Обрання керівників закладів охорони здоров’я: нові виклики

1081

На початку 2018 року набула чинності Постанова КМУ «Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров’я», яка запроваджує відбір кандидатів незалежною конкурсною комісією із залученням представників громадськості. Активісти урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції» заявляють: перші конкурсні процедури з обрання керівників закладів охорони здоров’я засвідчили суттєві проблеми впровадження «прозорого відбору».

Як повідомляють у МОЗ, Порядок передбачає необхідність створення конкурсних комісій із залученням усіх зацікавлених сторін — органу управління, трудового колективу та громадськості. Для того щоб взяти участь у роботі конкурсної комісії з боку громадськості, громадське об’єднання повинне делегувати свого представника до Громадської ради, яка має включити його до складу комісії. При цьому громадське об’єднання мусить відповідати двом критеріям: працювати у сфері охорони здоров’я та/або запобігання корупції і бути зареєстрованим не менше, ніж за два роки до проведення конкурсу. «Порядок встановлює такі умови, за якими чесні та професійні кандидати, котрі мають бажання очолити медичний заклад, отримують цю можливість. Представники громадськості можуть тепер долучатися до відборів як члени процесу, а не тільки як спостерігачі», — говорить координатор ініціативи «Разом проти корупції» Оксана Величко.

За словами експертів, система поки що пручається й протидіє змінам. Основна проблема, яку виявили перші відбори, полягає у включенні «своїх» активістів у комісію. «У нас сьогодні є як свідомі, так і ручні громадські організації, — зауважила залучений експерт урядово-громадської ініціативи Зоряна Черненко. — І ризик використання ручних громадських організацій, звичайно, є. Але це не означає, що всі активісти і проактивні громадяни не можуть брати участі у цьому прозорому процесі».

Голова Громадської ради при МОЗ України Леся Литвинова наголосила: перші конкурси, де вона брала участь у складі комісії, виявили також проблему з браком кандидатів: більшість просто не знає про нові можливості. Основна причина — відсутність єдиного ресурсу з інформацією, у яких медичних зак­ладах у керівників ЗОЗ закінчуються конт­ракти. У якості консолідуючої платформи експерти пропонують використовувати веб-сайт МОЗ України. Крім того, за словами речника Міністерства Олександра Ябчанки, у перспективі очолювати ЗОЗ мають люди з високими навичками управління. «Зараз до розгляду беруться тільки кандидатури з медичною освітою, але надалі керівником закладу охорони здоров’я має бути хороший менеджер, а медична освіта — це додатковий фактор, проте він не має бути обов’язковим», — зазначив О. Ябчанка.

За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я