Олена Гуржій: Кожен шукає свій шлях!

2100

VZ 11-12_2016_Страница_20_Изображение_0003Те, що молодий лікар повинен всіляко розвиватися, — річ, нібито, зрозуміла. Але українські реалії свідчать: більшість наших ескулапів зупиняються на інтернатурі або зрідка виїжджають на міджнародні освітні медичні заходи. Причина, як правило, у браці коштів. Молода лікарка Олена Гуржій доводить: перед сміливими відчинються всі двері, навіть без грошей.

 

ВЗ Чому ви обрали непопулярну сьогодні професію лікаря?

VZ 11-12_2016_Страница_20_Изображение_0001Олена ГУРЖІЙ, офтальмолог клініки «Медбуд», член Європейського товариства катарактальних і рефракційних хірургів
— Про те, що буду лікарем, я знала змалечку, хоча в моїй родині лікарів не було. Жодних інших варіантів навіть не розглядала, адже любов до медицини — щось особливе, те, що йде зсередини… Якщо вся малеча в садку плакала під час вакцинації, то я ревіла, коли мені не робили щеплення. Завжди з цікавістю і захопленням спостерігала за всіма медичними маніпуляціями.

Після закінчення ліцею подала документи до медичного вишу. Вступила на бюджет, але обрала навчання за контрактом, адже розуміла, що не зможу стати офтальмологом, навчаючись за державний кошт, — доведеться працювати сімейним лікарем. Під час навчання, як і багато інших студентів, почала замислюватися про хірургію. Пішла на кілька чергувань в операційну й після того довго не могла підняти рук, так боліли м’язи. Зрозуміла, що хірургія — не зовсім моя справа. Тоді я придивилася до анестезіології, і ця спеціалізація мені сподобалася більше. Проте чітко усвідомлювала, що реанімація коштуватиме мені родини, адже звикла віддаватися справі повністю. Можна увечері закрити офтальмологічний прийом, а от двері реанімаційного відділення зачинити не вдасться. Тоді я повернулася до ідеї стати офтальмологом, але вирішила спеціалізуватися на офтальмохірургії.

ВЗ Коли виникла необхідність поповнювати медичні знання?

— Одразу після закінчення вишу. Я вступила до інтернатури, багато читала іноземної літератури, почала спілкуватися із зарубіжними колегами-інтернами й усвідомила, що підходи до навчання та лікування в нас дуже відрізняються. Тому й вирішила на власні очі побачити цю різницю.

Почала шукати можливості стажування за кордоном і в інтернеті натрапила на офтальмологічний міжнародний ресурс, котрий пропонував менторські програми. Запов­нила безліч анкет і згодом отримала лист із повідомленням про призначення мені ментором лікарки із Саудівської Аравії. Я дуже засмутилася і подумала, що лікарям з країн «третього світу» дають вчителів із таких самих держав, а я мріяла про наставника зі Штатів. Але виявилося, що мені надзвичайно пощастило: моя коуч (уродженка США) займала посаду медичного директора великого багатопрофільного госпіталю в Саудівській Аравії. Наша програма була розрахована на півроку, але ми стали добрими друзями й досі спілкуємося.

Наставниця за освітою виявилася не офтальмологом, а мікробіологом. Для початку вона запропонувала сформулювати мету та шляхи, якими я до неї йтиму. Більшість часу ми працювали над моїми ключовими навичками: дисциплінованістю, здатністю до саморозвитку тощо. Згодом вчителька запропонувала написати її доброму другу — віце-президенту Американської академії офтальмологів. Моєму здивуванню не було меж, коли я отримала лист, у якому йшлося про те, що американцеві надзвичайно подобаються цілеспрямовані молоді лікарі, тому я завжди можу розраховувати на його допомогу. Коли невдов­зі ми вперше розмовляли з ним по телефону, я не вірила власним вухам: гуру, якого бачила лише на світлинах у кращих медичних виданнях, казав, що двері світової офтальмології для мене відчинені!

Майкл виявився надзвичайно цікавою людиною: він мріяв побувати в космосі. А єдиним вільним місцем в екіпажі було місце офтальмолога, тож юнак вступив на медичний факультет. У космос так і не полетів, натомість став одним із кращих офтальмологів світу. А через кілька років та ракета таки злетіла… і вибухнула, забравши життя всіх членів екіпажу.

Під час першої розмови Майкл запитав мене: «Яку вузьку спеціалізацію в офтальмології ти для себе обрала?» Я чесно відповіла, що не можу цього зробити, оскільки такої практики в нашій країні немає. Тоді він запропонував почати з оглядової програми, котра допоможе мені зробити правильний вибір. Але шукати такі програми потрібно було самостійно…

ВЗ Що ви зробили для цього?

— Знайшла перелік згаданих програм і почала шукати під них фінансування. Подала документи на кілька грантів, які могли покрити стажування. Перший мій грант — 1 тис. Євро — дала Східноєвропейська асоціація офтальмологів. Майкл знайшов чудового офтальмолога з Португалії, яка погодилася прийняти мене на оглядове місячне стажування.

Здивувало, що лікарка особисто зустріла мене в аеропорту у свій вихідний день. Наступного дня я вже була в клініці: мене познайомили з керівником відділення офтальмології та дозволили робити все, що мені потрібно для набуття досвіду. Ознайомившись із графіком чергування лікарів, я склала власний план стажування. Приємно здивувало, що португальські лікарі приділяли мені багато уваги й відповідали на всі запитання.

Великим бонусом були симулятори, де можна було тренувати хірургічні навички. До речі, у португальській клініці є спеціальна посада куратора, який займається стажерами з інших країн. Ця людина створює всі умови для здобуття ними необхідних знань. Тільки-но я проявляла зацікавленість якоюсь темою, мені приносили стоси нових статей і монографій.

ВЗ Що було після повернення додому?

— Удома на мене чекала несподіванка: ще один грант. Я вирішила скористатися нагодою і знову почала шукати місце. Згадала, що під час наукової конференції, котра проходила в Португалії, захопилася доповіддю із травми ока лікаря з Данії і познайомилася з ним. Він сказав, що буде радий бачити мене у своїй клініці. Звичайно, сума в 1 тис. Євро для Данії мізерна, але я вирішила спробувати. Ані гуртожиток, ані квартира мені були не по кишені, тож знайшла родину з України, яка мешкала там, і вони люб’язно погодилися мене прийняти.

Вразив рівень устаткування клініки: усе те, що бачила лише в рекламних буклетах, датські лікарі використовували на практиці. Мені пощастило працювати з бригадою вітреоретинальних хірургів — фахівців з оперативного лікування патології сітківки та склистого тіла. Ця чудова команда не мала на той час свого інтерна, тому приділяла мені максимум уваги. Ми оперували з ними під пісні у виконанні гурту «Океан Ельзи», і я почувалася, наче вдома. Зараз також часто звертаюся до них за допомогою та порадою. Мені жодного разу не відмовили.

ВЗ Здогадуюся, що на Данії ви не зупи­нилися…

— Так! Не встигла повернутися, як отримала лист від Майкла, у котрому він розповідав про програму Rotary Club Host Project з офтальмології для країн, що розвиваються, і пропонував подати заявку. Мене прийняли, і це означало, що я нарешті поїду в Штати і візьму участь у роботі щорічного Конгресу Американської академії офтальмології (ААО-2015) нарівні з 24 тис. делегатів. У якості бонусу — особисте знайомство з Майклом. Він наполягав на тому, аби я мешкала в його будинку, показав мені кілька американських клінік і університетів і, звичайно, запропонував переїхати до США.

ВЗ І чому ви досі тут?

— Я народилася в Україні, тут мої родина та друзі. Я вірю в нашу країну і хочу відмінно робити свою справу вдома. Мрію про високий рівень офтальмології в нас. Мене підтримують іноземні коучі. Це додає сил, оскільки розумію: у нас вірять. Зміни на краще — це лише питання часу.

ВЗ Що ж відбулося на згаданому вами конгресі?

— Я була серед 8 учасників, що представляли країни «третього світу». Звичайно, прикро було усвідомлювати, що для розвиненого світу Україна та Гватемала — одне й те саме. Але я щиро вдячна комісії, яка дала мені шанс взяти участь у цьому заході. Назад поверталася з валізою книг, вагою 23 кілограми, котрі мені подарували імениті офтальмологи. Це безцінний досвід, який не вартував мені жодної копійки! Тепер я маю дос­туп до освітніх ресурсів, що кош­тують кілька тисяч доларів, і можу бути в курсі всіх інновацій. Окрім того, отримала запрошення пройти стажування з вітреоретинальної хірургії в одного з найкращих фахівців світу в Ірландії. Знову почала шукати джерело фінансування: досить швидко зорієнтувалася, адже вже знала, як це робити. Цього разу мені допоміг один із фондів Сороса. В Ірландії мала змогу зануритися в хірургію сітківки. Там мені вдалося написати дві статті й опублікувати їх у міжнародних наукових виданнях.

ВЗ Жити місяцями в різних країнах — задоволення не з дешевих. Чи вистачало наданих коштів?

— Більшість питань вирішувалося просто: харчуванням, як правило, забезпечують лікарні. Тобі видають картку, що відкриває вхід до лікарняної їдальні. Вихідні, як правило, проводила з колегами: спілкувалися та ділилися досвідом. Звичайно, коли хотілося себе побалувати, доводилося витрачати власні кошти, але в мене майже не було часу на розваги.

ВЗ Скільки часу пішло на всі ці стажу­вання?

— Рівно рік. І цей рік додав знань і навичок, котрі я щодня використовую у своїй практиці.

ВЗ Побачивши «внутрішню кухню» європейських та американських клінік, можете сказати, чим відрізняється європейський офтальмолог від українського?

— Відмінності починаються вже в інтернатурі. Радикально відрізняються навчальні програми, освітні методики та підходи. В Європі інтерни отримують зарплату і мають конкретний план інтернатури, у якому, наприклад, зазначено кількість операцій, проведених власноруч. Є також різниця і в теоретичній підготовці під час навчання в інституті. Наприклад, я вирішила скласти міжнародний офтальмологічний іспит, аби підтвердити свою кваліфікацію. Перший рівень пройшла, а на другому — провалилася. Це були базові знання: фізіологія, генетика, ембріологія, яких мені, на жаль, не вистачило. Але все це можна надолужити, тому рук не опускатиму й повторю спробу.

А щодо лікарів, то проблема — у фінансовій залежності нашого фахівця від пацієнта. Це, природно, викликає певну, нехай і приховану, агресію. Звичайно, нікому не подобається провчитися 8-9 років, а потім жити на копійки. Відповідно, у лікаря виникає бажання піднести своє «Я», наговоривши купу незрозумілих термінів, проте за цим стоїть просте: «Агов, я гідний фахівець, я заслуговую більшого…» А хворий у свою чергу боїться лікаря й часто не вірить йому. Я не раз чула від лікарів: «Цей пацієнт ненормальний! У нього стільки питань…» Хоча насправді це — невід’ємна складова терапії. І ось коли зустрічаються двоє людей з такими настроями, то конструктивної і довірливої розмови не вийде. Обоє — заручники нашої системи. В Європі кожен лікар діє згідно з протоколами, а кожен пацієнт знає свої права. Там немає місця поняттю «віддячити».

ВЗ Які у вас плани?

— Наразі працюю в приватному медичному закладі й дуже задоволена роботою. Звичайно, не збираюся зупинятися на досягнутому, адже, хоч і здобула базовий обсяг теоретичних знань, ще не маю достатньо практичного досвіду. Тому найближчим часом систематизуватиму отримані знання й активно практикуватиму. Мрію про плідну співпрацю з найкращими міжнародними офтальмологічними закладами. Готуюся до приїзду моїх закордонних колег в Україну.

ВЗ Яке ставлення до такого досвіду нав­чання у колег та родини?

— Родина мене всіляко підтримує! Чоловік розуміє, що я маю розвиватися. А ось щодо колег і колишніх однокурсників, то тут усе досить складно. З кожного стажування повертаюся з мріями, що після мене туди поїдуть й інші, ділюся досвідом, вмовляю там прийняти наших… А виявляється, не все так просто: комусь не вистачає знання іноземної мови, комусь достатньо того, що він має, у когось інші, не менш «поважні» причини. І ось на цьому етапі опускаються руки. Але не зупинятимуся: кожен шукає свій шлях! Думати про професійний розвиток потрібно ще в студентські роки, тому я почала проводити семінари для майбутніх лікарів. Дуже хочеться, аби вони скористалися можливостями, адже їх безліч: світ любить завзятих!

Розмовляла Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. як ви вважаєте, скільки медиків продовжили читати статтю після першого параграфу, де ви назвали їх “ескулапами” і чи може це їх зацікавити? або ви розраховуєте на інші аудиторіїб доречіб цікаво які саме? ну так, просто цікава ваша думка.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я