Нефрологія в українській медицині виокремилась у самостійну дисципліну порівняно нещодавно, у 60-х роках минулого століття, але вже встигла заявити про себе. І до часу: погіршення екологічної ситуації, посилення інших негативних чинників сприяло поширенню захворюваності важливої системи організму. Пов’язані з цим проблеми є актуальними й сьогодні. А хто ліпше знає про стан справ у цій царині, ніж академік НАМН, член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки, лауреат Державної премії України, ініціатор заснування Асоціації нефрологів України Любомир ПИРІГ? Із відомим ученим і громадським діячем наш кореспондент повів розмову про місце нефрології у системі охорони здоров’я України, здобутки і нерозв’язані проблеми профілю.
– Любомире Антоновичу, як виглядає динаміка захворюваності нирок на тлі інших патологій? Що показує аналіз стану справ у нефрології, які спостерігаються тенденції?
– На жаль, маємо зростання захворюваності. Причини: забрудненість навколишнього середовища, соціально-економічне неблагополуччя, нездоровий спосіб життя. Це особливо стосується інфекційно-запальних процесів. Щоправда, коли вірити статистичній звітності, зниження захворюваності маємо з імуно-запальних хвороб. Однак статистика викликає у мене певні сумніви. Крізь цифри звітності проглядаються помилки у діагностиці, неправильне тлумачення таких симптомів, як лейкоцитурія, бактеріоурія, джерелами яких можуть бути не нирки, а сечовивідні шляхи. Ось переді мною дані аналізу за минулий рік. Хворих із хронічною недостатністю нирок, приміром, діабетичною нефропатією, 13,5%, за даними Тернопільської області – 23,7, а в АР Крим – лише 2,1%.
– Чи є закономірним такий різнобій у показниках?
– Ні, звичайно. Маємо подібне й у випадку із гіпертензивною нефропатією. У цілому по Україні таких хворих 3,7%, а по Луганській області – аж 60,9%. А якщо вірити статистиці, то їх в АР Крим, Чернівецькій області немає жодного. А на підставі регіональних показників виводиться й загальноукраїнський.
– Отож чи можна вірити звітності? І чим пояснити такий різнобій у статистиці, котра, як вважається, усе знає?
– Маю сказати, що статистика тут ні при чому – вона оперує цифрами, які їй подають. А «подають» таке внаслідок не дуже грамотної діагностики, слабкої фахової підготовки наших фахівців на місцях.
– Підіб’ємо попередні підсумки: слабкою ланкою української нефрології є діагностика, кадри. Власне, ці питання є взаємопов’язаними і логічно обумовленими. Наскільки мені відомо, спеціалізація молодого фахівця короткотермінова, та й у медичній академії післядипломної освіти цими фахівцями довго не переймаються – навчання триває до 2,5 місяців. У випадку перекваліфікації: який із терапевта чи педіатра може вийти нефролог за такий короткий термін навчання?
– Це враховано. У Національній медичній академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика той недолік усунуто: розроблено нову навчальну програму поглиблення фахових знань лікарів-нефрологів, розраховану на півроку.
– Гадаєте, що того достатньо, аби підготувати справжнього фахівця, здатного правильно поставити діагноз за складної нефрологічної патології? Й оволодіти новітніми, європейського рівня, діагностичними й лікувальними технологіями? До речі, як із цим у світовій практиці?
– У високорозвинених країнах світу підготовка фахівця-нефролога триває два роки.
– Коментарі зайві. Напевне, нам є що й інше запозичити зі світової практики?
– Так. Є там новації, варті впровадження і в нас в Україні. Нефрологічна практика останніх років на Заході характеризується інтенсифікацією імунотерапії, широким впровадженням нефропротекторного лікування, нирковозамісних методів аж до трансплантації нирки, чим займаються активно. У нас в Україні ці прогресивні напрямки взяті до уваги й по можливості здійснюються на практиці, та, на жаль, недостатнє фінансування галузі уповільнює цей процес. Сподіваємося, що найближчим часом матимемо позитивні зрушення.
– Це у перспективі. А що б Ви сьогодні порадили фахівцям, які працюють? Яких типових помилок вони припускаються?
– Упродовж багатьох років мені випала честь бути головним нефрологом МОЗ України, очолювати профільну кафедру у НМАПО імені П.Л. Шупика, отож нерідко доводилося виїздити на місця, у регіони, проводити науково-практичні конференції, семінари, ґрунтовно ознайомитись і з клінічною практикою. Помилки з боку лікарів допускалися й допускаються. Фахівцям слід було б узяти до уваги, що адекватне лікування хвороб, які можуть спричинити ураження нирок, допоможе запобігти їх розвитку. Про ймовірність вторинності патології нирок слід пам’ятати лікарям загальної практики, нефрологам, не «списуючи» випадки відхилень у показниках аналізів сечі, артеріальної гіпертензії відразу під рубрику гломеруло- чи пієлонефриту. Також слід мати на увазі, що паранеопластичні нефропатії, ураження нирок у разі хвороби крові можуть проявлятися без відповідних клініко-лабораторних ознак первинної патології. Не можна недооцінювати чинники ризику розвитку ураження нирок. У разі підозри не поспішати діагностувати гіпертонічну хворобу чи інші недуги, а провести додаткові, поглиблені аналізи, встановити істинний характер захворювань.
– Хотів би з’ясувати й таке питання. Ви напевне знаєте, як жваво у старі часи велася санітарно- освітня робота серед населення, скільки видавалося листівок, науково-популярних брошур. Нині цю роботу вкрай занедбано. А лікарі, на жаль, надають більшого значення, хоча у багатьох випадках і виправданого, медикаментозній терапії, ніж оптимізації життя пацієнтів. Маю на увазі пропаганду здорового способу життя, яка могла б помітно знизити показники захворюваності.
– Так, за обставин, що склалися, коли роз’яснювальна робота серед населення занедбана, лікар має взяти на себе й функції пропагандиста здорового способу життя, і особливо це стосується наших шановних сімейних лікарів. Активізація сан- освітньої роботи серед населення була б особливо результативною, оскільки деякі хвороби нирок нині перебігають безсимптомно. Хворого потрібно переконати у нагальній потребі проходження регламентованих диспансерних оглядів. Це особливо стосується періоду після перенесення гострої ниркової недостатності та інших хвороб.
– Отож є над чим попрацювати нашим лікарям, медичному персоналу, але не все залежить від них. Держава мала би подбати про зміцнення спеціалізованої допомоги з вашого профілю. Велика потреба у цьому є: скільки хворих п’ятої стадії у нас в Україні потребують гемодіалізу, аби не померти! До речі, яку тут маємо ситуацію?
– Невтішну, на жаль. Правда, за останні два роки кількість апаратів «штучна нирка» в Україні дещо зросла: на мільйон населення маємо тепер 19 апаратів. Тоді як у США їх на кожен мільйон припадає тисяча, а в Японії – понад дві тисячі.
– А тепер, з Вашого дозволу, торкнемося питань науки, сучасної клінічної практики. Нефрологія сьогодні йде пліч-о-пліч із трансплантологією. У найтяжчих випадках стало реальним замінити відпрацьовані нирки іншими, здоровими. Спробували вийти на європейський рівень і в нас в Україні. То чому ж трансплантація нирки приживається так мляво? Порівняно з іншими країнами світу ми неприпустимо відстаємо. І висококласні кадри трансплантологів у нас є. А тим часом передчасно помирають хворі, котрі могли б іще жити і жити…
– Є така проблема, але розв’язувати її потрібно на законодавчому рівні.
– Звернімося до іншої проблеми – курортно-санаторного лікування за показаннями лікарів-нефрологів. Як мені відомо, це Ви, Любомире Антоновичу, відкрили в Україні свій Байрам-Алі – відомий кліматологічний курорт типу середньоазійського на Південному узбережжі Криму. Ваші дослідження, підтверджені й іншими авторитетними фахівцями, підтвердили, що кліматологічні та інші характеристики узбережжя також є ефективними для лікування хронічного гломерулонефриту, й реабілітації хворих після трансплантації органа. І не потрібно було б нашим співгромадянам їхати за тисячі кілометрів до Середньої Азії, витрачати великі гроші. То ж чи діють нові санаторні установи на Кримському узбережжі?
– Не тільки нових не відкрито, а й існуючі приватизуються й перепрофілюються, втрачаються для системи охорони здоров’я. А щодо проекту відкриття нових кліматологічних санаторіїв, то місцеві підприємливі люди вважають, що це не дало б їм очікуваних прибутків. Груба помилка – нефрологічні хворі їздили б сюди не лише з усієї України, а й із зарубіжжя. Тобто напрацювання українських учених-нефрологів варті уваги, справа за тим, аби держава допомогла дати їм хід.
– І насамкінець, Любомире Антоновичу: які перспективи у нефрології у ближчому майбутньому?
– Поступ нашого профілю залежатиме від подальшого розвитку всієї системи охорони здоров’я. Лікарі-нефрологи спрямовуватимуть свою увагу на ранньому виявленні патології, удосконаленні діагностики, поліпшенні стану диспансеризації хворих, на успішний розвиток нирково-замісної терапії.
Розмову вів Василь КАЛИТА, «ВЗ»