27 жовтня в НСЗУ розпочалися перші засідання робочих груп експертів, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за Програмою медичних гарантій на 2021 рік. Кого залучено до процесу і чи допоможе це наблизити вимоги до реальних можливостей, а якість медичних послуг – до високих стандартів?
ВЗ Нарікаючи на низькі тарифи на медичні послуги, лікарі говорять, що до їх напрацювання не було долучене широке експертне середовище спеціалістів. Цей пробіл враховано?
– НСЗУ залучала експертів до розробки Програми медичних гарантій на 2020 рік. Але минулого року справа була зовсім нова, тож експертам було складно і обговорювати, і коригувати. Натомість нині ми дійсно помічаємо значну зацікавленість лікарів в такому обговоренні. Вони побачили, як працює Програма медичних гарантій, їм є що сказати, оскільки і умови закупівлі послуг, і специфікація впливатиме на їх роботу та можливість укласти договір на певний пакет послуг. Тож цього річ ми підійшли до цього питання дуже системно – розширили коло залучених до обговорення експертів. Загалом створено 19 робочих груп по різних напрямках, до них ввійшло 368 позаштатних експертів. Маємо широке представництво в цих групах – у їх складі фахівці МОЗ, НСЗУ, НАМН України, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні спеціалісти відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Ми пропонуємо об’єднати всіх цих експертів під назвою «Рада безпеки пацієнтів». Адже загальна мета роботи програми медичних гарантій – надання безпечних та якісних послуг пацієнтам.
ВЗ – ВЗ Тоді чий голос буде визначальним у таких різнопланових площинах обговорення?
– Рада безпеки пацієнтів має дорадчий статус, відповідальність за розробку ПМГ, її реалізацію та результати покладено на МОЗ та НСЗУ як центральний орган виконавчої влади. Тому ми обговорюємо свої плани й кроки з широким експертним колом для того, щоб остаточні рішення були виваженими і максимально зорієнтованими на пацієнта. Однак фінально їх прийматиме МОЗ та НСЗУ, зважаючи на думку наукової, лікарської й пацієнтської спільноти. Когорта наших експертів дуже різноманітна саме для того, щоб тримати баланс між теорією, практикою та управлінськими аспектами процесу надання медичної допомоги
ВЗ Як формувалися робочі групи, чи дотримані в них справедливі пропорції представництва?
– Ми набирали експертів на умовах відкритого конкурсу. Оголосивши набір, зверталися до лікарських асоціацій (запрошено понад 50 лікарських організацій), НАМН України, закладів охорони здоров’я, аби вони делегували більше своїх представників. Нам дійсно було потрібне широке коло експертів, адже їх залучено до напрацювання майже 40 пакетів медичних послуг (плануємо запровадження нових у наступному році). Принципи формування груп залежали від напрямку, над яким вони працюватимуть. Наприклад, до обговорення пакету «Терапія стаціонарна» залучено лікарів різних терапевтичних спеціальностей. А пакет « Онкогематологія» узгоджуватимуть лише онкологи та онкогематологи.
ВЗ Експертні групи почнуть напрацювання вимог і специфікацій «з нуля»?
– Ні, НСЗУ самостійно напрацювала проєкти специфікацій, тобто, що саме буде включено до пакетів, а також проєкти умов надання послуг (на базі існуючих). Потім ми провели перший раунд їх громадського обговорення через он-лайн платформу – розіслали пропозиції експертам, зібрали й узагальнили їхні коментарі. Те, що отримали в результаті доопрацювання, представимо експертам новостворених робочих груп і розпочнемо з ними консультації. Пояснюватимемо своє бачення й мету, дискутуватимемо, дослухатимемося до їхніх зауважень щодо того, як краще організувати надання медичної допомоги в закладах, чи доцільно висувати до них ті чи інші вимоги.
ВЗ Що вірогідніше: посилення чи послаблення існуючих вимог, можливо, їх розширення?
– Найточніше це назвати уточненням на підставі набутого досвіду. Наприклад, у минулому році тривали дискусії щодо того, як краще розподілити пакети для лікування онкологічних пацієнтів. Зійшлися на доцільності розділити хіміотерапію, опромінення й пакет «Хірургія», на який можуть укласти договір в тому числі й багатопрофільні стаціонари. Нині вже маємо розуміння того, як ці пакети «працюють» і поєднуються один з одним, чи варто їх ще більше диференціювати, яким правилам слідувати при контрактуванні закладів тощо. Наприклад, НСЗУ пропонує виокремити пакет «Онкогематологія». Хоча не виключено, що й вимоги та специфікації можуть зазнати змін. Дослухаємося до експертів – раптом щось важливе обійшли увагою.
ВЗ Ще один закид з боку критиків чинних умов і тарифів: перші – завищені під впливом міжнародних експертів, другі – не враховують вимог клінічних протоколів.
– До громадського обговорення залучено міжнародних партнерів, зокрема, від ВООЗ , CDC та Європейської Бізнес Асоціації, адже ми маємо «звіряти годинники» за кращим світовим досвідом. Однак міжнародна експертиза не є вирішальною для прийняття рішення робочими групами чи НСЗУ – тут потрібно враховувати велику різницю в реаліях різних систем охорони здоров’я. Тому міжнародні експерти будуть лише нашими консультантами і не розроблятимуть якихось конкретних вимог для практик, специфіка яких почасти далека від світового досвіду. Щодо протоколів, то будемо обговорювати позиції, якщо у фахівців виникатимуть конкретні зауваження. Хоча ми робимо досить широку специфікацію, зокрема, щодо обстежень госпіталізованих пацієнтів, які мають задовольнити всі потреби. А що саме призначити для лікування конкретному хворому – це вже справа лікуючого лікаря. Хоча ми орієнтуємося в цих питаннях і на міжнародну клінічну практику, і на протоколи, які застосовуються в Україні. Тому ми включили до експертних груп багато науковців, практикуючих лікарів, кандидатів і докторів медичних наук. Вони – наші основні радники з медичних питань.
ВЗ Чи матимуть можливість висловити свої пропозиції пересічні лікарі, котрі не ввійшли до складу груп, і чи буде врахована їхня думка?
– Для того й проводимо громадське обговорення, один з етапів якого завершився. В його рамках усі зацікавлені сторони могли долучитися до надання пропозицій. Робочі групи – це лише спосіб організації роботи залучених експертів, однак потрібно, аби всі бажаючі, в тому числі й лікарі, і пацієнти, змогли висловити свої зауваження щодо специфікацій. Головне, аби вони були не на рівні емоцій, а аргументованими, тоді їх приймуть до уваги. Якщо хтось має такі пропозиції, їх можна надіслати на електронну пошту, вказану на сайті, де публікуються проєкти для громадського обговорення.
ВЗ У якому режимі й як довго працюватимуть експерти?
– Маємо провести принаймні по два обговорення у кожній робочій групі, за результатами яких буде напрацьовано експертні висновки. Кожен експерт фіксуватиме власну позицію по своєму питанню, обговорення буде колегіальним, НСЗУ зважатиме на фінансові можливості для реалізації отриманих пропозицій. Експерти висловлюватимуть переважно клінічну точку зору на ту чи іншу проблему, але на остаточне рішення впливає комплекс факторів. Адже важливо не лише його прийняти, а й реалізувати належним чином. Після обговорення напрацьовані проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг будуть надіслані в МОЗ України на затвердження. Це станеться приблизно наприкінці листопада.
ВЗ Тобто фініш ще далеко? Але керівники закладів уже хвилюються – рік добігає кінця, а їм досі незрозуміло, які пакети зможуть обрати, до яких вимог готуватися, чи встигнуть укласти договори.
– Терміни затвердження ПМГ-2021 залежать від Уряду, Верховної Ради та Президента України, який має підписати остаточний варіант Держбюджету. Тож напрацювання специфікацій – це не фінальний крок у цьому процесі. Щодо пакетів, у Програмі медичних гарантій-2021, окрім чинних, з’являться 7 нових: “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”. І щодо того,чи встигнуть керівники зорієнтуватися у своїх можливостях та належним чином підготуватися до підписання договорів. НСЗУ пропонує зсунути старт ПМГ-2021 на 1 квітня наступного року, а в першому кварталі працювати за правилами нинішнього року. Дію чинних договорів з НСЗУ, укладених до 1 січня 2021 року, пропонуємо пролонгувати.
Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»
згідно якого нормативного акту з 1 квітня 2021 року прийом хворих буде по електронним направленням?
Завчасно дякую за інформацію.