Навіщо «Індару» п’ять клонованих підприємств?

1188

indar1ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар» без перебільшення є стратегічним підп­риємством України. Це єдиний виробник свинячих інсулінів, єдине підприємство з повним технологічним циклом виготовлення інсулінів і найбільший виробник цих засобів у країні. Завод входить до затвердженого Кабінетом Міністрів переліку об’єктів, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки України. 70,7% акцій ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар» належить державній компанії «Укрмедпром».

Улітку 2016 року державні органи України дозволили кіпрському офшору Luraq Investments Limited придбати 29,3% акцій «Індару». Це підприємство було створене 15 січня 2016 року (усього за 4 місяці до появи інформації про купівлю акцій заводу) з мізерним статутним капіталом в 1 тис. Євро. Після оприлюднення згаданої інформації держоргани поспішили повідомити, що за кіпрською Luraq Investments Limited стоїть Грузинська промислова група (Georgian Industrial Group, GIG) Давида Бежуашвілі.

Головою правління ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар» з 2012 року є Любов Вишневська, «добре» відома у фармацевтичному бізнесі України зв’язками з групою компаній «Рідан» і її власником Олександром Хейломським. Призначення Л. Вишневської супроводжувалося гучними скандалами: рейдерське захоплення підприємства, мільярдні тендери МОЗ часів Раїси Богатирьової, судові тяганини навколо крісла керівника й навіть розслідування СБУ за фактом розкрадання топ-менеджментом заводу півмільярда гривень. Утім, це не завадило їй закріпитися при владі.

Аналіз даних Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України свідчить про те, що Любов Вишневська зі своїми бізнес-партнерами не один рік створювала складну структуру підприємств, залучених до діяльності «Індару». У реєстрі міститься інформація аж про п’ять юридичних осіб з назвою «Індар», пов’язаних з інсуліновим заводом.

Фірма 1. ТОВ «Індар»

003ТОВ «Індар» (ЄДРПОУ 37063485) зареєстровано за адресою основного заводу ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар»: м. Київ, вул. Зрошувальна, 5. Основним видом діяльності ТОВ «Індар» є оптова торгівля фармацевтичними товарами. У підприємства солідний статутний капітал — понад 141 млн грн. Директор — Олександр Якубенко (запам’ятайте це ім’я, ми до нього ще повернемося).

Власником ТОВ «Індар», який вніс до статутного капіталу підприємства майже 18 млн дол. (за курсом на дату формування), є ТОВ «Біофармпостач» (ЄДРПОУ 37323008). При цьому сама фірма «Біофармпостач» на диво скромна — зі статутним капіталом лише 10 тис. грн — і належить офшору «Елвен Бізнес Інк.» з Британських Віргінських островів (це теж варто запам’ятати).

Фірма 2. ТОВ «Торговий дім «Індар»

ТОВ «Торговий дім «Індар» (ЄДРПОУ 36423480) зареєстровано у Вінниці: вул. Тарногродського, 21. Адресу запам’ятовуємо також, як і ім’я кінцевого бенефіціара підприємства — Олексія Борового.

Це товариство нині ліквідовується. Його формальним засновником є ПП «Спецюр­інвест» (ЄДРПОУ 36272796, директор — Євген Мартиненко), і воно ще випливе в нашому розслідуванні. Євген Мартиненко і згадуваний раніше директор фірми-клона №1 ТОВ «Індар» Олександр Якубенко також пов’язані між собою: О. Якубенко був директором ТОВ «Пластфарма» (ЄДРПОУ 32568268), а Є. Мартиненко призначений ліквідатором підприємства.

Фірма 3. Первинна профспілкова організація ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар»

Найбільш «чистий» фігурант розслідування — профспілка працівників заводу «Індар», яку очолює Світлана Макарова. Єдиний скандал із цією профспілкою виник під час рейдерського призначення Любові Вишневської Головою правління ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар». Активні працівники заводу були цим незадоволені, тому новопризначеному керівнику необхідно було терміново змінити очільника профспілки. Що і було зроб­лено через півроку після появи на порозі «Індару» Любові Вишневської — у вересні 2012 року організацію очолила Світлана Макарова, яка керує нею й досі.

Фірма 4. ТОВ «Трудовий колектив заводу «Індар»

З цією фірмою відбуваються справжні дива. Вона створена у формі товариства з обмеженою відповідальністю (ЄДРПОУ 34183254) та зареєстрована за знайомою нам адресою заводу «Індар» (м. Київ, вул. Зрошувальна, 5). Цей так званий трудовий колектив чомусь займається виробництвом фармацевтичних препаратів під проводом Олексія Борового, який є власником фірми-клону №2 ТОВ «Торговий дім «Індар». Ця фірма — одна з ключових ланок бізнес-структури Любові Вишневської.

Фірма 5. ТОВ «Трудовий колектив «Індар»

Ну а ТОВ «Трудовий колектив «Індар» (ЄДРПОУ 36291473) — вінець напрацювань Любові Виш­невської. І тут прекрасно все:

  • назва компанії, яка лише на одне слово відрізняється від такої фірми-клону №4;
  • адреса реєстрації у Вінниці, по вул. Тарног­родського, 21, аналогічна адресі фірми-клону №2;
  • серед засновників — й ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар», і знайомий нам офшор «Елвен Бізнес Інк.» з Британських Віргінських островів, про який згадано в схемі володіння фірмою-клоном №1;
  • статутний капітал — понад 78 млн грн (майже 10 млн дол. за курсом на дату формування): на нього гроші взяли у ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар», адже інші засновники внесли лише по 50 тис. грн (0,1% від загальної суми);
  • вид діяльності — знову ж таки виробницт­во фармацевтичних препаратів;
  • і, звичайно ж, його керівник — Любов Вишневська, власною персоною.

Тож навіщо Л. Вишневській усі ці під­приємства?

По-перше, у статутних капіталах фігурують значні суми: загальний обсяг — близько 30 млн дол. Очевидно, що це гроші, зароблені заводом «Індар», але виведені через офшори. По-друге, схема бізнесу Любові Вишневської та її спільників набагато ширша і не обмежується проаналізованими підприємствами з назвою «Індар».

Фірма 6. ТОВ «МАКО»

У лютому 2016 року ЗМІ опублікували розслідування, присвячене розкраданню інтелектуальної власності інсулінового заводу «Індар». Любов Вишневська через ТОВ «МАКО», фірму-клон №4 ТОВ «Трудовий колектив заводу «Індар» і фірму-клон №5 ТОВ «Трудовий колектив «Індар» зуміла перевести в приватну власність патенти на винаходи державного заводу. ТОВ «МАКО» оформило на себе кілька патентів, наприклад, «Спосіб отримання комбінованого препарату інсуліну людини». І хоча технологію офіційно розробили на державному заводі «Індар», право на неї дісталося приватній фірмі. Відповідно до виписки з Держреєстру патентів України право на патенти кілька разів переходило до приватних компаній. Як бачимо, ТОВ «МАКО» (ЄДРПОУ 23737074) функціонує саме для схем з патентами: основним видом його діяльності є дослідження й експериментальні розробки у сфері біотехнологій. Головний засновник — знайома нам фірма-клон №1 ТОВ «Індар». Другий засновник, ТОВ «Гарантфармінвест», через ланцюжок фірм і їх власників виводить до ТОВ «Спецюрінвест», якому належить і фірма-клон №2 ТОВ «Торговий дім «Індар».

Як припущення… Якщо Любов Вишневська зуміє (або вже зуміла) перевести на свої приватні підприємства всі ключові розробки інсулінового заводу «Індар» і підкріпить їх патентами, сам завод не коштуватиме й копійки. Адже коли Л. Вишневську через суди все ж зможуть звільнити (а саме до цього йде), то інсуліновий завод не зможе виробляти продукцію, патенти на винахід та відтворення якої належать фірмам Л. Вишневської. А це вже не жарти для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки України.

За матеріалами Pharma.net.ua

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я