Новий метод лікування хвороби Паркінсона може відновити клітини мозку

1443

Учені здійснили низку клінічних випробувань у рамках експериментального лікування хвороби Паркінсона, використавши новий підхід: препарат вводився просто в мозок через імплантовані порт-системи. Метод може стати проривом та започаткувати нову еру у терапевтичній стратегії при хворобі Паркінсона.

Група дослідників з Брістольського та Кардіффського Університетів (Великобританія) та Університету Британської Колумбії у Ванкувері (Канада) здійснили серію досліджень, які завершилися відкритим випробуванням (учасники були обізнані про те, яке лікування вони отримають). Результатом їх роботи стала перевірка ефективності нового способу лікування хвороби Паркінсона.

У процесі дослідження учені прагнули відновити деградуючі клітини мозку, що продукують дофамін у людей з хворобою Паркінсона.

Оскільки дофамін є нейромедіатором, відповідаючим  за рухи тіла, його нестача може призвести до серйозних розладів руху та м’язової активності, одним із яких є хвороба Паркінсона.

Група вчених, що проводила вищезгадане дослідження, вирішила спробувати реабілітувати клітини мозку, які відповідають за продукування дофаміну, підвищивши рівень нейротрофічного фактора, що походить з лінії гліальних клітин (GDNF). Саме він є джерелом білків, що підтримують здоров’я нейронів.

Спочатку дослідницька група провела невелике пілотне дослідження з шістьма учасниками. Їхньою головною метою було встановити, чи є новий терапевтичний підхід безпечним.

На наступному етапі до дослідження приєдналися ще 35 учасників. Вони взяли участь у так званому подвійному сліпому дослідженні, коли ні вони, ні дослідники, які проводили терапію, не знали, кого з учасників лікували, а на кому застосовували ефект плацебо.

Випробування тривало 9 місяців (40 тижнів),  половині добровольців проводили щомісячні інфузії GDNF, а другій половині вводили плацебо.

На третьому етапі дослідники організували відкрите випробування, спираючись на результати попередніх тестів. У цьому дослідженні добровольці, які раніше отримували GDNF, продовжили лікування ще протягом 40 тижнів.

Учасники погодилися на імплантацію спеціального порту, що дозволило лікарському засобу безпосередньо досягати мозку. Після імплантації добровольці одержували в цілому понад 1000 інфузій препарату раз на 4 тижні.

Проаналізували результати першого 9-місячного (40-тижневого) дослідження, дослідники не побачили змін у мозку учасників, які отримали плацебо. Однак вони відзначили, що у добровольців, які отримували лікування GDNF, відбулися зміни в лушпині – області мозку, яка містить клітини, що продукують дофамін.

«Результати доводять, що ми можемо винайти засіб, здатний відновити дофамінові клітини мозку, які поступово знищуються при хворобі Паркінсона», – переконані дослідники.

Як повідомлялося раніше, науковці перевірять ефективність лікування хвороби Паркінсона за допомогою стовбурових клітин.

Джерело: Medical News Today

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я