Не залежно від регіону проживання, статків та соціального статусу, люди мають подбати про те, щоб відрегулювати свій раціон — не тільки задля скорочення споживання цукру й солі, але й для збільшення споживання цільних зернових і фруктів.
Насправді, з 11 мільйонів смертей в 2017 році, пов’язаних з факторами харчування, більше було спричинено недостатнім вживанням здорової їжі, ніж із надмірним споживанням нездорової, стверджує дослідження Global Burden of Disease 2017 (GBD 2017), опубліковане онлайн в The Lancet.
Дослідники дійшли висновку, що дієтичний дисбаланс потенційно може запобігти понад 1 з 5 смертей у всьому світі.
У всьому світі найбільший дефіцит у споживанні здорової їжі включав горіхи, насіння, молоком і цільні зернові, тоді як солодкі напої, готові м’ясні продукти та продукти з надмірним вмістом солі споживалися надмірно. Результати базуються на комбінованому аналізі даних епідеміологічних досліджень.
«Хоча сіль, цукор і жир були основними об’єктами дебатів щодо дієтичної політики впродовж останніх двох десятиліть, наша оцінка показує, що провідними факторами ризику харчування є високий вміст натрію у продуктах, недостатнє споживання цільних зернових, недостатнє споживання свіжих фруктів, недостатнє споживання горіхів і насіння, брак у раціоні овочів і брак продуктів, що містять омега-3 жирні кислоти. На кожну із цих категорій припадає понад 2% від загальної кількості смертей», — зазначають експерти з харчування GBD 2017.
Учені стверджують, що попри той факт, що специфічні фактори харчування відрізнялися в країнах дослідження, неоптимальне споживання цільних зернових, фруктів і солі спричинило понад 50% смертей і 66% років життя з поправкою на інвалідність (disability-adjusted life years, DALY). Цей висновок випливає з вивченого дослідниками впливу на неінфекційні захворювання 15 компонентів харчування упродовж періоду з 1990 по 2017 рік у 195 країнах 21 регіону.
Оцінюючи кількість смертельних випадків, пов’язаних з факторами харчування, та показником років життя з поправкою на інвалідність при різних захворюваннях, автори відзначають, що у 2017 році 22% смертей дорослих і 15% DALY (255 мільйонів) можна приписати до впливу ризиків харчування. До найбільшого числа смертельних випадків через ризики харчування призвели серцево-судинні захворювання — 10 мільйонів випадків, другу позицію посіла онкологія — 913 090 випадків і третю цукровий діабет 2 типу — 338 714 смертельних випадків.
Джерело: Medscape