З нового Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого Постановою КМУ від 16.03.2017 р. №180, виключено низку життєво необхідних онкологічних препаратів, виготовлених на основі моноклональних антитіл.
У 1984 році німецький біолог Георг Келер і британський імунолог Сезар Мільштейн отримали Нобелівську премію з фізіології та медицини за розробку технології синтезування моноклональних антитіл, застосування яких стало проривом у боротьбі з онкологічними захворюваннями. На сьогодні моноклональні антитіла широко застосовують у лікуванні раку, і, на думку багатьох експертів, саме за цими препаратами майбутнє.
Державний експертний центр МОЗ України рекомендує використовувати офіційну методологію АТС/DDD Index Центру ВООЗ, котра містить 24 види лікарських речовин (субстанцій) із групи моноклональних антитіл (АТС-код L01XC). Це ті фармацевтичні речовини (далі — «молекули»), які пройшли клінічні випробування і мають доведену ефективність. Постановою КМУ від 05.09.1996 р. №1071 «Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами охорони здоров’я, які фінансуються з бюджету», котра діяла до затвердження сумнозвісного Нацпереліку (Постанова КМУ №180), було включено 8 молекул моноклональних антитіл: ритуксимаб L01XC02, трастузумаб L01XC03, цетуксимаб L01XC06, бевацизумаб L01XC07, панітумумаб L01XC08, брентуксимабу ведотин L01XC12, пертузумаб L01XC13 і трастузумабу емтансин L01XC14. Натомість «оновлений» Нацперелік містить лише одну молекулу моноклональних антитіл: ритуксимаб L01XC02.
Водночас у Державному реєстрі лікарських засобів міститься 21 реєстраційне свідоцтво на медпрепарати, до складу яких входять 11 молекул моноклональних антитіл. Оскільки до нового Нацпереліку включено тільки лікарські засоби з ритуксимабом, то виходить, що відтепер доступними будуть лише 6 із 21 зареєстрованого в Україні препарату. Тобто українським пацієнтам, які проходять терапію будь-яким іншим препаратом, що містить моноклональні антитіла, доведеться або купувати його за власний кошт, або шукати благодійні фонди, готові допомогти, або сподіватися на диво. Адже витрати на охорону здоров’я наступного року збільшаться менше ніж на 3% (без урахування інфляційної складової), а лікарні не зможуть закуповувати життєво важливі онкопрепарати, доки не придбають абсолютно всі ліки, які МОЗ включило в новий Нацперелік, — від парацетамолу до активованого вугілля.
Зокрема з Національного переліку основних лікарських засобів зникли оригінальні онкологічні препарати провідних світових фармвиробників, таких як Hoffman-La Roсhe (Швейцарія), Takeda Pharmaceutical (Японія), Novartis (Швейцарія). Ці ліки пройшли серйозні клінічні дослідження і мають доведену терапевтичну ефективність, що в онкології критично важливо.
За матеріалами Рharma.net.ua