Наталя Шолойко виявилася занадто корумпованою для посади держсекретаря МОЗ

899

9175894ba4c6abf30b1544d312be4ce9-i750x500x530У конкурсі на посаду держсекретаря МОЗ перемогла Наталя Шолойко, заступник директора з реєстрації та фармаконагляду державного підприємства «Державний експертний центр МОЗ України». Вона набрала лише 11,74 бала із 20 можливих, у зв’язку із чим конкурсна комісія з питань вищого корпусу державної служби має намір рекомендувати її на посаду з випробувальним терміном. Резервного кандидата комісія вибрати не змогла, оскільки ніхто з решти претендентів не набрав мінімальної кількості балів.

Проте в. о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун заперечує проти призначення Н. Шолойко держсекретарем МОЗ, заявивши про конфлікт інтересів в обраної чиновниці. «Ми категорично не згодні з результатами конкурсу і бачимо системні прорахунки в процедурі його проведення, яка не є ідеальною і потребує ретельного доопрацювання. За даними Моніторингової місії #ДоброЧесно, особа, яку сьогодні вибрали держсекретарем МОЗ, не може обіймати цю посаду через конфлікт інтересів, а її ім’я фігурує в корупційних схемах», — сказано в повідомленні, опублікованому на офіційній сторінці У. Супрун у Facebook 7 грудня. Вона також додала, що не може працювати в одній команді з людьми скомпрометованими або корумпованими.

Корупція — держслужбі не завада

Утім, незважаючи на таку негативну оцінку якостей Наталі Шолойко, нещодавно — у вересні-листопаді 2016 року (точних відомостей немає) — відбулося її призначення на посаду заступника директора з реєстрації та фармаконагляду ДП «Державний експертний центр МОЗ України». 7 листопада 2016 року Уляна Супрун підписала наказ, яким призначила директором ДЕЦ Тетяну Думенко (про це «ВЗ» розповідала в минулому номері). Про кандидатів на посади заступників Т. Думенко ходило чимало чуток, де називалися імена її «добрих» подруг і соратниць, що фігурували у скандалах із приводу реєстрації сумнівних препаратів під тендерні заробітки фармолігархів (наприклад, Бориса Литовського). МОЗ та ДЕЦ вперто мовчали і жодної офіційної інформації про призначення заступників директора не надавали. А незабаром на сайті ДЕЦ (не в розділі «Про підприємство», а на скромній вкладці «Контакти») з’явилася інформація про керівництво Центру, де вказано, що посаду заступника директора ДЕЦ з клінічних питань обіймає Людмила Ковтун, а заступника директора ДЕЦ з реєстрації та фармаконагляду — Наталя Шолойко.

Згідно з п. 8.8 Статуту ДЕЦ директор Центру самостійно формує його адмініст­рацію, а також призначає та звільняє своїх заступників, узгоджуючи ці дії з МОЗ. Така редакція Статуту розроблена і підписана зас­тупником Міністра охорони здоров’я Романом Іликом, а затверджена Уляною Супрун 25 серпня 2016 року (Наказ №881) — через три тижні після того, як вона стала в. о. Міністра охорони здоров’я України. У. Супрун зуміла так швидко розібратися в найскладнішому та найкорумпованішому сегменті системи охорони здоров’я чи пов­ністю віддала це на відкуп Роману Ілику (що вірогідніше)? Тоді зрозуміло, чому Р. Ілик залишився на посаді — курувати реєстрацію ліків в Україні.

Тим не менше виходить, що Наталя Шолойко разом зі своїм конфліктом інтересів та корупційними зв’язками цілком влаштовує Уляну Супрун на ключовій посаді у сфері реєстрації ліків, але не підходить на посаду держсекретаря МОЗ. Значить, саме Уляні Супрун, Роману Ілику та Тетяні Думенко варто адресувати запитання: «Чому на посаду заступника директора ДЕЦ з реєстрації та фармаконагляду призначено Наталю Шолойко»?

Суть конфлікту інтересів

Наталя Шолойко — дружина Олександра Хейломського, фармацевтичного бізнесмена, співзасновника фірми «Рідан», яка займається оптовою торгівлею фармацевтичними товарами. Іншим засновником цієї компанії, підписантом і керівником є Любов Вишневська. За інформацією сайту Дивись.info, ТОВ «Медико-фармацевтична компанія «Рідан-інжи­ніринг» була заснована ще 1996 року. Як уже зазначалося, засновників двоє, обоє володіють по 50% компанії. Статутний капітал — 375 грн. Є ще одне ТОВ — «Науково-інженерна медико-фармацевтична асоціація «Рідан», засновниками якої знову ж таки виступають Л. Вишневська та О. Хейломський. ТОВ зареєстроване 1992 року, має статутний капітал 100 тис. грн. Однак, як не дивно це звучить, основний вид діяльності — зовсім не ліки, а різання, обробка й оздоблення декоративного і будівельного каменю.

Партнерка чоловіка Наталі Шолойко Любов Вишневська має відношення до ще одного фармацевтичного підприємства: вона Голова правління ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар», а О. Хейломський — перший зас­тупник Л. Вишневської. Його ж дружина тепер відповідає за реєстрацію всіх ліків в Україні та відстеження негативних реакцій на зареєст­ровані препарати, у тому числі й цих підприємств. Варто також зазначити, що О. Хейломський та Л. Вишневська — основні фігуранти кримінального провадження, відкритого Службою безпеки України за фактом розкрадання бюд­жетних коштів у розмірі 490 млн грн та інших шахрайських дій протягом 2012-2015 років.

Однак «Рідан» та «Індар» — це тільки верхівка фармацевтичного бізнесу, до якого завдяки родинним зв’язкам дотична Наталя Шолойко. Батько Олександра Хейломського Борис є співвласником ТОВ «ВММ Інструментс», а директором там — донька, Тетяна Хейломська, яка, крім того, директор і співзасновник ТОВ «Центр організації медичних послуг «Науковець». Основний вид діяльності «ВММ Інструментс» — оптова торгівля фармацевтичними товарами. Статутний капітал — 11,8 тис. грн. 75% компанії належать громадянці Ізраїлю Яні Хейфец, 25% — Борису Хейломському.

Скандал, у центрі якого опинилася компанія, виник навколо поставок субстанцій для виробництва інсуліну для «Індару» за завищеними цінами. Як бачимо, усі фігуранти корупційних схем у фармацевтичному бізнесі України тісно пов’язані між собою. Тепер же Наталя Шолойко може стати державним секретарем Міністерства охорони здоров’я, тобто йдеться про особу, котра якщо не сама, то через родину дуже тісно пов’язана із фармацевтичним бізнесом.

Ще один важливий момент: через соціальні мережі помічники Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольги Богомолець поширювали інформацію про те, що в обхід вимог конкурсу на посаду держсекретаря МОЗ претендує права рука У. Супрун — її заступник Оксана Сивак. Це пояснює, чому конфлікт інтересів Наталі Шолойко виплив саме зараз, а не під час її призначення заступником директора ДЕЦ. Щоправда, ані сама Ольга Вадимівна, ані інші офіційні особи поки не підтвердили інформації, що Оксана Сивак проходила відбір з іншими кандидатами, хоч і не була допущена до нього.

Олії у вогонь підливає й те, що в брифінгу Уляни Супрун, присвяченому непрозорості конкурсу на посаду держсекретаря МОЗ, брали активну участь представники коаліції громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ» та БФ «Пацієнти України» (зокрема, виконавчий директор благодійного фонду Ольга Стефанишина). Ці організації фігурують тільки в «потрібних» брифінгах. Наприклад, у них не було жодного зауваження з приводу призначення директором ДЕЦ Тетяни Думенко, кар’єрне сходження якої розпочалося в 2010-2011 роках завдяки Міністрам охорони здоров’я режиму Януковича.

За матеріалами Pharma.net.ua, Дивись.info, Facebook

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я