Які уроки отримає система охорони здоров’я після пандемії? Завжди бути готовим до неочікуваного за принципом «хочеш миру – готуйся до війни», якісні послуги неможливо надавати без сучасного обладнання, сімейний лікар має бути «озброєний» не тільки телефоном. Чи враховано це у гарантованих державою послугах?
Дефібрилятори – у метро чи в амбулаторії?
ВЗ Сьогодні до первинної ланки прикуто особливу увагу – на неї покладають додаткові обов’язки. Чи з’явилися нові вимоги, наприклад, в плані діагностики?
– Експерти робочої групи з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за пакетом «Первинна медична допомога» запропонували запровадити додаткові інструментальні обстеження на рівні ПМД. Зокрема, відтепер у розпорядженні сімейного лікаря має бути отоофтальмоскоп та пікфлуометр. Окрема вимога – він обов’язково повинен мати аптечку невідкладної допомоги. Окрім того, пропонувалося додати в перелік лабораторних обстежень на рівні ПМД реакцію Грегерсена та тест на простатспецифічний антиген. Однак наші експерти після тривалих дискусій наполягли на відмові від згаданих вимог.
Нові клопоти первинки
ВЗ Чи не розроблено додаткових вимог щодо зберігання вакцин проти коронавірусу, які, сподіваємося, з’являться в наступному році на первинці, але є занадто «примхливими» у зберіганні?
– Розробка механізму здійснення контролю за належним дотриманням умов холодового ланцюга на всіх етапах транспортування та зберігання імунобіологічних препаратів не належить до компетенції НСЗУ. Тобто ми не регулюємо й не контролюємо ці питання, тож і не можемо посилювати відповідні вимоги до первинки. Максимум, що можемо прописати у пакетах – дотримання стандартів. Державну політику у сфері імунопрофілактики формує й реалізує МОЗ України, воно ж здійснює контроль якості імунобіологічних препаратів та їх використання. Тож якщо виникне необхідність розробки особливих вимог щодо зберігання згаданої вакцини, НСЗУ обов’язково про це повідомить.
ВЗ А як сприйняли експерти новацію щодо долучення первинки до лікування та супроводу ВІЛ-інфікованих осіб?
– Частково первинка вже працювала за цим напрямком. Наприклад, могла проводити швидкі тести на виявлення ВІЛ-пацієнтам, яких направляли на планові операції, але багато закладів не брали в цьому участі. Хоча галузевими стандартами чітко передбачена участь первинки у виявленні соціально небезпечних хвороб, насправді вона не була активною. У наступному році центри ПМД зможуть працювати за спеціальним пакетом «Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ».
У нинішньому році відбулись довгоочікувані зміни в наказі МОЗ України № 585 «Про затвердження нормативно-правових актів з питань вдосконалення організації медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ». Відтепер такі пацієнти зможуть отримувати препарати антиретровірусної терапії (АРТ) у свого сімейного лікаря й перебувати безпосередньо під його наглядом. Також сімейні лікарі розширять коло фахівців, які можуть виконувати всі необхідні заходи, пов’язані з виявленням та супроводом осіб з ВІЛ. Якщо заклад первинки відповідатиме специфікаціям та умовам закупівлі за цим напрямом й законтрактується на пакет «Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ», він зможе укласти договір з НСЗУ на надання таких послуг. Водночас експерти радять таким закладам напередодні укладання договору передусім заручитися офіційним підтвердженням департаменту охорони здоров’я про те, що він забезпечить їх препаратами АРТ відповідно до розподілу.
Тестування на ВІЛ – в усіх пакетах!
ВЗ Що зроблено, аби самі медичні працівники були надійно захищені від цієї інфекції?
– Це комплексне питання, яке передбачає участь багатьох сторін. НСЗУ своєю чергою долучається до його вирішення. Хочу зазначити, що серед основних пропозицій, які надійшли від експертів за напрямком ВІЛ – організація та забезпечення доконтактної та постконтактної профілактики, спрямованої на запобігання інфікування ВІЛ-інфекцією, в тому числі й під час виконання професійних обов’язків. Окрім того, експерти запропонували включити послуги з тестування ВІЛ у всі інші пакети медичних послуг. Таке тестування передбачене галузевими стандартами, але ми отримуємо скарги на те, що в закладах охорони здоров’я їх не дотримуються. Тому ми прописали це як обов’язкову вимогу.
Рання діагностика раку – залежно від віку й обладнання?
ВЗ Часто сімейні лікарі нарікають на те, що їм доводиться пояснювати пацієнтам, чому направлення на пріоритетні послуги з ранньої діагностики раку залежить від віку. Не всі погоджуються, коли їм відмовляють у таких послугах.
– Згадані послуги (за пріоритетними тарифами) дійсно спрямовані на ранню діагностику новоутворень. Тому і були відокремлені під певні вікові категорії населення, котрі перебувають у групах ризику щодо розвитку таких патологій. Наприклад, на колоноскопію та мамографію спрямовують пацієнтів починаючи із 40 років, на цистоскопію, бронхоскопію, гастродуоденоскопію, гістероскопію – від 50 років і старше. Такий віковий ценз визначено на підставі доказової бази даних з доведеною ефективністю. Однак це зовсім не означає, що пацієнти, які не досягли зазначеного віку, у разі підозри на рак змушені будуть проходити платні обстеження. Вони так само отримають направлення від лікаря (і тепер вже не тільки сімейного) й безоплатно пройдуть необхідні інструментальні дослідження, але в рамках інших пакетів (наприклад, амбулаторного чи онкологічного). На разі віковий ценз на отримання пріоритетних послуг з ранньої діагностики раку переглядається, але поки що немає доказових обґрунтувань для його зміни. Принаймні, у наступному році.
ВЗ До нових вимог у пакеті «Мамографія» додано оновлення обладнання. Це означає, що на сьогодні багато закладів працюють на застарілому?
– Рання діагностика раку потребує високої роздільної здатності для візуалізації новоутворень невеликих розмірів. Побутові монітори комп’ютерів та ноутбуки не придатні для такої діагностики. Тому експерти й запропонували в якості обов’язкової вимоги «озброїти» заклади виключно 5-мегапіксельними медичними моніторами. Ми внесли цю пропозицію до пакета, але на разі вивчаємо ситуацію в закладах, обговорюємо їх можливості з профільними спеціалістами. Адже наше завдання – забезпечити, з одного боку, якісну послугу, а з іншого – її доступність, тобто кількість закладів, спроможних її надавати, має відповідати реальним потребам населення.
Що зміниться в наданні хірургічної допомоги?
ВЗ Закладів якого рівня стосуватиметься вимога проведення УЗД з доплерографією і чому виникла така необхідність?
– Це пропозиції в межах пакета «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Заклади, які на нього контрактуються, зобов’язані придбати мобільний УЗД апарат з можливістю проведення доплерографії. Цей метод значно доповнює можливості звичайного УЗ дослідження і вже досить широко застосовується в амбулаторних і стаціонарних умовах. Ми повинні дбати про те, щоб пакети медичних послуг включали сучасну діагностику.
ВЗ Чому тоді не прийнято пропозиції щодо включення до згаданого пакета низки додаткових лабораторних досліджень?
– Якщо ви маєте на увазі визначення рівня тропоніну, лактату, прокальцитоніну, рівня D-димера, газового та кислотного стану крові, то експерти заявили, що ці дослідження важливі, але застосовуються лише при окремих станах. Наприклад, D-димер розглядають як маркер здатності до гіперкоагуляції та ендогенного фібринолізу. Це дослідження важливе для хворих з тромбозами. Прокальцитонін – маркер генералізації бактеріальної інфекції, сепсису, запальної реакції дорослих та дітей, в тому числі й у новонароджених, при тяжких травмах, опіках, поліорганній недостатності. У хірургічній практиці це дослідження також широко застосовується. Тому ми таки включили всі ці дослідження у перелік за згаданим пакетом, але визначили його як додатковий, а не обов’язковий. Оскільки пакет включає різні напрями надання хірургічної допомоги, в основному переліку залишилися лабораторні дослідження, які максимально необхідні й найчастіше виконуються в хірургії.
Фронт проти COVID -19: дислокація позицій можлива
ВЗ Сьогодні багато говорять про готовність закладів охорони здоров’я до подолання епідемії. Розроблено й окремий пакет. До нього буде внесено якісь зміни?
– Радикальних змін до пакета “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії” не передбачається, адже його напрацьовано у серпні, тож враховано всі особливості нинішньої епідемії, на боротьбу з якою наразі зосереджені зусилля системи охорони здоров’я. Згаданий пакет послуг створено для опорних лікарень, визначених для лікування COVID-19. Вимоги до організації надання послуг прописано досить чітко – вони мають відповідати чинним галузевим стандартам і законодавству. І водночас гнучко, тобто у разі динамічних змін згаданих документів, чи появи результатів нових наукових досліджень в цій царині або підходів до лікування й маршрутизації пацієнтів, основні моменти можна скоригувати.
ВЗ Чи правда, що у наступному році «ковід-пакети» для служби ЕМД буде скасовано, а капітаційна ставка на обслуговування однієї особи значно збільшиться, відтак відпаде потреба у створенні спеціальних «ковідних» бригад?
– Так, ми плануємо єдиний пакет для «швидкої» на 2021 рік. Організація надання медичної допомоги регламентується наказами МОЗ. Якщо з’явиться наказ про скасування окремих «ковідних» бригад, так і буде. Але, на нашу думку, створення окремих бригад забезпечує більшу інфекційну захищеність медиків. Щодо збільшення тарифу, наразі розроблено проєкт відповідної постанови, документ направлено на розгляд Кабміну. Відбулася зустріч з представниками екстреної медичної допомоги. НСЗУ пропонує розробити єдиний пакет замість двох окремих – аспекти оплати будуть передбачені таким чином, щоб служба не втратила у фінансуванні. Але останнє слово – за Урядом і Міністерством охорони здоров’я.
Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»