Неправомірні випробування ліків: експерименти на людях тривають?

1374

Розслідування Der Spiegel

Близько 50 тисяч пацієнтів у колишній НДР стали об’єктами тестувань медикаментів, які проводились на замовлення західних фармконцернів. Експерименти ставились і на недоношених немовлятах, повідомляє видання Der Spiegel.

До падіння Берлінської Стіни в 1989 році в тодішній НДР близько 50 клінік проводили тестування препаратів для лікування онкологічних та серцево-судинних захворювань на понад 50 тисячах пацієнтів (часто без їхнього відома). Про це 12 травня повідомив журнал Der Spiegel із посиланням на досьє (до останнього часу, невідомі) міністерств охорони здоров’я та держбезпеки НДР (Штазі), а також Інституту фармакології.

Загалом західні фармакологічні концерни, серед яких фігурують передусім західнонімецькі, швейцарські та американські компанії, замовили в НДР тестування понад 600 медикаментів. Багато експериментів довелося припинити після випадків смерті пацієнтів, пише видання.

У цих документах, зокрема, задокументована низка смертей пацієнтів зі Східного Берліна і Магдебурга після вживання тестових препаратів. Der Spiegel повідомляє також про те, що в Берлінській клініці Charitе на 30 недоношених немовлятах випробовували допінговий препарат еритропоетин.

А на замовлення всесвітньо відомого фармакологічного концерту Bayer проводилося тестування німодипіну — препарату, котрий використовується для покращення мозкового кровообігу, пише видання. Його випробовували на алкоголіках, котрі перебували в стані алкогольного делірію, отже не могли надати дозвіл на проведення експериментів.

За даними видання, виробники препаратів пропонували клінікам до 800 тисяч німецьких марок за тестування одного медикаменту. А керівники західноберлінської компанії Schering (яка з часом злилася з концерном Bayer) пропонували клініці Charitе за проведення випробувань шість мільйонів німецьких марок на рік, пише Der Spiegel. Як видно із протоколів перемовин, провідні лікарі клініки усвідомлювали мотиви західних концернів.
Пацієнти східнонімецьких клінік часто не знали про ризики і побічні дії тестових медикаментів. Ще у березні 1989 року компанія Hoechst (сьогодні належить до групи компаній Sanofi), за даними наведених виданням протоколів засідання, погодилася з тим, що супровідне пояснення до медикаменту «не буде видаватися пацієнтові». Згода пацієнта, як зазначено у протоколі, має документуватися підписом лікаря та одного свідка.
Der Spiegel також повідомляє, що фармакологічні концерни, які фігурували у проведенні даних експериментів, посилалися на те, що події відбувалися давно. Багато з них підкреслили, що всі експерименти проводилися згідно з тодішніми стандартами і регламентувалися суворими приписами, пише видання. Передумовами для подібних практик могли послужити як значна потреба керівництва НДР в іноземній валюті, так і скандал довкола заспокійливого препарату «Контерган®» у Західній Німеччині, після якого правила допуску нових медикаментів на ринок стали жорсткішими.

І дотепер невідомо, чи могли знати про проведення випробувань на громадянах НДР представники тодішньої західнонімецької влади. Реєстрацію препаратів, тестування яких відбувалося в НДР, західнонімецькі концерни отримували в тодішньому Федеральному відомстві з питань здоров’я. Проведені у НДР тести «не ставилися під питання», наводить Der Spiegel слова одного з тодішніх керівників відділу відомства.

За матеріалами http://pharma.net.ua


Розслідування The Times

При випробуванні західних ліків в Індії за сім років померли 2644 людини. Смертельні лідери — Bayer і Novartis.
Таку гірку статистику оприлюднило видання The Times of India. Всього, за даними національного міністерства охорони здоров’я, в якості «піддослідних кроликів» з 2005 по 2012 роки виступили більше 57 тис. громадян. При цьому з 475 випробуваних у цей період медикаментів схвалені були тільки 17.

Максимальна кількість смертельних випадків сталася під час випробувань препаратів Rivaroxaban і Aliskiren фармацевтичних компаній Bayer і Novartis.

У 2005 році в Індії були ослаблені норми проведення випробувань нових препаратів, чим скористалися як західні фармацевтичні компанії, так і незаможні верстви населення.

У країні з’явилася своєрідна професія «піддослідних кроликів». При цьому в контрактах часто прописувалося, що прийом не до кінця вивчених ліків може призвести до непередбачуваних наслідків. Тому притягнути до відповідальності західні компанії вельми складно.

Тільки в січні цього року Верховний суд Індії обмежив у країні клінічні випробування медикаментів. З цього періоду міністр охорони здоров’я почав особисто конт­ролювати клінічні випробування. А Головне агентство з контролю за медикаментами позбулося своїх повноважень через проявлену бездіяльність.

Крім того, з’ясувалося, що іноді експериментальні ліки таємно тестувалися на пацієнтах, які нічого не знали про проведення дослідів і не давали своєї згоди.

Західні фармацевтичні компанії щорічно витрачають до $ 40 млрд на випробування нових препаратів. Якби медичні експерименти проводилися на території Європи та США, витрати фірм зросли б більш ніж на 60%.
У даний час влада Індії намагаються посилити норми клінічних випробувань та розробити правила, які допомогли б залучати фармацевтів до відповідальності за смертні епізоди.

За матеріалами russian.rt.com

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я