Особливості національної симптоматики COVID-19

2591

В Європі та США COVID-19 виявив свій «лютий норов», досягнувши піку швидкості розповсюдження та рівня смертності . До України він прийшов, як вважають вітчизняні вірусологи, дещо ослабленим. Чи є це приводом заспокоїтися? Інфекціоніст Ольга Голубовська та вірусолог Андрій Волянський щодо особливостей поведінки коронавірусу в Україні та вірогідного сценарію масштабів епідемії.

Симптоми COVID -19: в різних країнах вірус поводиться по-різному

Майже чотири місяці тому людство вперше почуло про уханський коронавірус SARS-CoV-2, який викликає захворювання COVID-19. За цей короткий проміжок часу кількість загиблих від нього в світі вже склала понад півмільйона, але надійної зброї проти цього загарбника людство й досі не винайшло. Ускладнює задачу те, що вірус в різних країнах поводиться по-різному. Вже за місяць після спалаху епідемії китайські вчені помітили зміни в клінічних симптомах зараження.

Китай: двуликий уханський коронавірус

Китайські лікарі першими вийшли на передову боротьби з коронавірусом SARS-CoV-2 і вже досягли перемоги. Першими почали досліджувати недугу і китайські вчені, тому їх висновки та рекомендації для світу безцінні. Вони передані ВООЗ і опубліковані на порталі Social Science Research Network (SSRN) у відкритому доступі.

З першого дня, коли міжнародна спільнота ще навіть не дала назву новому вірусу, в Китаї вже аналізували зміни в симптоматиці COVID-19. Спостереження за першими 89-ма пацієнтами в Ухані довели: у тих, хто захворів пізніше, прояви хвороба були не настільки очевидними.

Пацієнтів розділили на дві групи:

  1. В першу потрапила 31 людина, яка заразилася коронавірусом SARS-CoV-2 в період з 16 по 22 січня.
  2. До другої групи віднесли 58 хворих, госпіталізованих з 23 по 29 січня.

У більшості пацієнтів з першої групи фіксувалися висока температура, слабкість, біль у м’язах, виділення мокротиння та знижений рівень лімфоцитів. У хворих з другої групи всі ці симптоми були виражені слабше, а деякі й зовсім були відсутні. Лише висока температура, кашель, нудота, діарея і тяжкість у грудях спостерігали в усіх захворілих.

На початку березня Центр по контролю і профілактиці захворювань КНР опублікував огляд 72 314 випадків зараження. Виявилося, що менше всіх хворіють діти і підлітки: на категорію від 0 до 19 років припадає лише 1% від загального числа інфікованих.

Вчені з лікарні Чжуннань при Уханьскому університеті в Китаї вивчали поведінку CОViD-19 день за днем, і розповіли, як не сплутати його зі звичайною застудою. Виділено дві фази хвороби. Найпоширеніший симптом в перший день – це лихоманка. Висока температура була зафіксована у 99% заражених. На другий день у людини з’являється сильна втома, до якої додається сухий кашель і м’язові болі. У деяких випадках, до вищеописаних симптомів також може додатися нудота і діарея. Перша фаза закінчується на сьомий день. У 85% заражених симптоматика вщухає.

Італія: легка форма хвороби у статистику майже не потрапляє

Вирвавшись з Китаю, новий коронавірус помандрував Азією, в більшості країн якої симптоми повністю повторювалися, але завдяки високій згуртованості та дисципліні населення та медиків епідемію призупинили. Коли вірус дістався Італії, ВООЗ оголосила пандемію. На сьогодні італійці найбільше постраждали від COVID-19 – там найвища смертність: кількість померлих наближається до 10 тисяч . Питання «Чому Італія?» хвилює не лише італійців, а й вчених усього світу. Однозначної відповіді поки що немає, але одним з пояснень є те, що італійська нація найстаріша в Європі, а грип забирає здебільшого людей від 65 років, що мають певні хронічні проблеми зі здоров`ям саме через вік. І це поки що цілком підтверджує висновки китайських вчених. Італійська статистика також свідчить, що 99% стали жертвами коронавірусу саме з цієї причини. Національний інститут охорони здоров’я в Римі провів аналіз історій хвороб 18% померлих від коронавирусу і виявив: всього 0,8 % з них не мали на момент зараження коронавірусом інших патологій. Майже кожен другий мав в анамнезі як мінімум три захворювання, не пов’язані з вірусною інфекцією, а близько чверті – одне або два захворювання.

Щодо симптоматики COVID-19, то тут «характер» вірусу став трохи поблажливішим – частина італійців перенесла вірус, навіть не звертаючись до лікарів, бо мала легку форму хвороби. Окреме дослідження показало, що в Італії, можливо саме через це, недооцінювалася реальна кількість випадків зараження, оскільки перевірці піддавалися тільки ті пацієнти, у яких були гостро виражені симптоми. За даними організації GIMBE Foundation, справжнє число інфікованих італійців складало в середині березня 100 тисяч, тобто на чверть більше, ніж демонстрували офіційні статистичні дані країни.

Великобританія: безсимптомні випадки можуть скласти 2/3 усіх захворілих

Частка безсимптомних випадків захворювання від усіх випадків інфекції на сьогодні невідома, як і невідомо, наскільки легко при цьому відбувається передача інфекції. Встановити це можна буде тільки після певного проміжку часу, коли аналіз випадкової вибірки з осіб перехворілої популяції дозволить встановити наявність імунітету до вірусу навіть у тих, хто не виявляв жодних симптомів захворювання.

Проте вже зараз існують оцінки частки випадків захворювання, які не вдається ідентифікувати медичним організаціям різних країн. Вони проведені, наприклад, групою епідеміологів під керівництвом Ніла Фергюсона з Імперського коледжу Лондона. Прийнявши за 100% статистику країн світу, де максимально фіксуються усі випадки інфікування, вчені дійшли висновку: близько ⅔ усіх випадків інфекції залишилися непоміченими. І не дуже важливо, з якої причини.

Можливо саме тому у Великобританії на початку пандемії було прийнято безпрецедентне рішення – дати можливість 80 % нації перехворіти на коронавірус SARS-Cov-2, щоб виробився природній імунітет. Але експеримент до завершення не довели: наприкінці березня це рішення відмінили.

 США: масово з`являються хворі з кишковою симптоматикою

Ознаками коронавірусу можуть бути не тільки респіраторні симптоми, але й порушення травлення. Такого висновку дійшли вчені, які проаналізували історії хвороб пацієнтів з COVID-19 у США. Результати двох досліджень опубліковані в журналах The American Journal of Gastroenterology та Clinical Gastroenterology and Hepatology.

Фахівці провели спостереження за 204 пацієнтами в трьох лікарнях. З’ясувалося, що майже половина з них скаржилася на діарею або повну відсутність апетиту. Іноді хворі повідомляли про нудоту, блювоту і болі в животі. При цьому респіраторні ознаки коронавірусу у таких пацієнтів з’являлися значно пізніше, або взагалі не з`являлися. Крім того, хвороба у них протікала важче і на лікування йшло в середньому 9 днів, а не 7, як у пацієнтів лише з респіраторними симптомами. Вчені стверджують, що типові «простудні» прояви демонструють пацієнти першої хвилі, а порушення травлення – хворі другої хвилі. При цьому американські дослідники, як і їхні італійські колеги, відзначили, що особливо ризикують не лише люди з серцево-судинними та хронічними респіраторними захворюваннями, а й ті, в кого є проблеми з шлунково-кишковим трактом.

Росія: температуру легко збити парацетамолом

Російські лікарі чітко визначили симптоматику хвороби COVID-19 у центральному регіоні своєї країни. Головний лікар Московської багатопрофільної клінічної лікарні № 40 (Комунарка), яка приймає хворих на коронавірус, Денис Проценко, підтвердив, що важка форма COVID-19 перебігає за класичним симптоматичним сценарієм: поєднання лихоманки і кашлю, зниження вмісту кисню в артеріальній крові, що призволдить до задишки. Але й чимало росіян хворіють на коронавірус формату «лайт»: в деяких пацієнтів висока температура падає сама собою або після прийому парацетамолу. Молоді люди в Росії, як і в усьому світі, частіше переносять захворювання в легкій формі і швидко видужують.

Україна: запалення легень майже без температури

Ольга ГОЛУБОВСЬКА, член оперативного штабу із запобігання поширенню коронавірусу в Україні, професор, зав. каф. інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця
Член оперативного штабу із запобігання поширенню коронавірусу в Україні, професор, зав. каф. інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця Ольга Голубовська 25 березня на своїй Фейсбук-сторінці висловила припущення, що вірус SARS-CoV-2 в Україні має певні особливості перебігу у порівнянні з епідемією в Китаї та Європі. Ольга Голубовська зазначила, що хоча у нас поки дуже мало пацієнтів, які пройшли ПЛР-тестування на COVID -19, але навіть за результатами цієї скудної статистики, а також з анамнезу хворих та аналізу їхніх історій хвороб можна зробити висновок: у наших пацієнтів запалення легень протікає на тлі субфебрильної температури тіла. Досить рідко стовпчик термометра піднімається вище 39 градусів, при цьому є рентгенологічні ознаки пневмонії. На початку захворювання стан пацієнта не тяжкий, симптоми інтоксикації не виражені аж до розвитку дихальної недостатності, яка наступає на 5-8 день. От тоді вже самопочуття погіршується і починає зростати температура. До цього частими скаргами є сухість у ротоглотці, що змушує пацієнтів пити більше рідини, нежить не характерний, кашель не дуже інтенсивний, мокрота відходить мало, приблизно у 15% хворих виникають різі в очах і кон’юнктивіт. Кишкової симптоматики немає.

Ольга Голубовська закликає лікарів первинної ланки бути пильними і враховувати специфіку національного перебігу коронавірусу: «Поки хворі з важкими формами не домінують. Але ми повинні бути уважними до виявлення пацієнтів, враховуючи ці особливості, щоб вчасно призначати лікування і тим самим скорочувати кількість важких і критичних форм, які вимагають ШВЛ».

А доктор мед. наук, зав. лабораторією імунореабілітації Інституту мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова НАМН України, зав. кафедрою клінічної імунології ХМАПО Андрій Волянський застерігає, що помірні цифри української cтатистики захворюваності на COVID-19 – лише затишшя напередодні буревію.

Андрій ВОЛЯНЬСКИЙ, доктор мед. наук, зав. лабораторією імунореабілітації Інституту мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова НАМН України, зав. кафедрою клінічної імунології ХМАПО
«Як вчений-вірусолог та імунолог хочу попередити: через невеликий проміжок часу кількість захворювань зросте в рази, епідемія набуде своєї сили. І справа не в тім, що в останні дні в Україну повернулися майже 100 тисяч наших співвітчизників із країн Європи, де вони працювали – це суб’єктивна причина. У будь-якої епідемії , і нинішня не виняток, є інша, абсолютно об’єктивна закономірність: від першого випадку зараження, так званого «нульового пацієнта», починають формуватися ланцюжки передачі інфекції, або датчики передачі, які в науці звуться «інфекційними кластерами», а лікарі-інфекціоністи їх називають «епідемічними осередками», що розвиваються за своїми особливими законами. Коли вже ланцюгова реакція запущена, вони, всупереч усім карантинам, розвиваються і рано чи пізно реалізовуються. І тоді статистика зараження виходить на інші рубежі – не повільно переходить, а перестрибує з одиниць у день, на десятки, сотні та тисячі. Так було в Китаї, Італії, Іспанії, так є зараз у США. Це чекає на інші європейські країни, і Україна не виняток. Саме до цього слід нам готуватися.

І ще одне застереження. Сьогодні всі регіони намагаються придбати тест-системи для діагностики методом ПЛР. А чи у всіх є потрібна кількість приладів для діагностики методом полімерної ланцюгової реакції в реальному часі? Від цього буде залежати дуже багато. Наскільки мені відомо, у Харкові таких приладів сьогодні 8, і кожен з них за зміну може виконати від 100 до 200 тестів. Саме від того, скільки підозрюваних на коронавірус буде обстежено методом ПЛР, і залежить реальна статистика захворілих. Саме на цьому спіткнулися наші зарубіжні колеги. І саме це є причиною відсутності точних даних по всій планеті про розвиток пандемії».

Вірус активно мутує

Фахівці побоюються розвитку так званого синдрому антитіло-залежного посилення інфекції, суть якого полягає в посиленні інфекційного процесу в присутності антитіл або ж специфічних збудників хвороби, тобто, у відповідь на вакцинацію та введення імуноглобулінів. Але досконально поки що нічого не відомо, все це – тільки припущення.

Ольга ФАЛЬКО, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я