МОЗ виключило з Нацпереліку життєво необхідні онкологічні засоби

980

З нового Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого Пос­тановою КМУ від 16.03.2017 р. №180, виключено низку життєво необхідних онкологічних препаратів, виготовлених на основі моноклональних антитіл.

У 1984 році німецький біолог Георг Келер і британський імунолог Сезар Мільштейн отримали Нобелівську премію з фізіології та медицини за розробку технології синтезування моноклональних антитіл, застосування яких стало проривом у боротьбі з онкологічними захворюваннями. На сьогодні моноклональні антитіла широко застосовують у лікуванні раку, і, на думку багатьох експертів, саме за цими препаратами майбутнє.

Державний експертний центр МОЗ України рекомендує використовувати офіційну методологію АТС/DDD Index Центру ВООЗ, котра містить 24 види лікарських речовин (субстанцій) із групи моноклональних антитіл (АТС-код L01XC). Це ті фармацевтичні речовини (далі — «молекули»), які пройшли клінічні випробування і мають доведену ефективність. Постановою КМУ від 05.09.1996 р. №1071 «Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами охорони здоров’я, які фінансуються з бюджету», котра діяла до затвердження сумнозвісного Нацпереліку (Постанова КМУ №180), було включено 8 молекул моноклональних антитіл: ритуксимаб L01XC02, трастузумаб L01XC03, цетуксимаб L01XC06, бевацизумаб L01XC07, панітумумаб L01XC08, брентуксимабу ведотин L01XC12, пертузумаб L01XC13 і трастузумабу емтансин L01XC14. Натомість «оновлений» Нацперелік містить лише одну молекулу моноклональних антитіл: ритуксимаб L01XC02.

Водночас у Державному реєстрі лікарських засобів міститься 21 реєстраційне свідоцт­во на медпрепарати, до складу яких входять 11 молекул моноклональних антитіл. Оскільки до нового Нацпереліку включено тільки лікарські засоби з ритуксимабом, то виходить, що відтепер доступними будуть лише 6 із 21 зареєстрованого в Україні препарату. Тобто українським пацієнтам, які проходять терапію будь-яким іншим препаратом, що містить моноклональні антитіла, доведеться або купувати його за власний кошт, або шукати благодійні фонди, готові допомогти, або сподіватися на диво. Адже витрати на охорону здоров’я нас­тупного року збільшаться менше ніж на 3% (без урахування інфляційної складової), а лікарні не зможуть закуповувати життєво важливі онкопрепарати, доки не придбають абсолютно всі ліки, які МОЗ включило в новий Нацперелік, — від парацетамолу до активованого вугілля.

Зокрема з Національного переліку основних лікарських засобів зникли оригінальні онкологічні препарати провідних світових фармвиробників, таких як Hoffman-La Roсhe (Швейцарія), Takeda Pharmaceutical (Японія), Novartis (Швейцарія). Ці ліки пройшли серйозні клінічні дослідження і мають доведену терапевтичну ефективність, що в онкології критично важливо.

За матеріалами Рharma.net.ua

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я