МОЗ планує контролювати розвиток антибіотикорезистентності на державному рівні. Для цього вже створили окремий план дій. Зокрема, планують запровадити новий порядок епіднагляду та ведення обліку інфекційних захворювань, пов’язаних із наданням меддопомоги.
Дані, отримані в ході дослідження Американського центру контролю і профілактики захворювань (CDC) свідчать:
- чисельність інфекцій, що стійкі до антибіотиків, збільшилася на 30% із 2013 року (з 2 до 2,6 млн випадків);
- зросла кількість хвороб, що передаються статевим шляхом. Кожного року спалахує більше 1 млн нових інфекцій гонореї, 50% з яких мають антибіотикорезистентність;
- чисельність антибіотикорезистентних інфекцій, які виникають в лікарнях, зменшилася на 27% з 2013 року.
Гостра проблема сучасності – це стійкість венеричних захворювань до антибіотиків. Гонорейні інфекції часто не мають вираженої симптоматики, а їх носії не проходять обстеження та лікування, продовжуючи розповсюдження інфекцію. Якщо хворобу не лікувати, гонорея може стати причиною безпліддя, а також неврологічних та серцево-судинних порушень. Вона також збільшує ризик хворого підхопити ВІЛ.
Більшість фармкомпаній припинили інвестиції у дослідження антибіотиків. Одна з причин – низьке відшкодування витрат на розробку ліків. Нові лікарські засоби слід використовувати мінімально, щоб уповільнити неминучу резистентність до них. Це значить, що фармацевтичні концерни не можуть розраховувати на продаж мільйонів рецептів нових лікарських засобів, а тому не прагнуть займатися їх розробкою.
Антибіотикорезистентність слід контролювати на державному рівні. МОЗ України для цього планує запровадити новий порядок епіднагляду та ведення обліку інфекційних захворювань, пов’язаних із наданням меддопомоги. Старт електронної системи дозволить моніторити дані про кількість призначень та споживання зареєстрованих в Україні протимікробних препаратів. Електронний рецепт – це один з інструментів у вирішенні питання неконтрольованого вживання антибіотиків.
Відомство продовжує поширення принципу «Єдине здоров’я», згідно з яким крім контролю використання антибіотиків у медицині, слід об’єднати міри для контролю обігу антибіотиків у ветеринарії.
МОЗ нагадав медпрацівникам, як уникнути антибіотикорезистентності:
- чистота – перед початком будь-яких маніпуляцій руки, інструмент та все довкола має бути чистим;
- призначення антибіотиків має відбуватися виключно на засадах доказової медицини та тільки в тому разі, якщо вони дійсно необхідні;
- слід проводити (за можливістю) тести для визначення чутливості до антибіотика;
- необхідно детально пояснити пацієнту тривалість курсу лікування антибіотиками та їх дозування;
- варто слідкувати, щоб пацієнти були вакциновані згідно актуального календаря щеплень.
Додаткову інформація щодо антибіотикорезистентності можна дізнатися за посиланнями:
Джерело: МОЗ України