Міністерство охорони здоров’я України 3 жовтня 2017 року на офіційному веб-сайті повідомило: «Після того, як заклади охорони здоров’я закуплять 100% обсягу потреби в ліках, включених до Нацпереліку, вони можуть закуповувати інші лікарські засоби, зареєстровані в Україні та не включені до Нацпереліку». Таке пояснення не влаштовує пацієнтські організації — вони вимагають від Міністерства детально й аргументовано розтлумачити громадськості механізми закупівель препаратів, не включених до Національного переліку основних лікарських засобів. «Ми хотіли б отримати від МОЗ законодавчо обґрунтовану базу (не пояснення на сайті, не інформаційне повідомлення, а законодавчу базу) для головних лікарів і представників регіонів про те, спираючись на які накази, постанови, механізми, вони можуть здійснювати регіональні закупівлі лікарських засобів, що не увійшли до Нацпереліку», — сказала редактор видання «Онко портал» Лілія Гудзь на прес-конференції 5 березня.
Також представники пацієнтських організацій обурені тим фактом, що «нині до Нацпереліку не увійшов жоден сучасний препарат для лікування раку, не увійшла так звана таргетна терапія. Регіони не мають можливості закуповувати препарати таргетної терапії, тому пацієнти вимушені переривати лікування. Так, у Черкаській області з 11 хворих на рак молочної залози, які отримували таргетну терапію, троє вже перервали лікування, оскільки місцеві бюджети не змогли придбати необхідні препарати», — розповіла засновниця спільноти «Онкобудні» Людмила Пухляк.
Член громадської спілки «Орфанні захворювання України» Оксана Александрова заявила, що оскільки Нацперелік не прорахований, жоден регіон не знає про те, яка сума витрачатиметься на препарати. «Регіони не можуть спланувати свій бюджет і виділити фінансування. Доки не буде конкретних розрахунків, скільки грошей треба на введення Нацпереліку, його дію треба призупинити», — наголосила вона.
Виконавчий директор Всеукраїнської громадської організації «Зупинимо гепатит» Дмитро Коваль зазначив, що ціна одного з інноваційних препаратів для лікування гепатиту, який вже зареєстровано в Україні, становить близько 900 дол. за курс. Проте він не включений до Нацпереліку і не може закуповуватися за кошти бюджету. Водночас ціна курсу лікування гепатитів препаратами, що увійшли до Нацпереліку, становить близько 1600 дол. «Мені не зрозуміло, чому в Нацпереліку немає реально інноваційних препаратів, які вже зареєстровані в Україні. Також мені не зрозуміло, чому МОЗ не виступає ініціатором реєстрації інших препаратів, якими лікуються у світі», — сказав він.
За матеріалами ІА «Інтерфакс-Україна»