Екзема \ атопічний дерматит, безперечно, має відношення до розвитку харчової алергії, проте більш-менш точний зв’язок між цими двома діагнозами досі залишався невстановленим. І тільки недавно стало відомо, як саме атопічний дерматит викликає харчову алергію: дослідники з дитячої лікарні Бостона (США) висунули гіпотезу щодо цього, котру потім змогли підтвердити на тваринній моделі.
Спочатку американські вчені припустили, що ключову роль в цьому процесі відіграє розчісування сверблячих місць (саме свербіж є основним симптомом атопічного дерматиту, і люди з цим захворюванням, особливо діти, часто роздряпують шкіру).
Дослідники вивчили це явище на мишах. Розчісування шкіри вони імітували шляхом накладення і видалення невеликих смужок клейкої стрічки. Як і у випадку із людьми, у мишей, які піддавалися ефекту «розчісування шкіри», виникли більш серйозні реакції на харчові алергени, ніж у мишей контрольної групи.
Протягом експериментів з’ясувалося, що шкіра реагує на маніпуляції розчісування синтезом сигнального білка, інтерлейкіна-33 (IL-33), який потрапляє в кровотік. Коли IL-33 досягає кишечника, він разом з IL-25 (білком, який секретується клітинами слизової оболонки кишечника), активує вроджені лімфоїдні клітини 2 типу (ILC2). Далі ILC2 виробляють два додаткових сигнальних білка, IL-13 і IL-4, відповідальних за експансію мастоцитів кишечника.
Виявилося, що внаслідок експансії мастоцитів слизова оболонка кишечника стає більш вразливою (проникною), й це полегшує пенетрацію алергенів до тканин.
Результати підтвердилися також і в експериментах із людськими зразками, протягом яких дослідники встановили, що зразки тканин дітей з екземою містили більше мастоцитів, ніж у зразки дітей без цього захворювання.
Джерело: Science Daily