Оновлений Нацперелік ліків набуде чинності наступного року?

917

У грудні 2016 року в Міністерстві охорони здоров’я заявили, що всі ліки, гарантовані державою хронічно та важкохворим громадянам, закуповуватимуться відповідно до Національного переліку основ­них лікарських засобів. 16 березня 2017 року Кабінет Мініст­рів України прийняв Постанову №180 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», відповідно до якої у новій редакції було затверджено вказаний Національний перелік, котрий мав вступити в дію з 1 липня 2017 року. Проте Постанова викликала гучний супротив громадськості, тому спочатку введення документа в дію відтермінували до 1 вересня 2017 року, а потім Міністерство запропонувало вимогу щодо закупівель та відпуску на пільгових умовах або безоплатно лікарських засобів за оновленим Нацпереліком перенести на 1 січня 2018 року. Чому громадськість категорично проти оновленого Нацпереліку та що планує робити МОЗ для того, аби владнати це питання?

Громадська спілка «Орфанні захворювання України» однією з перших почала бити на сполох з вимогою відтермінувати введення оновленого Національного переліку основних лікарських засобів до повного прорахунку загальної потреби забезпечення пацієнтів лікарськими засобами за рахунок місцевих бюджетів та потреби в лікарських засобах, зареєстрованих в Україні в установленому законом порядку і включених до Національного переліку основних лікарських засобів.

Голова Комітету з питань захисту прав пацієнтів при Громадській раді МОЗ України Оксана Александ­рова повідомила: аби оновлений Нацперелік вступив у дію, спочатку треба:

  • згідно з отриманими розрахунками доопрацювати Постанову КМУ №180 з метою вирішення питання забезпечення лікарськими засобами пацієнтів, чиї потреби не були враховані (дитяча та доросла онкологія, трасплантологія, гемодіаліз та замісна ниркова терапія, орфанні захворювання: муковісцидоз, ЮРА, бульозний епідермоліз, легенева артеріальна гіпертензія тощо);
  • врегулювати на законодавчому рівні, що сфера дії Постанови №180 не поширюється на Постанову від 17.08.1998 р. №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань»;
  • розробити нові нормативні документи, які відокремлять орфанні нозології від Постанови №180, оскільки остання не узгоджується з нормами Закону України від 15.04.2014 р. №1213-VII «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо забезпечення профілактики та лікування рідкісних (орфанних) зах­ворювань» та з Постановою КМУ від 31.03.2015 р. №160 «Про затвердження Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання», що передбачають безперебійне та пожиттєве лікування пацієнтів з рідкісними (орфанними) хворобами;
  • розробити механізм автоматичного включення лікарських засобів, медичних виробів і лікувального харчування до Національного переліку згідно з номенклатурою, затвердженою групами експертів та фахівців МОЗ, що залучаються до роботи Постійної робочої групи МОЗ України з питань профільного супроводу державних закупівель з профільних напрямків.

Міністерство охорони здоров’я 14 серпня на офіційному сайті повідомило, що на найближчому засіданні Уряду запропонує КМУ перенести введення оновленого Нацпереліку на 1 січня 2018 року. Про це ідеться у підготовленому МОЗ проекті Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. №333 та від 17 серпня 1998 р. №1303». Найближче засідання Уряду відбулося 19 серпня, але рішення про те, що введення в дію Постанови №180 відтерміновано, не з’явилося ані на офіційному веб-сайті МОЗ, ані на порталі КМУ.

За задумом Міністерства, відтермінування прийняття Постанови «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. №333 та від 17 серпня 1998 р. №1303» дасть змогу закладам охорони здоров’я продовжувати закуповувати до 1 січня 2018 року лікарські засоби, включені до Державного реєстру лікарських засобів України, зок­рема і ті, що не входять до Національного переліку. Завдяки цьому спеціалісти зможуть ретельніше вивчити та врахувати думку громадськості. Також цей час буде використано для підготовки фахівців зі структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій до здійснення розрахунків необхідної потреби у ліках, що входять до Нацпереліку. Для цього у вересні нинішнього року МОЗ планує провести тренінги для таких співробітників з кожного підпорядкованого структурного підрозділу з розрахунків потреби за затвердженою методикою, після чого у жовтні відповідальні фахівці зможуть подати до Міністерства розраховані обсяги потреби у препаратах. Це покаже реальну суму, необхідну для покриття замовлення на ліки, що входять до Нацпереліку, і дасть змогу членам експертного комітету з відбору та використання основних лікарських засобів розрахувати можливості його розширення.

З 1 січня 2018 року вступить у дію вимога про те, що після забезпечення повної потреби в лікарських засобах за Нацпереліком зак­лади охорони здоров’я зможуть закуповувати лікарські засоби, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні та не включені до Нацпереліку. Крім того, за ініціативи МОЗ також пропонується продовжити до 1 січня 2018 року здійснення закладами і установами охорони здоров’я безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів, зареєстрованих в Україні та включених до Держреєстру (у тому числі й тих, що не ввійшли до Нацпереліку). Так само відповідно до проекту Постанови з 1 січня 2018 року, якщо потреба у закупівлі ліків за Нацпереліком буде задоволена в повному обсязі, безоплатно і на пільгових умовах можуть відпускатися зареєст­ровані в Україні препарати, не включені до нього.

За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України та ГС «Орфанні захворювання України»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я