«Пацієнти України» вибирають найкоштовніше

605

patientsДеякі фаворити громадських організацій, виступаючи маніпуляторами громадської думки та паразитуючи на проблемах хворих, отримують певні «навари» від «благодійно»-лобістської діяльності. На рішення МОЗ щодо заборони українського препарату «Альфапег®» та закупівлі натомість дороговартісного препарату «Совалді» (софосбувіру) вплинули лобісти горезвісної організації БФ «Пацієнти України» та її очільник Дмитро Шерембей.

За даними ВООЗ, приблизно 1,2 млн українців (близько 3% населення) страждають на гепатит С: захворюваність на цю недугу в нашій країні майже в півтора раза вища за середньосвітову.

Через девальвацію гривні у 2014-2015 р. ціни на лікарські засоби, що застосовуються при цій патології, суттєво зросли. Але зробити вартість лікування менш обтяжливою для українського бюджету можна було б, наприклад, завдяки використанню ефективних вітчизняних препаратів. Такі аналоги імпортних ліків в Україні розроблені, проте дос­туп до них для пацієнтів уже рік, як закритий.

Чому? Ця історія досить детально описана у звіті організації «Пацієнти України» за 2014-2015 р. Є дійсно ефективний, але вкрай дорогий препарат «Совалді» (софосбувір) виробництва компанії Gilead, закупівлі якого й лобіював БФ «Пацієнти України» за наполяганням Дмитра Шерембея. Ця сама організація зробила все можливе для заборони використання українського препарату «Альфапег®». Скандальний процес дискредитації вітчизняного засобу був запущений, коли Міністерство очолював Олег Мусій.

Цікаво, що заборона була введена восени 2014 р., наступного дня після розкриття тендерних пропозицій відносно протигепатитних ліків. А вже влітку 2015 р. її було скасовано — як уведену протизаконно.

У звіті, підписаному Шерембеєм, фігурує саме комерційна назва пролобійованого препарату — «Совалді». Використання комерційної, а не фармацевтичної назви означає, що мова йшла про відстоювання інтере-сів конкретного постачальника.

Але ж у тому таки 2014 р. компанія Gilead, зважаючи на високі ціни на оригінальні ліки (у США 12-тижневий курс лікування цим препаратом коштує від 80 тис. дол., у Великій Британії — близько 35 тис. фунтів стерлінгів) та демонструючи соціаль­но відповідальну політику, надала ліцензії на право виробницт­ва аналогів оригінального препарату близько 90 країнам, що розвиваються. Зараз одним з найбільших виробників цього лікарського засобу є Індія: 12-тижневий курс лікування індійським аналогом «Совалді» коштує лише 300 дол.

Доступ до ліцензій компанією Gilead був відкритий за 3 місяці до того самого скандального українського тендеру.

Проте, незважаючи на це, українські чиновники, яких підштовхував Шерембей, вирішили закуповувати оригінальні препарати ще й через посередників. Чи отримали вони надприбутки, наразі з’ясовується. Поки що відомо: саме на цьому тендері ТОВ «Люм’єр Фарма», підконтрольне президенту Асоціації «Виробники ліків України» Петру Баг­рію, витягло з державного бюджету понад 122 млн грн.

Варто зазначити, що БФ «Пацієнти України» фінансується групою міжнародних благодійних фондів, серед яких Фонд Елтона Джона «СНІД», «Відродження», AFH Ukraine, але, як бачимо, певна частина грошей, котрі вкладають шановані фундації в розвиток окремих корисних і важливих проектів, можуть витрачатися на вкрай сумнівні лобістські ініціативи.

За матеріалами інтернет-порталів «Антикор» і «Наші гроші»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я