Як вести себе, якщо вкусила змія чи павук, чи можна вірити усьому, що розповідають про це? Ось що розповідає волонтер «Медичного корпусу», парамедик Олексій Турчак.
Міфи про укуси кліщів
- Небезпечні кліщі водяться лише у певних місцевостях.
Кліщі розповсюджені по всій території України. Будь-яки кліщ може переносити хворобу Лайма. У минулому році в Україні зареєстровано 5000 випадків цієї хвороби.
- Побоюватися кліщів необхідно лише у травні та червні.
Кліщі активні з перших теплих днів і до першого снігу. Присмоктуються вони протягом усього літнього сезону і навіть восени. Наприкінці серпня і у вересні кліщі менш активні. Але це не означає, що в цю пору ви у повній безпеці.
- Кліщі атакують з дерев.
Кліщі перебувають на висоті близько півтора метра над землею. На людину вони не спускають, а, навпаки, підіймаються з трави, потрапляють на ноги людини. Та із допомогою кігтиків та присосок повзуть уверх по одягу та тілу у пошуках більш теплих та зручних місць для присмоктування
- Засоби від кліщів гарантовано позбавляють від них.
Насправді не існує 100% ефективних засобів, що відлякують кліщів. Ані ефірні масла, ані мурашина кислота, ані спеціальні спреї та аерозолі не гарантують захист від них. Навіть найбільш стійкі швидко вивітрюються з тіла та одягу.
- Кліщів приваблює білий колір.
Немає даних про те, що будь-який колір впливає на поведінку кліща. На білому комах краще видно. Вибирайте одяг, що закриває відкриті ділянки тіла. Приділіть увагу якості речей, а не їх кольору, заправляйте штани у шкарпетки та регулярно оглядайте себе.
- Щоби витягти кліща, його треба помастити олією.
Олією заливати кліща у жодному випадку не можна. Так, він дійсно задушиться та помре, але він нікуди не подінеться та не відпаде і його все одно доведеться витягувати. У результаті смерті він може відригнути у рану все, що встиг з’їсти і тим самим занести у неї інфекцію.
- Щеплення від енцефаліту вирішує усі проблеми із кліщами
Щеплення захищає від енцефаліту, але не від інших хвороб, що переносять кліщі. Наприклад, бореліоз – бактеріальне захворювання. Його головна відмінна особливість – рожева пляма розміром 3х3 см у місці укусу. З’являється на 3-10 день не свербить.
Міфи про укуси павуків
Павук обов’язково вкусить.
Павуки дійсно інколи кусають людей. Але це стається вкрай рідко. Вчені, що вивчали павуків у штаті Орегон протягом трьох років, змогли виявити лише 33 випадки їх укусів. Інші експерти підрахували, що в людини приблизно у 4000 разів більше шансів потрапити у автокатастрофу, ніж отримати укус павука.
Навіть коричневий павук-відлюдник та чорні вдови – два види павуків, укуси яких, дійсно, небезпечні для людей, навряд чи нападуть, якщо їх спеціально не провокувати. У деяких областях України трапляються каракурти – самки яких отруйні. Тому, відпочиваючи на природі без взуття, стряхніть його перед тим, як знову взути. Павуки люблять заповзати у взуття.
Якщо вас укусить павук, алгоритм дій приблизно такий же, як при укусі змії. Одначе є невеличкий секрет, який можна застосувати у перші 3-5 хвилин після укусу. Отрута має білкову структуру. І під впливом високої температури відбувається денатурація (розпад) білків. Павук кусає не так глибоко, як змія. Тому значну частину отрути можна нейтралізувати у такий спосіб. Прикласти три сірника головками о місця укусу та підпалити їх. Відбудеться невеличкий спалах, що нейтралізує частину отрути.
Але якщо пройшло більше 3 хвилин з часу укусу, у цьому способі немає сенсу. Постраждалому необхідно якомога менше рухатись, особливо, вкушеною кінцівкою, багато пити, можна прийняти антигістамінне (протиалергійне).
Міфи про укуси змій.
- Якщо вкусила змія, треба висмоктати отруту з рани.
Цього робити якраз не можна. З рани людина може висмоктати максимум 25-30% отрути. Цього замало, щоби поліпшити самопочуття постраждалого. До цього, можна нашкодити самому собі, контактуючи із отрутою та кров’ю.
Більшість отрут вражає ЦНС, тому кількість отрути у рані не має значення.
- Треба накласти джгут на вкушену кінцівку
Цього робити також не можна. Якщо вас вкусила змія, треба максимально знерухоміти кінцівку та самого постраждалого. У жодному разі не накладайте джгут на кінцівку. Отрута залишиться в ній, і це може призвести до ампутації.
Краще зробити тугу пов’язку та обробити рану антисептиком. Це не нейтралізація отрути, а профілактика вторинних захворювань. Постраждалий повинен пити багато рідини, щоби швидше вивести отруту з організму. Для покращення стану можна випити антигістамінний засіб. Постраждалого слід якомога швидше доправити до лікарні. Тому усі маніпуляції з обробки рани можна робити вже у дорозі.
Міфи про укуси бджіл.
- Комахи залишають жало у рані.
Оси, шершні та джмелі не залишають жал та можуть вкусити ще раз. Бджоли жало залишають. І його треба дістати пінцетом. Не треба давити комах. Якщо лопне міхурник із отрутою, це може привернути ще більше комах, для яких він послужить сигналом про небезпеку.
- Бджоли та оси не небезпечні. Просто боляче жалять.
В деяких людей може проявитись алергія на укуси цих комах. Вона може бути у вигляді задухи, набряку обличчя, утрудненого дихання, кропив’яного висипу, зниження тиску. Ознакою важкої алергічної реакції може стати і неспокій. Налякана людина починає кидатись, його шкіра червоніє, починає набрякати, частішає пульс та може заболіти голова.
Якщо набряк поширюється, необхідно викликати швидку допомогу або терміново привезти постраждалого до найближчого медичного закладу. Людині, в якої немає алергії, також може загрожувати велика небезпека, у випадку укусу у рот або глотку, якщо він пив зі склянки та не помітив і ній комах, що жалять. Локальний набряк може заблокувати дихальні шляхи, викликавши у людини задуху. Не потрібно чекати набряку та випити антигістамінні засоби, поки людина може ковтати.
Джерело: informator.ua