Ще 30 жовтня міжвідомча робоча комісія за участю представників СБУ та МВС під головуванням Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі закінчила перевірку діяльності Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця. За її результатами було складено Акт (підписаний О. Квіташвілі 10 листопада) й відправлено ректору університету Катерині Амосовій для ознайомлення.
Нагадаємо: рішення провести комплексну перевірку діяльності медуніверситету було прийняте у відповідь на численні депутатські та громадські звернення, скарги й листи, що надійшли до МОЗ у 2015 р.
У Міністерстві пояснили, що мета перевірки — запобігання порушенням законодавства, зниженню якості освіти, контроль за дотриманням законодавства при здійсненні фінансово-господарської діяльності та виконанням керівником університету умов контракту.
В Акті про результати проведення комплексної перевірки НМУ підтверджені виявлені під час громадського антикорупційного моніторингу факти корупції, зокрема деякі випадки кваліфіковані як «зловживання службовим становищем посадовими особами університету з метою особистого збагачення»: діяльність приватної їдальні без договору оренди, що призвело до збитків у понад 400 тис. грн, виплата коштів за «наукову» діяльність проректору НМУ Олександру Никитюку, який не має медичної освіти, тощо. Також в Акті міститься пропозиція до керівництва університету повернути до бюджету безпідставно витрачені кошти, а до МОЗ — розірвати контракт з ректором через порушення шести пунктів останнього.
Водночас активісти Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студентське братство», яка здійснює громадський антикорупційний моніторинг за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», 5 листопада розпочали голодування під будівлею МОЗ, вимагаючи від Міністра охорони здоров’я України звільнити ректора НМУ.
Оприлюднивши на своїй сторінці у Facebook текст Акту про результати проведення комплексної перевірки НМУ, «Студентське братство» звернулося до Служби безпеки та Міністерства внутрішніх справ України із заявою про черговий злочин — службову підробку з боку керівництва МОЗ України. Заяву підписала й вже дала свідчення Уляна Ковальчук — керівник проекту «Ні!» корупції в медичних вишах», член правління ВМГО «Студентське братство».
Громадська активістка вказує на «фальсифікацію документів на догоду корупціонерам з НМУ» й закликає СБУ і МВС вивчити, яким чином гербовою печаткою МОЗ можна було заднім числом завірити не зареєстровані в Міністерстві договори з приватною структурою щодо використання державного майна. «Вони потрібні Катерині Амосовій для уникнення кримінальної відповідальності», — стверджує У. Ковальчук.
Річ у тому, що в офіційних відповідях на запити журналістів «17-го каналу» та каналу «112» від 9 і 15 квітня 2015 р. наголошувалося: до МОЗ ніколи не надходили документи щодо погодження договірних відносин між НМУ і підприємцем Шкільним. Але під час перевірки члени комісії зафіксували: договір між університетом і підприємцем Шкільним про права останнього безоплатно користуватися державним майном, ввіреним НМУ, а також його транспортом був закріплений нібито ще 15 жовтня 2014 р. гербовою печаткою МОЗ та підписом тодішнього заступника Міністра Євгена Мороза.
Як зазначено в Акті перевірки, Шкільний використовував приміщення НМУ без сплати оренди й комунальних послуг, чим завдав збитків державі у розмірі щонайменше 413 тис. грн.
Активісти ВМГО «Студентське братство» припускають, що в цьому випадку «може мати місце спроба підробки тексту Акту перевірки університету в інтересах корупціонерів з НМУ, яким дали його на вичитку ще до підписання Міністром». Вони заявляють: «Замість того, аби звільнити корупціонерів через вже зафіксовані численні порушення контракту з МОЗ, їх, навпаки, попереджають про «проколи» в документах, підказуючи, що треба виправити, приховати або знищити».
Уляна Ковальчук повідомила про те, як Міністр О. Квіташвілі змінював свою позицію під впливом осіб, котрих МОЗ підозрювало в корупції. Так, 8 жовтня, після візиту відстороненої Катерини Амосової, він змінив склад комісії з перевірки університету й поновив її на посаді ще до офіційного оприлюднення результатів перевірки.
За матеріалами ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», ВМГО «Студентське братство» та Facebook