Міністр охорони здоров’я України заявив, що реєстрацією та контролем якості препаратів не буде займатися один орган, як це планувалося раніше.
«Реєстрація та контроль якості лікарських засобів у жодному разі не повинні бути підпорядковані одній організації. Має бути агентство, яке реєструє, і агентство, яке контролює якість товарів», — сказав Олександр Квіташвілі в інтерв’ю газеті «Бізнес».
Це означає, що функція реєстрації лікарських засобів залишиться за МОЗ, а контролювати якість та оборот медикаментів буде, як і раніше, Держлікслужба. «Нічого змінюватися не буде, нові структури не створюватимемо», — підкреслив О. Квіташвілі.
Нагадаємо, на сайті МОЗ нещодавно був опублікований законопроект про зміни до Закону України «Про лікарські засоби». Проектом закону пропонувалося передати функції реєстрації лікарських засобів та контролю у сфері обігу препаратів єдиному національному уповноваженому органу.
З критикою цього нововведення відразу ж виступила Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА). У численних публікаціях в ЗМІ організація, що відстоює інтереси великого фармбізнесу, зверталася до Прем’єр-міністра із проханням не виносити документ на розгляд Кабміну. «Об’єднання цих двох стратегічно важливих функцій в нашій країні під керівництвом одного відомства може створити для нього монополістичні умови, що ймовірно спровокує появу нових корупційних схем. На тлі заяв Уряду про нульову толерантність до корупції такі кроки виглядають незрозумілими і непослідовними», — заявляли в ЄБА.
Відзначимо, що реєстрацію препаратів, якою займається Державний експертний центр МОЗ, називають чи не найприбутковішим шматком відомства, від якого ще не ризикнув відмовитися жоден Міністр охорони здоров’я. Саме з цим органом пов’язують численні факти корупції та махінацій у галузі. Передача цієї функції від МОЗ незалежному органу стала б початком істотних змін у профільному Міністерстві, на що покладали надії з приходом нового Міністра.
Однак за ті кілька місяців, які Олександр Квіташвілі перебуває на посаді Міністра, тези про європейський вектор розвитку галузі, прозорість дій влади та Міністерства охорони здоров’я змінилися небажанням втрачати корупційні заробітки в Державному експертному центрі. Тож залишається незрозумілим: Міністром охорони чого є Квіташвілі — здоров’я громадян чи інтересів бізнес-структур?
За матеріалами газети «Бізнес»