Наскільки імунітет до нового коронавірусу SARS-CoV-2 може бути стійким?

554

Імунітет, що виникає після будь-якої інфекції, може варіювати від довічного та повного до короткочасного та майже несуттєвого. Однак щодо імунітету, який формується у людини в відповідь на зустріч із коронавірусом SARS-CoV-2, винуватцем епідемії Covid-19, у вчених й досі більше питань, ніж відповідей.

Імунітет до коронавірусу

З огляду на цю ситуацію постає питання: чи доречно робити масову імунізацію або «імунні паспорти», адже такі рішення повинні ґрунтуватися виключно на науковому методі? Найкращим варіантом відповіді тут буде побудова концептуальної моделі – набору гіпотез про те, як може працювати імунітет у ситуації, що склалася на сьогодні. Гіпотези, які включаються в цю модель, вибудовуються на основі поточних знань про імунну систему людини й інформації про споріднені SARS-CoV-2 віруси. Потім вже визначається, наскільки кожен аспект цієї моделі точний, як можна «виміряти» наслідки зараження тощо. У фіналі вчені вдосконалюють цю концептуальну модель за допомогою спостережень і експериментів, тобто за принципами наукового методу.

Імунітет до коронавірусів: ідеальний сценарій виключено

Звісно, найкраще, коли після перенесеної інфекції людина захищена від повторного зараження на все життя (або хоча б років на 10-15). На жаль, новий коронавірус – це не віспа й не кір (хоча, мабуть, доречніше сказати все-таки на щастя).

Імунітет, який виробляється у нас до коронавірусів – один із найбільш складних прикладів захисної реакції організму. Передусім, це родина Coronaviridae надзвичайно велика, і її представники іноді мутують та «перестрибують» з господарів-тварин на людей. Так, спалах заражень SARS-CoV-2 вважається «всього лише» третьою за значимістю «коронавірусною» епідемією

  • після спалаху тяжкого гострого респіраторного синдрому(SARS) в 2002 році,
  • після епідемії близькосхідного коронавірусного респіраторного синдрому (MERS), яка почалася в 2012 році.

Поки що, судячи з поведінки споріднених до SARS-CoV-2 збудників SARS і MERS, імунний захист від повторних заражень все ж зберігається протягом деякого часу, більш «оптимістичного», ніж після грипу. Проте, нейтралізуюча здатність антитіл – те, наскільки ефективно вони блокують розмноження вірусу в організмі – знижувалася після цих інфекцій дуже швидко. Й згідно результатів досліджень, певний імунний захист зберігається протягом двох років у випадку SARS (згідно з одним дослідженням), і майже три роки у випадку MERS (згідно з іншим дослідженням).

Сезонні коронавіруси: імунітет на рік

Проте найбільший відсоток гіпотез про реакцію імунітету людини до нового коронавірусу побудовано не на прикладах збудників SARS або MERS, які інфікували порівняно невелику кількість людей. Наразі в цих уявленнях вчені опираються на менш грізні коронавіруси, що циркулюють постійно і повсюдно, щороку викликаючи респіраторні інфекції різного ступеня тяжкості – від застуди до пневмонії.

Адже насправді імунітет до «корони» вивчають уже дуже давно – ще з кінця минулого століття. В двох незалежних дослідженнях автори інокулювали добровольців штамами сезонних коронавірусів, а приблизно через рік «влаштували їм зустріч» із тим самим або найближчим спорідненим збудником, аби з’ясувати, чи виробився у них імунітет.

У першому дослідженні (1984 рік) за участю18 добровольців з’ясувалося, що імунітет до одного і того ж збудника тримається рік, до спорідненого ж він зберігався на цей період лише частково.

В іншому дослідженні, проведеному в 1990 році за участю 15 добровольців, ці результати фактично підтвердилися: більшість із них через рік продемонструвала виражену імунну відповідь після повторної зустрічі із сезонним коронавірусом.

Аналогічних експериментів для вивчення імунітету до більш грізних представників цієї родини, в тому числі SARS і MERS, на людях, звісно ж, не проводилося, хоча накопичилися певні дані про рівні специфічних антитіл, які циркулюють в крові людей, що перенесли ці інфекції,

Так скільки протримається імунітет проти SARS-CoV-2?

Наскільки ж втримається імунітет до нового коронавіруса? На жаль, поки що фундаментом для обґрунтованого припущення про те, як реагує на повторну зустріч зі збудником імунітет пацієнтів, що перенесли Covid-19, слугують лише скромні дані. Згідно консенсусу, що склався на сьогодні, у більшості людей після зараження SARS-CoV-2 формується імунна відповідь, причому у деяких сильніша, ніж у інших. Але, на жаль, ні в кого довічний чи хоча б тривалий імунітет проти нового коронавіруса не виробляється. Вчені вважають, що в середньому імунітет проти SARS-CoV-2 «протримається» близько одного року.

Це припущення опосередковано підтверджують дані нового дослідження, проведеного вченими із Нідерландів за участю 12 пацієнтів. У першу чергу вони довели, що після зараження SARS-CoV-2 в усіх пацієнтів виробилися специфічні антитіла, а додатковий аналіз дозволив зробити висновок, що імунітет проти SARS-CoV-2 зберігається протягом року або близько того.

З іншого боку, фахівці із Південної Кореї попереджають про можливість повторного зараження новим коронавірусом: 91 пацієнт, який був інфікований SARS-CoV-2 і вилікувався (негативний результат ПЦР-тесту), потім знову отримав позитивний результат тесту на цей вірус. Також є повідомлення від китайських лікарів, згідно з якими 5-10% хворих знову показали позитивний результат після одужання. Якщо це не лабораторні помилки, а справді повторне інфікування, то виникає великий сумнів щодо валідності інформації із більш давніх досліджень «родичів» SARS-CoV-2. Втім, більшість експертів досі вважає результати досліджень коронавірусного імунітету непереконливими…

Любомира ПРОТАСЮК, спеціально для «ВЗ»

За матеріалами досліджень із onlinelibrary.wiley.com

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я