В Україні хочуть суттєво збільшити інтервал між введенням першої та другої дози вакцин проти коронавірусу. Експерти пояснюють такий крок необхідністю дати вакцині час виробити максимальну імунну відповідь.
Член Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федор Лапій заявив, що інтервал між введенням доз вакцини можуть збільшити у тричі, аби досягти максимально сильного імунітету. Відповідні рекомендації НТГЕІ засновані на даних клінічних досліджень вакцини AstraZeneca, яка продемонструвала найбільшу ефективніть вакцини в період від 22 до 90 днів після введення першої дози препарату. В цей період ефективність препарату досягала 76%. При введенні другої дози вакцини AZD1222 через 12 тижнів, ефективність захисту становила 81,3%, тоді як при введенні другої дози раніше, ніж за 6 тижнів, ефективність захисту становила лише 55,1%.
Таким чином, експерти вважають за доцільне вакцинувати максимальну кількість громадян однією дозою вакцини AstraZeneca, що дасть необхідний мінімальний рівень захисту більшій кількості людей. Рекомендації експертів стосуються лише вакцини AstraZeneca/Covishield.
Дані досліджень дійсно демонстрували, що вакцинація навіть однією дозою вакцини AstraZeneca дає доволі стійкий захист для легкої та середньої форм коронавірусу, однак, залишається відкритим питання про реальні цілі такого підходу в Україні.
Мимоволі з’являється відчуття, що в умовах дефіциту вакцин та незадовільних темпів вакцинації в Україні придумали новий варіант виправдання своїх провалів в цьому напрямі боротьби з коронавірусом.
Свої рекомендації Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики направлиа в МОЗ, поки не відомо, чи до них дослухались чиновники.