Олена Матушкіна: Лікар має випромінювати сильнішу, ніж пацієнт, енергію

5154

Чому саме сімейна медицина?

Після закінчення Чернівецького державного медичного інс­титуту я почала працювати терапевтом і багато років лікувала дорослих. А з 2001 року на базі Буковинського державного медичного університету стартувало перенавчання практикуючих фахівців на сімейних лікарів. У першу чергу перенавчали дільничних терапевтів і педіатрів. Так через півроку я стала сімейним лікарем.

Звісно, спочатку зміни дещо лякали, адже понад 50 років ми працювали за зовсім іншою системою. А тут довелося пристосовуватися до нових правил, опановувати нові навички, скажімо, використання в роботі комп’ютерів і спеціальних програм. Однак вважаю, що це нормальний процес, бо ж впровадження нового неможливе без дискусій, спроб, а подекуди й помилок.

Я, наприклад, ніколи не лікувала дітей, тому перші місяці роботи сімейним лікарем були, чесно кажучи, напруженими. Особливо коли до кабінету заходила мама з немовлям. Проте водночас було цікаво згадати педіатрію.

Зараз же, маючи за плечима неабиякий досвід, можу сказати: сумістити терапію з педіат­рією легше, аніж педіатрію з терапією. Бо педіатри, по суті, спостерігають здорових дітей. Коли ж виникає якась патологія, то спрямовують малюків на вторинну ланку, до «вузьких» спеціалістів. Терапевту ж доводиться лікувати саме хворих, бо, на жаль, дорослі дуже рідко звертаються задля профілактичного огляду, найчастіше — уже із хворобами, і нерідко занедбаними.

Оскільки я багато років пропрацювала дільничним терапевтом, то більшість родин на своїй дільниці добре знала — від найстаршого покоління до наймолодшого. Тому перекваліфікуватися на справді сімейного лікаря було нескладно.

Головна професійна мета і як її досягти?

Моя мета — щоб пацієнти були здоровими бодай настільки, наскільки це можливо. Часом треба зовсім небагато, аби пок­ращилося самопочуття людини. Важливо достукатися до хворого, пояснити, що не завжди для позбавлення від недуги потрібне медикаментозне лікування. Скажімо, якщо в пацієнта жировий гепатоз, наполегливо раджу перейти на здорове харчування — і проблема зникне. А дискінезія жовчних шляхів у дитини найчастіше свідчить про те, що мама і тато неправильно харчуються. Варто змінити щоденне меню всієї родини — і не доведеться ковтати пігулки…

Головне — говорити із кожним, знаходити потрібні слова і мотивацію. І саме відтоді, як я стала сімейним лікарем, це вдається краще. Бо, по суті, я працюю з усією сім’єю, знаю умови проживання та роботи всіх її членів, їхні шкідливі звички, захоплення. Тому й можу убезпечити пацієнтів від тієї чи іншої недуги, допомогти підібрати правильне харчування, проконтролювати імунізацію, скоригувати лікування артеріальної гіпертензії тощо.

Ваш найбільший професійний успіх?

На мою думку, сімейний лікар сам по собі має бути успішним, випромінювати сильнішу, ніж пацієнт, життєву енергію. Коли людина хвора, вона шукає підтримки. Загальним виглядом, бесідою, поведінкою лікар має переконувати пацієнта, що все буде добре.

Мій професійний успіх — це пацієнт, котрому мені вдалося допомогти. Наприклад, дівчинка, у якої при народженні запідозрили ДЦП, а ми з батьками не здалися — разом боролися за її здоров’я. І коли дитина не лише впевнено стоїть на ногах, а й стає талановитою танцюристкою — це моя найбільша радість. Тож подароване дівчиною фото із написом: «А пам’ятаєте, як я навіть сидіти не могла…» — одна з найвищих нагород. Саме в такі моменти я розумію, що обрала професію за покликанням, що потрібна людям.

Пацієнт для вас це…

…близька людина, як-от родич. Усе своє трудове життя ставлюся до пацієнтів так, як хотіла б, аби ставилися до мене. Зізнаюся відверто: хвилююся за кожного, незалежно від того, якого він віку — новонароджений чи 90-літній. Усі вони потребують моєї уваги. Я переймаюся тим, чи легко народила молода жінка і як почувається її малюк, чи припинився кашель у пацієнта з бронхітом, чи стабілізувався тиск у бабусі… Мабуть, саме тому люди мені довіряють. І ця довіра — винагорода за мою працю.

Тішуся, коли отримую фото крихіток, яких вдалося вилікувати. І страшенно важко переживаю втрату пацієнтів. Хоча кажуть, що лікар має вміти абстрагуватися, на практиці це неможливо. Коли ходиш із хворим на УЗД, дзвониш кілька разів на день, аби дізнатися про самопочуття, перевідуєш за кожної найменшої змоги, а потім серед ночі лунає телефонний дзвінок: людини не стало — це найстрашніша новина, мабуть, для кожного лікаря.

Що найскладніше в роботі сімейного лікаря?

Звісно, відповідальність — за кожне рішення, призначення, результат лікування тощо. Однак без неї жоден лікар не має права називати себе справжнім фахівцем. Тому постійно слідкую за появою нових методів і препаратів й учусь, навіть незважаючи на значний досвід.

А ще складно розділяти роботу й особисте життя. Робочий день сімейного лікаря — 24 години на добу і практично без вихідних. Тож я дуже вдячна своїй сім’ї за розуміння і підтримку. Без них, мабуть, не впоралася б. Вони звикли, що мені можуть телефонувати вночі й у свята. Звикли, що, попри всі новації, все одно поспішаю відвідати новонародженого чи поміряти тиск старшому пацієнту в нього вдома. Я дуже люблю свою роботу й радію щоразу, коли можу допомогти людям.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

13 Коментарі

  1. Читаю і серце розкривається…Плачу…А про інший бік свого лікування чому не пишемо?Ви так гарно відзиваєтесь про хворих яких лікували. Навіть з родичем порівнюєте своїм.Така чуйна і турботлива,аж сама читаючи повірила,але якщо б я не була свідком вашої медичної недбалості в наслідок якої помер мій батько.Це не можливо забути! А можна було врятувати! Про що свідчить судова медична експертиза.І як би там вас ваші чернівецькій колеги не прикривали ви обов’язково відповісте за свою непрофесійність … Або в суді перед людьми або перед Богом ! Я вам смерті свого батька ніколи не прощю! Мої сльози по втраті батька даремно не льються…Це моя біль за яку ви повинні відповідати…А скільки у вас таких як мій тато? Чи про це ми не пишемо?

  2. А заговолок взагалі …..! А від чого залежить ваша енергія? Евро ? Долар? А може гривня? А можливо в випромінюванні діють якісь переваги?
    Може тому така чуйна ,щира,любляча всіх і все навколо забула про мого батька,але ж пише -> дзвонить,переживає за всіх як за свого…
    Слів не знаходжу…
    А потрібно було лише призначити елементарну флюрографію і заг.аналізи… і моєму батьку можна було врятувати життя!

  3. Чудовий лікар. У порівнянні з іншими до пацієнта завжди чудово відноситься та піклується. А про такі випадки ніколи не чули, певно хтось намагається прибрати конкурентів.

  4. Олена Анатоліївна добрий, досвідчений лікар. У 90-х роках лікувала мою маму, а тепер у неї лікується вся наша сім’я. Вона завжди уважно вислухає, призначить необхідні обстеження, запропонує лікування, яке буде по кишені паціенту. До неї можна звернутись по телефону за порадою в любий час, відмови ніколи не було. Дякую за людяність та бажаю перемоги у конкурсі.

  5. Звичайно! Ніхто і не скаже … На даного лікаря відкрита і триває кримінальна справа по 140 ст шановний пане Миколу…І ніхто не намагається комусь збити рейтинг і сама лікар яка балатується в найкращого лікаря року добре про це знає і цей випадок також.
    Випадково знайомі побачили і скинули ссилку,прочитала і дуже боляче… від всього написаного …
    Я була свідком смерті свого батька ,від моменту госпіталізаціїї ….якого просто кинули вмирати… Який пролежав 20 год і нічого не було зроблено щоб його врятувати… І всі запевняли що стан середньої важкості,стабільний… А він помер…
    Відправили Матушкіну на курси зі слів нач.МОЗ ОДА в Чернівецькій області. З ними зустічався мій дядько який теж доречі лікар і чернівецький випусник.Там були в шоці,але спрямували нас в суд.Ніби-то ми її звільнити так не можемо… Цікаво а вона їх пройшла чи теж прикрили наші чернівецькі колеги?! … Інші деталі нажаль не можу розголошувати,але писати багато чого є…
    Але я думаю багатьом читачам чи колегам лікарям , всерівно…Це ж мій батько і моя біль…

  6. Я була б щасливою сьогодні теж щось хороше і позитивне написати в її адресу, але нажаль наша зустріч з нею була холодна і байдужа і внаслідок смерть мого батька…А його можна було ВРЯТУВАТИ !
    І коли ти це розумієш і була поруч весь час і довірилась ЛІКАРЮ, дуже боляче …Я сама собі цього не можу пробачити. Я сьогодні не вірю лікарям … ! Ви навіть не можете уявити собі яку я депресію пережила після смерті свого батька…

  7. Шановні, вам не здається , що це голосування неправдиве? Надто вже велика різниця між кількістю переглядів інформації про лікаря і кількістю голосів. Люди голосують всліпу??? Це занадто вже підозріло.

  8. Навіщо читати самий текст, коли і так дуже багато людей знають Олену Анатоліївну як гарного лікаря. Ось вам і відповідь чому не відкривають сторінку, а одразу голосують

  9. …..”Навіщо читати самий текст, коли і так дуже багато людей знають Олену Анатоліївну як гарного лікаря”…..
    А можно просто наклікати “ліві ” голоси , це 100% видно по двом ” фавариткам” голосування які якимось дивом набрали більше 7000 голосів, ніби лікували пацієнтів по всій України , працюючи 100 годин на добу.

  10. Ксенія, по ходу, працює на конкурентів!!! Бо госпіталізація до Матушкіної нічого не має- вона працює в ПОЛІКЛІНІЦІ! Яка НЕ госпіталізовує!!! Госпіталізовують в ЛІКАРНЮ, де, до речі, працюють інші лікарі-спеціалісти, а НЕ сімейники!!!! Тому це не схоже на правду.
    А Олена Анатоліївна дійсно чудовий лікар, який пам’ятає про своїх пацієнтів завжди, переживає за них. Мою племінницю “витягнула” з дуже важкої атипічної пневмонії.
    При зустрічі Олена Анатоліївна дійсно випромінює тепло і енергію. Побачу її- і настрій на цілий день!

  11. Вона підзаробляє в лікарні по Головній 100 м.Чернівці. Була черговим лікарем коли ми з звернулися до неї.Тому прошу ,якщо не знаєте то не пишіть будьласка

  12. Шановна Любов Дубець ,ви самі можете в неї спитати про цей випадок, якщо у вас такі теплі відносини…Звичайно вона це все пояснить по своєму…
    Я читала її висновок…Дуже чесний лікар .Янгол!
    Ви як ті , що від політиків по 200грв отримали
    Я редакції можу надати всі документи, без проблем

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я