Про необхідність комерціалізації лікарень, лібералізації фармацевтичного ринку та підвищення рівня чиновницьких зарплат розповів новопризначений Міністр охорони здоров’я в своєму першому на новій посаді інтерв’ю.
Ви відразу прийняли пропозицію Президента Петра Порошенка очолити Міністерство охорони здоров’я України?
— Я навіть не роздумував і відразу погодився на цю посаду. Якщо лідери України вважають, що я можу допомогти, то я був не вправі відмовити.
Вас влаштував рівень зарплати?
— Рівень зарплат українських чиновників потрібно міняти, а сама держслужба має стати престижною. Люди повинні приходити на держслужбу не тому, що у них з’явиться крутий мобільний телефон і чорна «Волга», а тому, що вони займатимуться цікавою роботою й отримуватимуть адекватну зарплату.
Перша реформа, яку необхідно провести в сфері охорони здоров’я?
— У першу чергу потрібно вирішити проблему корупції на тендерах — зробити їх чесними і прозорими. В цілому хочу відзначити, що вже наступного тижня я представлю Кабінету Міністрів стратегію реформування системи охорони здоров’я України, яку необхідно буде реалізувати в найближчі роки.
Розкажіть, із чого почалася реформа системи охорони здоров’я в Грузії? І чого чекати українським лікарям?
— На першому етапі реформи в 2006 році абсолютно всі лікарні Грузії отримали повну автономію — фінансову й адміністративну. При цьому вони залишалися в держвласності, але ними керував зовнішній менеджмент — Міністерство охорони здоров’я не мало жодного впливу на лікарні.
Чи варто українським лікарям боятися скорочень у результаті реформи?
— Їм варто боятися, що реформи не пройдуть. Ситуація в українській системі охорони здоров’я зараз — гірше нікуди.
Яка головна проблема нашої медицини?
— Зараз ситуація в українській економіці дуже важка, а лікарні знаходяться на держфінансуванні. Це означає, що використовувати наявні кошти потрібно ефективно. Але ефективно — не означає скорочувати й урізати, потрібно шукати альтернативні джерела фінансування, необхідно відкривати систему.
Ви говорите про страхову медицину?
— Це може бути страхова медицина, госпрозрахунок, платна медицина, де тарифи встановлюватимуться Міністерством. Усі три варіанти можуть існувати паралельно. Головне, щоб система охорони здоров’я отримала більше доходів, і не тільки від держави. Зараз в Україні держава є замовником, провайдером і контролером медичних послуг. Це неправильно. Держава повинна розумно витрачати гроші, допомагати тим, хто дійсно потребує, і не заважати сектору розвиватися.
Зараз я не бачу готовності України повністю переходити на страхову медицину, бо нині більше коштів витрачається на збереження інфраструктури, а не на сервіс. У таких умовах не погодиться працювати жодна страхова компанія.
У коаліційній угоді містяться пропозиції зробити первинну медицину приватною. Ви її підтримуєте?
— Мені потрібно детальніше вивчити це питання. Поки ж я можу сказати так: у Великій Британії, одній із найконсервативніших країн, усі сімейні лікарі є приватними підприємцями, вони отримують гроші або безпосередньо через пацієнтів, або від страхових компаній, або через державну програму допомоги незахищеним верствам населення. Тож боятися нічого.
Реформа системи охорони здоров’я розрахована до 2025 року?
— Те, що ми починаємо робити сьогодні, потрібно було реалізовувати ще 10 років тому. Зараз реформи необхідно проводити дуже швидко, але вони не повинні бути радикальними, щоб не відбулося соціального вибуху. Можу сказати, що вже в 2015 році ми побачимо перші результати.
Назвіть головні пріоритети реформи.
— У бюджеті-2015 уже повинен бути закладений той факт, що система охорони здоров’я переходить на нові принципи роботи. Так, гроші мають виділятися на пацієнта, а не на ліжко-місце; система повинна бути відкритою; у пацієнтів має з’явитися вибір. У першу чергу потрібно вирішити проблему тендерів. По-друге, необхідна лібералізація фармацевтичного ринку. Місяць тому я ходив по київських аптеках — ціни в них на 40% вищі, ніж у Тбілісі. Знизити ціни можна, скасувавши обов’язкову реєстрацію ліків, які вже пройшли сертифікацію в ЄС і США.
Ви готові до боротьби з фармацевтичним лобі?
— Я тут для того, щоб навести порядок.
Але завтра до вас прийдуть зацікавлені люди із привабливою пропозицією…
— Якщо прийдуть, то сядуть. Прийдуть ще раз — знову сядуть.
Запропонована вами реформа передбачає виділення лікарням коштів за вилікуваних пацієнтів, а не за ліжко-місце. Аналогічна система діє в Польщі, але, як результат, там лікарі зацікавлені лікувати пацієнта дорожче, наприклад, призначають операцію замість медикаментозного лікування.
— Так, дана проблема існує. Але на такі випадки реагувати простіше, ніж вирішувати глобальну проблему всієї системи.
Для розвитку страхової медицини потрібен розвинений страховий ринок. Як держава може сприяти його розвитку?
— Потрібен комплексний підхід до реформ.
Наприклад, провести податкову реформу, дозволити компаніям відносити витрати на страховки для своїх співробітників у видаткову частину.
За матеріалами delo.ua