Не гірше, ніж приватна чи закордонна: як у вінницькій лікарні сучасний менеджмент освоювали

456

Майже сім років у Вінниці діє міський лікувально-діагностичний центр, котрий працює як комунальне підприємство. Заклад надає широкий спектр медичних послуг, нічим не гірших за ті, що пропонують провідні приватні клініки. Але вартість їх значно нижча, а деякі категорії містян узагалі за них не платять. У такий спосіб Вінницька міська рада — засновник і власник центру — вирішила проблему забезпечення населення якісними та доступними лікувально-діагностичними послугами.

Завдяки цифровій рентгенографії вдається швидко й точно встановити діагноз

В основі створення лікувально-діагностичного закладу була ідея не направляти людей на лікування за кордон, а привезти закордонну медицину до Вінниці — з її рівнем якості, сервісу, надійності й точності діагностики. Тодішній Вінницький міський Голова Володимир Гройсман особисто взявся за її втілення і знайшов однодумців в Ізраїлі, які й допомогли з реалізацією проекту.

У грудні 2010 року розпочалися перемовини, а вже навесні 2011-го до обласного центру завітали експерти Міністерства закордонних справ Ізраїлю в галузі медичної співпраці з іноземними державами для вивчення документації, вибору найзручнішого місця для створення центру й аналізу наявного медичного обладнання. Згодом місто отримало підтвердження того, що держава Ізраїль не лише допоможе у вирішенні технічних питань, а й закупить сучасне обладнання та проведе навчання вінницьких фахівців, які працюватимуть на новій апаратурі.

У 2012 році на створення центру ізраїльські друзі виділили понад 2 млн дол., Вінницька міська рада — 2,6 млн грн, приблизно таку саму суму зібрали меценати. Й уже у 2014 році заклад успішно пройшов незалежне зовнішнє оцінювання Британського інституту стандартів (BSI) й отримав сертифікат на відповідність вимогам міжнародного стандарту якості ISO 9001:2008, сформувавши власну команду внутрішніх аудиторів.

Особливість цього комунального підприємства полягає в тому, що, працюючи за госпрозрахунковим принципом, йому вдається досягти привабливої цінової політики на діагностичні послуги. Тим вінничанам, які отримують субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, консультації й обстеження в центрі надають лише за 50% їх вартості. До цієї категорії також належать внутрішньо переміщені особи, внесені до соціального реєстру. А учасників бойових дій, інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Україною, й ургентних хворих за направленням із лікарні швидкої медичної допомоги взагалі обслуговують безкоштовно. Це дало змогу забезпечити доступність дороговартісної високоспеціалізованої діагностичної допомоги для малозабезпечених категорій населення. Саме такою була головна ідея створення КП «Міський лікувально-діагностичний центр».

Алерголог О. М. Пруська оглядає маленьку пацієнтку

Складові успіху: обладнання + кваліфікований персонал

«На той час, коли створювали центр, документальної бази для організації й роботи подібних підприємств не було, тож ми керувалися лише Господарським кодексом України і Законом «Про місцеве самоврядування в Україні». А оскільки власником підприємства є громада, й ми не маємо ніякого відношення до державного бюджету, то це відкрило нам можливість для маневрів, а відтак — і швидкого розвитку, чим ми й скористалися», — розповідає головний лікар КП «Міський лікувально-діаг­ностичний центр» Дмитро Фостаковський.

Останніми роками центр «виріс» з одного поверху в чотириповерхову будівлю та має окреме лабораторне відділення. Пацієнти можуть записатися на прийом по телефону або через інтернет. У закладі вже понад три роки функціонує система електронного управління чергою, лікарі працюють з електронними картками пацієнтів. Це дає змогу краще організовувати роботу медустанови та здійснювати обмін інформацією між лікувально-діагностичним центром і сімейними лікарями, оскільки у Вінниці вже вісім років діє єдина електронна медична система, до якої підключені всі лікувальні заклади міста.

«Ми не відправляємо наших пацієнтів «блукати» медичними установами, а пропонуємо всі види медичних послуг в одному місці. Наприклад, якщо до центру звертається хворий із травмою чи ураженням суглоба, ми можемо зробити рентген- і УЗ-дослідження, провести комп’ютерну томографію, визначити біохімічні показники крові, які дадуть змогу зрозуміти, наскільки виражене запалення. І все це — у межах одного закладу, — розповідає Дмитро Фостаковський. — А вже потім призначити лікування. Девіз нашого центру — Experto crede, що в перекладі з латинської означає: «Вір досвідченому». Зусилля колективу спрямовані на те, аби кожен пацієнт, що звернувся до нас, отримав максимальну увагу та швидку й ефективну медичну допомогу за найкращими світовими стандартами. Можливо, через це кількість пацієнтів, яких ми обслуговуємо, постійно збільшується».

На сьогодні центр надає понад 300 видів послуг. Найпопулярніші — консультації лікарів загальної практики-сімейної медицини, педіатрів, кардіологів, дерматологів, офтальмологів. З діагностичних послуг найзатребуваніші ультразвукова та лабораторна діагностика. У закладі діють лікувально-діагностичні відділення для дорослих і дітей та блок функціональної діагностики, де в належно облаштованих приміщеннях встановлені цифровий рентгенапарат General Electric, спіральний комп’ютерний томограф, мамограф, п’ять апаратів для ультразвукової діагностики, електрокардіографи, ендоскопічні апарати тощо.

«Якщо проаналізувати структуру звернень, то найбільше пацієнтів приходить на профогляд. Також часто звертаються люди, яким потрібна лабораторна діагностика. Її проводять у двох відділеннях: бактеріологічному центрі, розташованому окремо, і відділенні лабораторних досліджень, що надає повний спектр послуг — від алергопроб до імуноферментних і цитологічних досліджень, — ділиться секретами менеджменту головний лікар. — Для цього не так давно встановили найсучасніше обладнання — біохімічний та імуноферментний аналізатори виробництва швейцарської компанії Hoffmann-La Roche Ltd. У Вінниці подібне устаткування є тільки в одній лабораторії, котра працює в загальноукраїнській мережі, але наші послуги дешевші та якісніші, бо ми самі проводимо дослідження, а не возимо біологічні матеріали до Києва з ризиком порушити режим транспортування і зберігання зразків».

Хто гроші рахує, той не бідує: доведено КП «Вінницький міський лікувально-діагностичний центр»

«Як виживаємо? — перепитує головний лікар. — Виграємо за рахунок правильного менеджменту — нині це вміння так само важливе для медиків, як і вміння лікувати».

У штаті працюють лікарі 28 різних спеціальностей. Це дає змогу здійснювати профілактичні медичні огляди відповідно до всіх чинних наказів (для водіїв, залізничників, власників вогнепальної зброї, у разі роботи в шкідливих умовах тощо). Фахівців тут цінують, тому намагаються створювати привабливі умови роботи. До того ж у Вінниці є «кузня медичних кадрів», а відтак і можливість обрати перспективних молодих спеціалістів для поповнення дорогоцінного лікарського ресурсу.

Аби заохотити медиків працювати на результат, заклад розробив власну систему нарахування заробітної плати, щоб вона була конкурентною. Усі спеціалісти працюють відповідно до укладеної колективної угоди. Раніше вони отримували зарплату згідно із загальнодержавною тарифною сіткою для бюджетних закладів. Але коли розпочалася медична реформа, і у сімейних лікарів, порівняно із фахівцями центру, значно зросли зарплати, керівництво миттєво відреагувало й, щоб утримати кадри, застосувало персоналізований підхід. Тепер зарплатня формується на основі мінімальної та з урахуванням коефіцієнтів. Окрім цього, у закладі діє прогресивна система преміювання — по 10% за досягнення того чи іншого нормативу. Це стимулює фахівців працювати на результат. На сьогодні середня зарплатня лікарів становить 8300 грн, молодшого медичного персоналу — 6200 грн. Зрозуміло: щомісяця виплати змінюються залежно від виконання та перевиконання нормативів.


Тут жорстко контролюють витрати та шукають вигідні партнерські умови для оновлення обладнання, проте заолотий запас медустанови – цінні кадри.


Насамперед тут жорстко контролюють витрати та шукають вигідні партнерські умови для оновлення обладнання. Однак золотий запас кожної медичної установи — не стіни й апаратура, а фахівці, котрі з нею працюють. Тому в центрі насамперед і подбали про підвищення заробітної плати, аби утримати цінні кадри.

«На заробітну плату в нас іде від 70 до 80% доходів, але економити на спеціалістах ми не збираємося, бо кожна робота повинна бути оплачена — тільки так можна вимагати від працівників відповідного результату, — пояснює Дмитро Фостаковський. — Другий момент — у нас діють нижчі за середні по місту тарифи на послуги. Зазвичай підвищуємо їх раз на рік, оскільки в тарифі закладена зарплатня медперсоналу, що, своєю чергою, залежить від мінімальної зарплати, розмір якої зростає щороку. Однак цьогоріч мусили підвищити тарифи іще раз, аби забезпечити виплату гідної зарплати й не знизити якості послуг».

Проте навіть попри необхідне для виживання закладу підвищення тарифів, вони нині — чи не найдоступніші у Вінниці. Так, консультація та огляд невропатолога коштують лише 145 грн — це найнижча ціна на подібну послугу в місті. За мамографію доведеться заплатити 150 грн, КТ без контрасту — 750 грн, виїзд автомобіля для обслуговування хворого вдома — 145 грн, консультацію й огляд сімейного лікаря — 146 грн тощо.

Зрозуміло, що значними прибутками лікувально-діагностичний центр похвалитися не може, бо й не ставить перед собою такої мети. Головне для медиків — забезпечити вінничан якісними та доступними послугами. Так, торік загалом до центру звернулося близько 150 тис. пацієнтів, яким було надано майже 380 тис. послуг. Це дало змогу заробити трохи більше 26 млн грн (без податку на додану вартість). Залишок коштів після виплати зарплат розподіляють на оплату комунальних послуг, закупівлю витратних матеріалів, інші необхідні видатки. Попри те, що власник підприємства — вінницька міська рада, на дотації з міського бюджету тут не претендують та й потреби не мають, бо навчилися розраховувати винятково на власні сили.


Сучасна медицина – не лише якісно надані медичні послуги, а й розумне господарювання.

Дмитро Фостаковський


«Сучасна медицина — це не лише якісно надані медичні послуги, а й розумне господарювання, — підсумовує Дмитро Фостаковський. — Головний лікар повинен розумітися на діагностиці та лікуванні, бути гарним управлінцем, знатися на бухгалтерії, орієнтуватися в законодавстві, в ідеалі — мати економічну освіту. А по суті, володіти всією інформацією про заклад, стан ринку медичних послуг і вміти прогнозувати тенденції змін, які повсякчас відбуваються в медичному світі».

Олеся Шуткевич, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я