Надавачам першої допомоги — «імунітет від відповідальності»

700

Міністерство охорони здоров’я України винесло на громадське обговорення законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення надання першої допомоги», метою якого є створення законодавчої бази для стимулювання пересічних громадян надавати першу допомогу в екстрених ситуаціях. Зокрема, документом пропонується внести зміни до Закону України «Про екстрену медичну допомогу» та Основ законодавства України про охорону здоров’я, а саме: розширити поняття «перша допомога» та впровадити термін «імунітет від відповідальності». Задля узгодження з термінологією ВООЗ також пропонується замінити термін «домедична допомога» на «перша допомога».

В обґрунтуванні необхідності прийняття законопроекту зазначається: клітини мозку людини можуть прожити без кисню всього кілька хвилин. В умовах міста навіть найшвидшій бригаді медиків потрібно 10-15 хвилин, щоб дістатися до місця події. Проте, якщо протягом цього часу хтось буде наповнювати легені постраждалого повітрям і ритмічно стискати грудну клітку, шанси людини дожити до прибуття реаніматорів суттєво зростають. На сьогодні в Україні перша допомога до прибуття машини невідкладної допомоги практично не надається. Основні причини –– відсутність медичної освіти та базових знань із рятування людей, а також страх юридичних наслідків і майбутньої відповідальності в разі негативних результатів докладених зусиль.

Натомість у більшості штатів Америки, Канаді й Австралії існує законодавча база, що регулює право на надання першої допомоги та правовий стан особи, яка її надає. Головна умова — постраждалий не може подати позов за неадекватну першу допомогу, якщо вона надавалася сумлінно, з найкращих міркувань та без очікування можливої компенсації. Крім того, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує звільняти від відповідальності осіб, котрі надають допомогу постраждалому, аби збільшити мотивацію до початку і проведення невідкладних заходів.

«З метою стимулювання осіб, котрі можуть брати участь у наданні першої допомоги, Україна також потребує створення законодавчої бази, здатної захистити людину, що надає допомогу, від можливого покарання», — говориться в пояснювальній записці до законопроекту.

За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я