Одещина: Шанс для новонароджених із вадами зору

875

Baby boy posingВ Інституті очних хвороб та тканинної терапії ім. В. П. Філатова відбулося підписання договору про співпрацю між лікувальним закладом і благодійною організацією «Фонд родини Нечитайло» щодо реалізації спільного проекту «Хочу бачити. Південний регіон».

Мета проекту — зменшити кількість дітей — інвалідів по зору в Одеській, Миколаївський та Херсонській областях шляхом раннього виявлення в новонароджених ретинопатії недоношених і її своєчасного лікування. Це тяжке захворювання може призводити до незворотних змін структур ока, а за відсутності належної медичної допомоги дитина взагалі ризикує втратити зір. Ця проблема — надзвичайно актуальна, адже ретинопатія недоношених є однією з головних причин інвалідизації дітей по зору (на неї припадає десь 10-15% усіх випадків).

Марина МОРОЗОВА, заступник директора Інституту очних хвороб та тканинної терапії ім. В. П. Філатова НАМН України
Спільний проект нашого закладу та «Фонду родини Нечитайло» має поєднати семирічний дос­від інституту в лікуванні ретинопатії недоношених з благодійницьким досвідом Фонду, що дасть змогу на новому високоякісному рівні надавати допомогу дуже складній категорії пацієнтів. Відповідно до умов проекту «Хочу бачити. Південний регіон» Фонд придбає інноваційне обладнання, зокрема американський апарат RetCam вартістю близько 4 млн дол., що є золотим стандартом у діагностиці ретинопатії новонароджених та ретинобластоми (злоякісної пухлини сітківки). Завдяки цьому співробітники лікувального закладу отримають можливість виїжджати до перинатальних центрів і відділень неонатології, де перебувають недоношені малюки. У перер­вах між такими виїздами RetCam працюватиме на базі інституту та допомагатиме діагностувати інші патології, зокрема ретинобластому. Зараз завершуються тендерні процедури щодо закупівлі необхідного обладнання. Вчасна діагностика хвороби дуже важлива, тому що дитина із прог­ресуючою формою ретинопатії недоношених найчастіше потребує оперативного втручання як єдиної можливості уникнути сліпоти. Поки що глибоко недоношених малят батьки змушені везти до тих міст, де є фахівці з досвідом такого лікування та необхідне обладнання. А така подорож, навіть за умов перевезення дитини в реанімобілі та під наглядом лікаря, все одно пов’язана з великим ризиком.

Перший етап проекту «Хочу бачити. Південний регіон» розраховано на три роки. За його результатами розроблять рекомендації для інших регіонів, враховуючи можливість об’єднання ресурсів кількох областей. Бо купувати для кожної області окремо все необхідне обладнання немає сенсу, адже ретинопатія та ретинобластома, хоча і є тяжкими хворобами, але трапляються рідко. Перші підсумки свого спільного проекту Інститут очних хвороб та тканинної терапії ім. В. П. Фі­латова і «Фонд родини Нечитайло» мають намір підбити наприкінці року. Але вже сьогодні можна говорити про народження нової й перспективної форми державно-приватного партнерства заради найціннішого — збереження здоров’я маленьких громадян країни.

Олександр ГАЛЯС, Світлана КОМІСАРЕНКО, спеціально для «ВЗ», м. Одеса

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я