Головним завданням професійного самоврядування лікарів є формування такої моделі правовідносин, у рамках якої кожен лікар несе персональну відповідальність за належне виконання своїх обов’язків перед членами своєї професійної організації лікарів, яка, у свою чергу, є відповідальною за діяльність кожного лікаря перед пацієнтами і державою.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтеєва зазначила, зокрема, що національні саморегульовані організації лікарів функціонують сьогодні у переважній більшості країн світу та об’єднуються у складі Всесвітньої Медичної Асоціації (ВМА), заснованої у 1947 році. Вищим представницьким органом ВМА є Всесвітня Медична Асамблея.
Україна може пишатися тим, що у 2008 році під час проведення 59-ї Всесвітньої Медичної Асамблеї в Сеулі наша країна також стала повноправним членом цієї потужної всесвітньої лікарської організації. Від України її лави поповнила громадська організація «Всеукраїнське лікарське товариство» (ВУЛТ), яка є найстарішою і найчисельнішою в нашій країні та об’єднує представників медичної професії з усіх регіонів України.
За словами голови Комітету, у жовтні 1987 року 39-та Всесвітня Медична Асамблея прийняла Мадридську декларацію про професійну автономію та самоуправління лікарів, яка наголосила на необхідності самоуправління лікарської професії у будь-якій державі, незалежно від наявної у ній системи охорони здоров’я. Цей документ визначив основні принципи професійної автономії лікарів і самоуправління лікарської професії. Т.Бахтеєва повідомила також, що фактично в усіх європейських країнах було ухвалено спеціальні закони, якими лікарському самоврядуванню передано низку важливих регуляторних функцій у сфері охорони здоров’я.
Народний депутат наголосила також, що в Україні медики досі не залучені у процес прийняття рішень, пов’язаних з регулюванням медичної діяльності, та фактично не є активними суб’єктами політики у сфері охорони здоров’я.
Учасники круглого столу зазначили, що запровадження в Україні лікарського самоврядування сприятиме розбудові ефективної, заснованої на принципах і цінностях розвиненого громадянського суспільства системи взаємовідносин медиків із владою та суспільством, що є дуже важливим з огляду на розпочату реформу охорони здоров’я.
Йшлося також і про досвід лікарського самоврядування у Польщі та Болгарії, представники яких розповіли про історію та сучасний стан професійного самоврядування лікарів у цих державах, його основні принципи та участь у вирішенні таких важливих проблем, як контроль за дотриманням вимог єдиного та загальнообов’язкового для всієї національної медичної спільноти етичного кодексу лікаря та виконання лікарями їх професійних обов’язків; надання та позбавлення права на здійснення медичної діяльності; участь в організації підготовки та підвищенні кваліфікації лікарів; здійснення контролю за обґрунтованим і раціональним використанням лікарських засобів та медичних втручань; організація різних видів взаємодопомоги та взаємної підтримки всередині професійного лікарського середовища тощо.
Учасники круглого столу наголошували також на тому, що впровадження в Україні професійного лікарського самоврядування сприятиме підвищенню ефективності управління вітчизняною медичною галуззю в цілому, поліпшенню захисту прав та законних інтересів як лікарів, так і споживачів медичних послуг — пацієнтів. На їх думку, для запровадження повноцінного професійного саморегулювання у сфері медичної діяльності доцільним є прийняття відповідного спеціального закону України.
За підсумками обговорення було прийнято рішення рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я створити робочу групу у складі народних депутатів України, науковців та представників медичної громадськості для розробки проектів відповідних законодавчих ініціатив, спрямованих на запровадження в Україні власної національної моделі професійного лікарського самоврядування, що має враховувати кращий зарубіжний досвід, особливості національного законодавства та державного управління галуззю охорони здоров’я в Україні.
Прес-служба народного депутата України Тетяни Бахтеєвої