На минулому тижні у Верховній Раді був зареєстрований законопроект про обіг і державний контроль препаратів, що ввозяться в Україну (№4459а). Він фактично відміняє перереєстрацію препаратів, а також передбачає, що поставки імпортних лікарських засобів і сировини контролюватиме спеціальний орган виконавчої влади (швидше за все, Держлікслужба), а правила ввезення додатково розробить Уряд.
Формальним ініціатором цього документа є Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, реальним — нинішній голова Держлікслужби й екс-директор «Фалбі» Михайло Пасічник. Відміну перереєстрації аргументують турботою про рядових пацієнтів. Через перереєстрацію лікарських засобів вони нібито залишаються без життєво необхідних препаратів і вимушені переривати схеми лікування. Дійсно, перереєстрація ліків давно стала джерелом доходу для чиновників Державного експертного центру МОЗ України (ДЕЦ), який відповідає за реєстраційні питання.
Згідно з чинним законодавством кожні 5 років імпортер або виробник повинні заново подавати повний пакет документів. На їх вивчення й перевірку якості медикаментів чиновникам виділяється 210 днів, протягом яких препарат не продається в аптеках. На практиці цей термін може бути значно зменшений або, навпаки, збільшений залежно від вагомості представлених компанією «аргументів».
Як розповідають деякі ЗМІ, за пришвидшене проходження перереєстрації чиновники ДЕЦ і МОЗ вимагають близько 10 тис. доларів за кожне найменування лікарського засобу. Враховуючи, що в Україні зареєстровано близько 15 тисяч лікарських засобів, загальний «реєстраційний» бюджет складає як мінімум 30 млн доларів на рік.
Цифра може бути й більшою, адже компанії активно платять і за створення штучних перепон для конкурентів. У цьому випадку тариф стартує із 20-30 тис. доларів. За ці кошти чиновники гарантують, що конкуруючий препарат не з’явиться в аптеках протягом як мінімум шести-семи місяців, а це, відповідно, дозволяє «замовнику» активніше просувати свій товар.
Експерти фармринку стверджують, що є компанії, для яких це нововведення буде вигіднішим, ніж для інших. Йдеться, в першу чергу, про імпортерів препаратів з Індії і країн третього світу. За колишньої влади деяким із них вдалося зареєструвати в Україні ліки досить сумнівної якості, які у випадку чесної перевірки не пройшли би повторної перереєстрації. Зокрема, було в негайному порядку зареєстровано понад 80 онкопрепаратів виробництвами, які пов’язують із бізнесменом Борисом Литовським. Поговорюють, що вони повинні були взяти участь і перемогти в тендерах МОЗУ. Не виключено, що так і буде, адже відомство і досі не провело торгів.
Пролобіювати законопроект про відміну перереєстрації лікарських засобів допоміг колишній радник Раїси Богатирьової Віктор Чумак. Раніше саме його називали головним посередником між ДЕЦ і фармбізнесом, тепер він пов’язаний із заступником Міністра охорони здоров’я Наталією Лісневською і Головою Держлікслужби Михайлом Пасічником.
За матеріалами dsnews.ua