Першого вересня 2015 р. Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі повідомив на брифінгу, що в Закарпатській області зафіксовано два випадки захворювання дітей на поліомієліт.
Сертифікована ВООЗ лабораторія підтвердила, що захворювання двох дітей на Закарпатті були спричинені вірусом, похідним від вакцинного штаму (поліовірус cVDPV1), та циркуляцію вірусу, що відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил прирівнюється до спалаху поліомієліту.
Випадки циркуляції поліовірусу цього типу дуже рідкісні, проте очікувані в країнах з великою кількістю невакцинованих груп населення. З 2009 по 2013 р. такі випадки спостерігалися в Афганістані, Камеруні, Чаді, Кенії, Нігерії, Пакистані, Сомалі, Ємені.
МОЗ зазначає, що поліовірус в Україні поширився внаслідок низького охоплення вакцинацією починаючи з 2008 р. У 2014 р. тільки 49% дітей були повністю щеплені від поліомієліту, за перше півріччя цього року — лише 14,1% малюків віком до одного року.
«На основі дослідження виділеного збудника встановлено генетичну подібність між двома випадками. Це підтверджує активну циркуляцію вакциноспорідненого вірусу на території України. Його особливість і небезпека в тому, що він є мутованим поліовірусом і поводить або може поводити себе, як дикий поліовірус», — заявив заступник Міністра охорони здоров’я України Ігор Перегінець.
Циркуляція такого вірусу є загрозою для всіх нещеплених дітей у країні.
Вакцина для проведення імунізації дітей в Україні вже є. Вона закуплена урядом Канади за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). МОЗ посилило епіднагляд за допомогою лабораторної мережі ДСЕС і розпочало розвезення вакцин проти поліомієліту (1 млн 100 тис. доз оральної й 600 тис. інактивованої полівакцини)до регіональних закладів охорони здоров’я.
Заступник Міністра наголосив, що тактика проведення імунізації дітей проти поліомієліту змінюється з профілактичної, як планувалося раніше, на оперативну — як реагування на спалах. «Діти вакцинуватимуться незалежно від імунізаційного статусу й безкоштовно», — зазначив він.
І. Перегінець нагадав, що загальна кількість гуманітарної допомоги, яку Україна має отримати, становить 3,7 млн доз оральної живої вакцини проти поліомієліту (ОПВ, виробництва «Санофі Пастер», Франція) та 1,1 млн доз інактивованої поліовакцини. «Вакцина ОПВ найбільш ефективна для того, щоб зупинити поширення вірусу та забезпечити колективний імунітет», — зазначив він.
Голова Бюро ЮНІСЕФ в Україні Джованна Барберіс наголосила на необхідності розповсюдження інформації про поліомієліт і його наслідки: «В Україні лише 27% матерів розуміють, що поліомієліт може призвести до паралічу. Тому дуже важливо донести до них цю інформацію, переконати в необхідності убезпечити дитину від таких наслідків. Батьки мають з розумінням поставитися до масової вакцинації проти поліомієліту».
За її словами, експерти Бюро ВООЗ надають необхідні консультації: від Міністра до лабораторій і лікарів, які працюють на місцях, аби правильно й ефективно виконувати роботу з локалізації цієї проблеми.
«Слід враховувати, що ці двоє дітей, хворих на поліомієліт, є лише верхівкою айсберга. Із двохсот дітей, які заражаються вірусом, лише у двох розвиваються захворювання та параліч із ризиком летального наслідку. Інші продовжують поширювати його. Це може вийти й за межі регіону. Кожна дитина із цим вірусом тягне за собою в зону ризику ще 198 дітей, а ті — ще 198», — повідомила вона.
Тим часом, 2 вересня закарпатські медики спростували інформацію про діагностовані захворювання на поліомієліт в області. На прес-конференції в Закарпатській облдержадміністрації начальник Головного управління Держсанепідслужби в Закарпатській області Володимир Маркович назвав заяви Квіташвілі щодо двох випадків поліомієліту на Закарпатті наслідком «або дезінформації, або неправильно інтерпретованої інформації».
За даними обласної СЕС, в обласні заклади цього року зверталися 12 людей із симптомами, які нагадують поліомієліт, але діагноз жодного разу не підтвердився. «Йдеться про гострий млявий параліч», — уточнив В. Маркович.
За його словами, на початку червня на Закарпатті було зареєстровано 2 випадки гострого млявого паралічу в Рахівському та Тячівському районах. Захворілі не були вакциновані згідно із Календарем щеплень: в одному випадку через відмову батьків, у другому — через постійні медичні протипоказання. «Але дітей ізольовано і, за результатами досліджень, поліомієліт не підтверджений», — додав В. Маркович.
Проте, на думку Міністра охорони здоров’я, висновки Закарпатського управління охорони здоров’я про «непідтвердження» двох випадків захворювання на поліомієліт у дітей зроблені без урахування останніх деталей лабораторного дослідження ВООЗ.
«Діагнози лікарів щодо гострого млявого паралічу в дітей правильні, тут немає жодних протиріч, але відсутні гарантій, що вірус не мутуватиме та не поширюватиметься. Ці конкретні випадки будуть розслідувані ВООЗ більш детально. Однак не реагувати, а тим більше замовчувати цю ситуацію, враховуючи такий низький рівень вакцинації в країні, не можна», — заявив Олександр Квіташвілі.
А вже 4 вересня Голова Закарпатської облради Володимир Чубірко провів робочу нараду із начальником Головного управління Держсанепідслужби в Закарпатській області Володимиром Марковичем і в. о. начальника управління охорони здоров’я ОДА Тетяною Міцьо.
«Щорічно в Закарпатській області, як і в цілому по Україні, реєструють звернення до медичних закладів хворих із симптомами гострого млявого паралічу. У 2014 р. зафіксовано 7 випадків, за поточний рік — 12 випадків, — повідомила Тетяна Міцьо. — Наприкінці червня цього року в Закарпатській області дійсно було зареєстровано 2 випадки гострого млявого паралічу в Рахівському (дитині 4 роки ) та Тячівському районах (дитині 10 місяців). За результатами дослідження вірусологічної лабораторії Державного закладу «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», отриманими 2 вересня, «виявлено контакт з вакцинним поліовірусом типу Р1, який має генетичні зміни в геномі та визначений як «дериват вакцинного поліовірусу». Обласна СЕС провела повне обстеження людей, які контактували із цими дітками, аналізи ґрунту, води. Циркуляцій «диких» поліовірусів на території Закарпатської області, як і України в цілому, не виявлено. Нині стан цих дітей задовільний: дитина з Рахівщини відвідує дитячий дошкільний заклад, в іншої дитини також не відзначається грубого неврологічного дефіциту».
Також Тетяна Міцьо поінформувала, що станом на 3 вересня 2015 р. за кошти державного бюджету Закарпатська область отримала близько 114 тис. доз імунобіологічних препаратів на суму 9,3 млн грн. Це склало 15% від загальної потреби регіону на 2015 рік.
На брифінгу МОЗ, який відбувся 11 вересня, було оголошено про заплановане проведення трьох раундів імунізації в національному масштабі з використанням ОПВ усіх дітей віком до шести років, незалежно від того, чи були вони імунізовані від поліомієліту до цього. У третьому раунді планується вакцинувати дітей віком до 10 років. Таким є рішення створеного в МОЗ Оперативного штабу з питань реагування на спалах поліомієліту в Україні. Воно ґрунтується на рекомендаціях ВООЗ.
«На сьогодні не виявлено нових випадків поліомієліту в Україні, проте ситуація залишається небезпечною, — заявив заступник Міністра охорони здоров’я України Ігор Перегінець. — Цей вірус міг циркулювати в Україні протягом останніх двох років. Через низький рівень імунізації від поліомієліту ми маємо вживати кардинальних і дуже оперативних заходів, щоб протидіяти поширенню захворювання».
За його словами, перший раунд буде проводитися поетапно: почнуть із Закарпатської області та сусідніх із нею Львівської й Івано-Франківської. Протягом двох тижнів вакцинацією має бути охоплено всю Україну. Хоча жодних заходів примусового характеру (заборона відвідувати дитячі заклади тощо) вводити не планується, необхідно вакцинувати 95% українських дітей.
Учасники брифінгу наголосили: вакцина ОПВ, яку Україна отримала в якості гуманітарної допомоги від ЮНІСЕФ за кошти уряду Канади, і яка буде розвезена в регіони для проведення масштабної національної імунізації, є якісною та безпечною. Це підтверджують офіційні висновки, надані ВООЗ і Департаментом з питань фармацевтики компанії-виробника «Санофі Пастер».
«Оскільки питання імунізації від поліомієліту на сьогодні є критичним для безпеки та захисту здоров’я українців, ми маємо не спекулювати на здогадках і неправдивій інформації, а сконцентрувати увагу та сили, щоб провести чітку роз’яснювальну роботу, вакцинувати наших дітей і убезпечити їх від захворювання», — наголосив заступник Міністра Ігор Перегінець.
«Це найстаріша і найякісніша вакцина, якою користуються у всьому світі, вона є такою безпечною, якою тільки може бути вакцина. Вона пройшла увесь процес прекваліфікації, транспортувалася та зберігалася відповідно до вимог ВООЗ. Вакцина вже врятувала мільйони дитячих життів у всьому світі, і я впевнена, допоможе зробити це й в Україні», — наголосила представник Бюро ВООЗ в Україні Доріт Ніцан.
«Ми не можемо зволікати з процесом імунізації в Україні, бо існують серйозні ризики подальшого інфікування. Ми не говоримо про якийсь карантинний режим у Закарпатті чи інших регіонах, а говоримо про імунізацію на національному рівні», — зазначив Драгослав Попович, представник ЮНІСЕФ в Україні.
За матеріалами прес-служб МОЗ України та Закарпатської облради й УНІАН