Активісти Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студентське братство», яка здійснює антикорупційний моніторинг за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», розпочали голодування, закликаючи Олександра Квіташвілі підписати й оприлюднити результати міжвідомчої перевірки Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, що займають понад 80 сторінок.
Серед активістів — студенти й учасники «Медичного Майдану» 2014 р., які домоглися відставки попереднього ректора Віталія Москаленка.
Відповідно до наказу № 49-адм, підписаного О. Квіташвілі, висновки за результатами перевірки Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця мали бути готовими ще 23 жовтня. За наявною в активістів інформацією, проект довідки з перевірки, який парафували всі члени комісії, включаючи представників СБУ та МВС, передбачає розірвання контракту з ректором, звільнення двох проректорів і притягнення правопорушників до відповідальності. Однак Міністр зволікає з підписанням цього документа.
«Є ймовірність, що в будь-який день Парламент задовольнить заяву Квіташвілі про звільнення, і тоді довідка залишиться без підпису Міністра, який був головою комісії, й виявиться недійсною, — коментує ситуацію координатор акції Уляна Ковальчук, вважаючи, що очільник МОЗ не повинен знімати із себе відповідальності.
Тим часом деякі студенти та викладачі Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця записали й виклали в соціальні мережі відеозвернення, де звинувачують голодуючих активістів у замовному характері акції, наданні спотвореної й навіть демонізованої інформації. Щоправда, виступи «справжніх студентів й патріотів», як вони самі себе називають, нагадують класичні промови комсомольських вожаків і наводять на думку, що готувалися вони під диктовку «старших товаришів».
Так, співголова антикорупційного комітету НМУ, інтерн-хірург Володимир Моторний пафосно рапортує: «Усі до останньої копійки кошти університету йдуть на його розвиток та поліпшення роботи, корупція на рівні студент — викладач знизилась у 3-6 разів, а відрахування неуспішних студентів збільшилися вдвічі». А Голова студентського парламенту НМУ Костянтин Ковалішин зазначає, що акцію під стінами МОЗ проводять особи, які не мають до НМУ безпосереднього відношення — там лише «один студент НМУ і жодного викладача».
У свою чергу, член Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Костянтин Яриніч звернувся до голодуючих активістів з листом підтримки. У ньому зокрема йдеться: «Уже четвертий день під стінами Міністерства охорони здоров’я голодують студенти Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, серед яких одна відважна дівчина. Молоді активісти відстоюють принципи прозорого керівництва навчальним закладом, цільового й ефективного використання бюджетних коштів, подолання корупції та підвищення рівня освіти, адже саме якість освіти завжди була візитівкою цього вишу. За моїм дорученням мій помічник відвідав небайдужих до майбутнього свого навчального закладу студентів. Мені стало відомо про побоювання молодих активістів щодо можливого зволікання з оголошенням результатів перевірки та прийняттям відповідних рішень.
У зв’язку із цим інформую всі зацікавлені сторони: на мої депутатські звернення до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, Державної фінансової інспекції, Міністерства внутрішніх справ та Служби Безпеки України, надійшла відповідь: спеціальна комісія, що проводила комплексну перевірку діяльності НМУ, закінчила свою роботу 23 жовтня. Члени комісії готують відповідний акт, підписання й оприлюднення котрого планується найближчим часом!
Крім того, за результатами мого депутатського звернення щодо перевірки фактів дотримання законодавства під час здійснення фінансово-господарської діяльності та використання бюджетних коштів Державна фінансова інспекція України включила до Плану контрольно-ревізійної роботи на IV квартал цього року ревізію фінансово-господарської діяльності НМУ за період з початку жовтня 2012 р. по кінець жовтня 2015 р.
У зв’язку із цим як лікар за спеціальністю та батько двох дітей прошу молодих активістів поберегти своє здоров’я, здоров’я своїх батьків, не змушувати їх хвилюватися та змінити форму протесту. Впевнений, перевірка була проведена об’єктивно й прозоро. Тому закликаю набратися терпіння й зачекати на оголошення її офіційних результатів та рішення, що прийме керівництво МОЗ України з цього приводу».
За матеріалами видання «Главком», Facebook та Youtube
Коли верстався номер, стало відомо, що 10 листопада ректор НМУ К. Амосова отримала підписаний Міністром охорони здоров’я О. Квіташвілі «Акт про результати проведення Комплексної перевірки діяльності Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця».
«У разі наявності зауважень до Акту Ви можете подати їх протягом 5 робочих днів до Міністерства охорони здоров’я України, за результатами розгляду яких буде прийняте рішення відповідно до чинного законодавства», — йдеться у супровідному листі О. Квіташвілі.