Днями міністр охорони здоров`я Максим Степанов повідомив: «Ми перебуваємо на 33 місці в Європі за смертністю на мільйон населення». Він вважає це перемогою української медицини. Але чи все так однозначно?
20 квітня Worldometers розмістив наступну інформацію: «За кількістю смертей від ускладнень хвороби Україна (214 летальних випадків) на 5 місці у Європі – після Франції (447), Росії (346), Італії (316) та Болгарії (217)».
Український лікар-імунолог, доктор медичних наук, завідувач лабораторії іммунореабілітологіі Інституту імунології та мікробіології ім. Мечникова Андрій Волянський вважає, що голі цифри не дадуть відповіді на питання, чи все правильно ми робимо і які перспективи очікують Україну в найближчому майбутньому щодо коронавірусу. «Україна легко подолала 40 тисяч летальних випадків. Слід розуміти, що це далеко не всі жертви пандемії. По-перше, додана смертність ( «зайві смерті» в порівнянні з попередніми роками приблизно в півтора-два рази перевищують безпосередньо ковідні). По-друге, оперативні дані МОЗУ занижені в порівнянні з підсумковими даними Держстату. Тобто сьогоднішні «40 тисяч» за даними МОЗУ означають приблизно 80 тисяч людських втрат, пов’язаних з пандемією. Уже розміщені дані Держстату за січень-лютий: в Україні за 2 місяці померло 109 тисяч осіб, тобто до 40 тисяч доданих смертей у 2020 році додалося ще 10 тисяч у 2021. 80% всіх смертей припадає на 60+.
Що далі? Без епідемічного розслідування, без адресного захисту вразливих і без вакцинації Україна не може не повторити трагічний шлях багатьох країн Європи та обох Америк, який можна коротко назвати «2500 смертей / мільйон».10-денні травневі свята зіграють роль локдауну і дадуть вагоме зниження активності епідемічного процесу, що укупі з початком літнього сезону дозволить різко знизити темпи захворюваності. Але осіння хвиля розставить всіх по своїх місцях.
Найдальше в проходженні цієї сумної похоронної процесії поки просунулися Чернівецька, Київська, Івано-Франківська області та Київ. У решти регіонів все ще попереду.