19‑20 жовтня у Києві вже вп’яте відбудуться Київські дерматологічні дні. Проект регіонального масштабу (саме таку мету ставили перед собою його ініціатори кілька років тому) із часом перетворився на одну з найпомітніших подій міжнародного значення у галузі дерматології. Про те, як цього вдалося досягти вітчизняним фахівцям і чого очікують вони від нинішньої конференції — наша розмова з головним дерматовенерологом МОЗ України, доктором медичних наук, професором кафедри дерматовенерології НМАПО імені П. Л. Шупика Олександром ЛІТУСОМ.
ВЗ Як проекту вдалося привернути увагу міжнародної медичної спільноти?
— Спочатку ми планували Київські дерматологічні дні як науково-практичну конференцію для лікарів Києва та Київської області (звідси і назва). Але рівень конференції, як у контексті наукових доповідей, так і в організаційному плані, зробив її цікавою для дерматологів із різних регіонів України і привабливою для гостей із Білорусі, Росії, Молдови, Грузії, інших сусідніх країн. Далі ми почали розширювати міжнародні зв’язки, запрошувати відомих доповідачів із Європи, щоб показати вітчизняним фахівцям світовий рівень професіоналізму, якого всі ми маємо досягнути. Упродовж останніх двох років за нашою ініціативою Україну відвідали найавторитетніші вчені-дерматовенерологи із США, Німеччини, Ізраїлю, Великої Британії, Франції та інших країн. Важко сказати, яка галузь медицини ще змогла залучити таку кількість іноземних професорів для того, щоб вони прочитали свої лекції нашим лікарям. Безумовно, для цього було проведено колосальну роботу, але ми змогли переконати фахівців, у яких календарний графік розписаний на 2 роки вперед, приїхати в Україну і поділитися своїми знаннями та досвідом.
ВЗ Якою буде нинішня конференція?
— Вона присвячена дитячій дерматології і стане концептуальним продовженням серії Київських дерматологічних днів. Програма конференції настільки інформаційно насичена, що ми розширили її до дводенного формату. За кордоном існує практика ділити тематику на паралельні секції, щоб лікар вибирав ту, яка його найбільше цікавить. Але цього разу ми відмовилися від такої практики, оскільки вважаємо, що нашим лікарям буде корисно послухати всі доповіді з різних розділів педіатричної дерматовенерології. Я впевнений, що учасники конференції візьмуть для себе максимум корисної інформації.
ВЗ Маєте на увазі дитячих дерматологів?
— Не тільки. Дерматологія — наука, яка тісно пов’язана з багатьма суміжними дисциплінами, такими як алергологія, імунологія, інфекційні хвороби, педіатрія, гастроентерологія та багато інших. Наприклад, у питаннях діагностики і лікуваннях інфекцій, що передаються статевим шляхом, дерматовенерологи співпрацюють із гінекологами, урологами, фахівцями центрів боротьби зі СНІДом, у питаннях дерматоонкології — з онкологами, імунозалежних захворювань шкіри — із клінічними імунологами, генодерматозів — із генетиками.
Тож теми, порушені на конференції, без сумніву будуть «близькими» і корисними для педіатрів, сімейних лікарів, «вузьких» спеціалістів. Враховуючи той факт, що більшість захворювань внутрішніх органів мають різні прояви на шкірі, такі знання вкрай потрібні широкому колу лікарів.
ВЗ Чому саме дитячу дерматологію обрано головною темою?
— По-перше, ця тема дуже актуальна, адже йдеться про здоров’я дітей. По-друге, у дерматології існує низка захворювань, які залишають серйозні наслідки на все життя, якщо їх не лікувати у дитячому віці. Безліч хронічних дерматозів, таких як атопічний дерматит, псоріаз, вітиліго тощо, «дебютують» саме в дитячому віці, і лікар зобов’язаний знати всі сучасні методи їх діагностики та лікування. Програма конференції охоплює найбільш актуальні питання дитячої дерматовенерології. Це своєрідний зріз усього найновішого в галузі. А наука нині розвивається надзвичайно стрімко! По деяких нозологіях останнім часом вироблено абсолютно нові підходи лікування.
ВЗ Про них розкажуть зарубіжні гості?
— Приміром, професор Алан Таїба з Бордо (Франція) прочитає лекцію про консервативне лікування гемангіом у дітей із застосуванням бета-блокаторів. А ще кілька років тому єдиним виходом для таких пацієнтів була операція або в ліпшому разі — лазерне лікування. Нині ж підхід до ведення ангіом у дітей суттєво змінився. Ми хочемо, щоб вітчизняні лікарі не лише знали про подібні нововведення, а й використовували їх на практиці. Ще один гість — відомий дитячий дерматолог із Великої Британії професор Джон Харпер, виступить із доповіддю на тему судинних захворювань шкіри. Професор Арнольд Оранж із Голландії та Микола Короткий із Росії поділяться своїм величезним досвідом лікування атопічного дерматиту. Зокрема, вони представлять сучасну про-активну схему лікування цього захворювання, яка дає змогу мінімізувати кількість застосовуваних зовнішніх засобів, і завдяки якій вдається досягти більш стійкої та тривалої ремісії.
Упродовж останніх років з’явилося багато перспективних напрямків лікування вітиліго. Професор Алан Таїба, співавтор найсучаснішого посібника з лікування вітиліго, ознайомить наших дерматологів зі всіма доступними на сьогодні методиками. Професор Харпер також прочитає лекцію на тему дерматології в неонатології — про шкірні проблеми новонароджених, адже відомо, що навіть банальне шкірне захворювання у новонароджених може перебігати досить гостро. Крім того низка спадкових дерматозів проявляється одразу після народження і, відповідно, потребує негайної діагностики та лікування.
Конференцію відвідає високий гість — професор Ервін Чачлер (Австрія), який упродовж тривалого часу був секретарем Європейської академії дерматовенерології, а нещодавно його обрано наступним Президентом цієї академії. Професор Чачлер — видатний дерматолог, учений зі світовим ім’ям. На конференції в Києві він прочитає лекцію на тему неімунологічного захисту від бактеріальних інфекцій.
ВЗ Чим зацікавлять гостей вітчизняні доповідачі?
— Хочу зазначити, що вітчизняну дерматовенерологію також буде представлено на гідному рівні. Професор Юрій Андрашко виступить із доповіддю на тему псоріазу. За міжнародною статистикою, на цю недугу хворіє 3 % населення і вона часто «дебютує» саме в дитячому віці, імітуючи різні стани — від пелюшкового дерматиту до інфекційних дерматозів. Професор Лідія Калюжна поділиться досвідом лікування міхурцевих дерматозів, а професор Людмила Болотна порушить тему інфекційних захворювань шкіри у дітей. Додам, що програма конференції максимально орієнтована на лікарів-практиків, на те, щоб вони змогли використовувати почуте й побачене у повсякденній роботі. Всі присутні отримають унікальну можливість поспілкуватися з відомими зарубіжними колегами, обговорити з ними практичні питання і налагодити особисті професійні контакти.
ВЗ Плануєте, що це далеко не остання зустріч колег?
— Безперечно. Вже найближчим часом плануємо розглянути теми інфекційних захворювань у дерматовенерології, дерматохірургії та деякі інші. Тож хочу одразу запросити лікарів і на 5‑ті Київські дерматологічні дні, і на третій конгрес Євро-азійської асоціації дерматовенерології, який відбудеться в Одесі наступного року. Це буде наймасштабнішим науковим заходом як у вітчизняній, так й у світовій дерматовенерології.
А поки що можемо спілкуватися через сайт moz-derm.org.ua — охочі можуть поставити запитання, отримати пораду, виступити з власними пропозиціями. Ми підтримуємо постійний діалог із фахівцями різних регіонів країни.
Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»