Наночастинки з атомами йоду можуть руйнувати пухлинні сфероїди під дією рентген-випромінювання

113

Вчені синтезували пористі органокремнієві наночастинки з інкорпорованими атомами йоду та з’ясували, що вони поглинаються раковими клітинами, навіть якщо клітини утворюють тривимірну структуру – сфероїд. Про це повідомляє портал PCR news.Зазначається, що під дією рентгенівського випромінювання деякі елементи (йод, гадоліній та срібло) можуть випускати оже-електрони. Вони утворюють дволанцюгові розриви в ДНК пухлинних клітин і запускають апоптоз. Такий процес пошкоджує ДНК і вбиває клітини та його можна застосовувати у лікуванні раку.

Міжнародна група дослідників вже показала ефективність пористих наночастинок кремнію з гадолінієм на пухлинних сфероїдах (об’ємна культура ракових клітин). У новій роботі науковці гадоліній замінили на йод, який дешевше і потребує рентгенівського випромінювання з меншою енергією для випуску електронів. Фахівці своє дослідження оприлюднили у статті в журналі Nature.

Пористі органокремнієві наночастинки з інкорпорованими атомами йоду (iodine containing porous organosilica nanoparticles, IPO) науковці синтезували з прекурсорів в лабораторії. Частинки були флуоресцентними завдяки родаміну Б. Контрольні наночастинки дослідники синтезували без йоду.

Повідомляється, що сфероїди складалися з клітин раку яєчника OVCAR8, що експресують зелений флуоресцентний білок. Вони мали розмір 0,5 мм×0,5 мм і містили 7,75×104 клітин. Їх інкубували з IPO протягом 16-24 годин. Наночастинки проникали в пухлинні клітини та рівномірно розподілялися за сфероїдом.

Вчені зауважили, що після опромінення рентгенівським випромінюванням сфероїди з IPO руйнувалися протягом трьох днів. Дослідники підібрали оптимальну енергію випромінювання (33,2 кеВ). Вони також продемонстрували, що після опромінення у сфероїдах відбувається апоптоз внаслідок дволанцюгових розривів ДНК. При заміні IPO на частинки без йоду сфероїди практично не руйнувалися.

Науковці зазначили, що органокремнієві наночастинки з атомами йоду можуть проникати всередину ракових клітин та руйнувати їх під дією рентгенівського випромінювання. Такий процес відбувається завдяки випусканню йодом оже-електронів й внесення до ДНК дволанцюгових розривів. Після випромінювання клітинам потрібен деякий час на запуск апоптозу. Надалі вчені сподіваються перейти до дослідів на мишах.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я