У кінці січня Брюссель опублікував звіт про впровадження країнами ЄС загальноєвропейської Директиви щодо запобігання потраплянню фальсифікованих препаратів. Висновки невтішні: європейській фармацевтичній галузі «заокеанські» фальсифікати щорічно обходяться у 35 млрд Євро, а законодавство більшості країн — членів ЄС із цього питання й досі недостатньо врегульоване.
У 2011 році Європейський Парламент та Рада ЄС для захисту ринку Європейського Союзу від фальсифікованих ліків прийняли Директиву 2011/62/ЄС «Про внесення змін у Директиву 2011/83/ЄС про звід законів Співтовариства відносно лікарських препаратів для людини щодо запобігання потрапляння фальсифікованих препаратів у легальні торговельні мережі» (далі — Директива). Документ набув чинності 1 січня 2013 року, а всі країни — члени ЄС до 2019 року зобов’язані привести власне законодавство і торговельну практику у відповідність до його вимог. Директива, зокрема, передбачає запровадження заходів безпеки, які дадуть змогу здійснювати перевірку автентичності й ідентифікацію упаковок, а також виявляти докази фактів фальсифікації.
У звіті Європарламенту від 26 січня 2018 року аналізується ефективність прийнятої Директиви, а також впровадження законодавчої бази для покарання «фальсифікаторів» європейського фармацевтичного ринку. Як відзначають автори доповіді Єврокомісії, національні законодавства країн ЄС суттєво відрізняються один від одного в частині покарання за виготовлення та реалізацію фальсифікованих лікарських засобів. Зокрема, закони Австрії, Словенії та Словаччини загрожують тюремним ув’язненням терміном до 15 років особам, котрі виготовляли або свідомо продавали підроблені ліки, що завдали тяжкої шкоди здоров’ю пацієнтів. В Естонії «фальсифікатор» має всі шанси отримати до трьох років ув’язнення, а от у Швеції, Фінляндії та Греції ставлення до виробників отрути під виглядом ліків набагато поблажливіше: суди в цих країнах не зможуть відправити винних за грати більше ніж на рік.
Звісно, в арсеналі правової системи є й інші способи притягти фальсифікаторів європейського фармацевтичного ринку до відповідальності. Зокрема, Директива щодо запобігання потраплянню фальсифікованих препаратів (2011/62/EU) залишає на розсуд країн — членів ЄС, які саме терміни і штрафи вони призначатимуть за правопорушення, пов’язані з підробкою ліків. Саме тому більшість країн ЄС надала їм статус кримінальних злочинів. Крім тюремного ув’язнення виготовлення, ввезення і торгівля фальсифікованими препаратами карається штрафами в розмірі від 4300 Євро (Литва) до 1 млн Євро (Іспанія) та зовсім не обмеженими за сумою у Великій Британії.
Правда, судячи зі статистики самого ЄС, левова частка підроблених ліків надходить на європейські ринки з країн третього світу, таких як Індія чи Китай. Крім того, і досі залишається незрозумілим механізм того, як країни ЄС доводитимуть до суду справи «іноземних фальсифікаторів», навіть коли буде встановлено і доведено той факт, що куплені в інтернеті європейцем таблетки зовсім не допомагають, скажімо, від ожиріння, як обіцяє анотація, проте спричиняють виразку шлунка.
На цей випадок у Брюсселя є ідея використовувати особливий логотип, який засвідчує сумлінність продавця. Зрозуміло, що отримати його інтернет-аптекам у країнах третього світу практично неможливо. Якщо ж неуважний європеєць отруївся, бо не додумався подивитися, чи має продавець таблеток логотип ЄС на своєму інтернет-сайті, то це проблема самої жертви обману. «Фальшиві ліки можуть вбивати. А тому я закликаю всі країни ЄС гарантувати належне покарання злочинців, котрі підробляють ліки, — цитує прес-служба Єврокомісії Комісара ЄС з питань охорони здоров’я та безпечності харчових продуктів Вітяніса Андрюкайтіса. — Користуюся нагодою нагадати, що завдяки застосуванню загального для ЄС логотипу, котрий дає змогу ідентифікувати ті легальні онлайн-аптеки, які торгують автентичними і безпечними виробами, населення отримало можливість відрізняти підробки від справжніх ліків».
Брюссель поки що не може точно оцінити ефективність нових заходів покарань за підроблені ліки й контролю за інтернет-торгівлею препаратами. На думку одних експертів, обіг незаконних ліків в Європі скоротився з моменту набуття чинності Директиви на чверть, на думку інших — усього на кілька відсотків. Загалом же європейській фармацевтичній галузі закордонні фальсифікати обходяться у близько 35 млрд Євро на рік.
У лютому 2019 року Директива стане обов’язковою для виконання. Це означає, що упаковки всіх ліків мають бути забезпечені двомірним штрих-кодом, який унеможливлює, за задумом ЄС, фальсифікацію лікарських препаратів. Ліки, звісно, від цього стануть безпечнішими, але, ймовірно, подорожчають.
За матеріалами офіційного веб-сайту Європейського Союзу