До недавніх пір гастроскопія залишалася єдиним методом, що дає змогу побачити стравохід, шлунок і дванадцятипалу кишку зсередини, дізнатися про причину хвороби, поставити точний діагноз і призначити найбільш ефективне лікування. Але для пацієнта такий вид діагностики є надзвичайно некомфортним. У багатьох країнах Європи зонд ковтають під легким наркозом — у так званому «сні». У нас в Україні такий вид «знеболювання» поки не ввійшов у широку практику. Зате з’явилася комфортна альтернатива — капсульна ендоскопія.
Метод капсульна андоскопія дозволяє оглянути слизову оболонку стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки, тонкого кишківника і товстої кишки за допомогою невеликої «таблетки», яку пацієнту пропонують ковтнути. Про метод і його ефективність — наша розмова із заслуженим лікарем України, директором Клініки еферентної терапії, хірургом-гепатологом Віталієм ЧОРНОМИЗОМ.
ВЗ Віталію Дмитровичу, як давно створено першу капсулу, і чому виникла необхідність шукати альтернативу існуючим «старим» методам?
— Лікарі давно шукали можливість оглядати ШКТ по всій значній його довжині. Стандартні ендоскопічні методики дослідження дозволяють оглянути тільки обмежені ділянки проксимальних і дистальних відділів тонкого кишківника, і тому ендоскопічне дослідження всього тонкого кишківника досі залишалося нездійсненним завданням. Першим кроком в ендоскопічній діагностиці тонкого кишківника стала пероральна ентероскопія. Спочатку для діагностики дванадцятипалої кишки і проксимальних відділів тонкої кишки використовувалися колоноскопи — дорослий і педіатричний. Дослідження дистальних відділів тонкого кишківника спочатку здійснювалося за допомогою методу зондової ентероскопії — тривалого і навіть болісного обстеження, яке завдавало пацієнтові масу неприємних відчуттів. Капсульна ендоскопія як метод дослідження починає свою історію з 1988 р., коли J.Gavriel, G.Iddan і P.Swain почали розробку принципів ендовідеосистеми і «бездротової» передачі зображення на комп’ютер. У 1999 році P.Swain першим випробував ендоскопічну відеокапсулу на собі. З часом капсульна ендоскопія, зважаючи на свою безпеку, простоту і доступність, посіла лідируюче місце в діагностиці захворювань стравоходу, шлунка, тонкого кишківника та значної частини товстого кишківника. На території України вперше метод капсульної ендоскопії з’явився в 2009 році в Клініці еферентної терапії. На сьогодні таких пристроїв усього два: у нашій клініці та в Інституті гастроентерології міста Дніпропетровськ.
ВЗ Розкажіть про сам пристрій.
— Капсула складається з мініатюрної відеокамери з джерелом світла, передавача і записувального пристрою, системного забезпечення для верифікації відеознімків лікарем. Записувальний пристрій знаходиться разом із пацієнтом, кріпиться до пояса або на жилеті. Він зручний в експлуатації та не шкідливий для організму. Відеокапсула за розміром менша за цукерку «барбариску». Передача даних від капсули до записувального пристрою здійснюється шляхом нової запатентованої технології E-field, де дані передаються за допомогою проходження через тканини людини. При цьому сам пацієнт має можливість займатися повсякденними справами — дослідження може проводитися як в умовах стаціонару, так і за межами клініки, адже не виключає використання мобільного телефону.
Капсула за період спостереження проходить увесь шлунково-кишковий тракт завдяки перистальтиці кишківника. Запис проводиться протягом 8-12 годин, після чого капсула виходить з організму природним шляхом. Пристрій робить 3 фотознімки за секунду; таким чином, кількість досліджень складає 72 000 знімків за 12 годин роботи відеокамери. Відеознімки відділів кишківника оцінюють спільно ендоскопіст і гастроентеролог. Формат зйомки дозволяє найцікавіші місця формувати у відеоролики і записувати на CD. У програмі передбачені функції прискореного перегляду, наближення-віддалення, кратного збільшення, а також вона налаштована на самостійний пошук джерел кровотечі.
Крім того, в ній передбачено функцію попереднього чищення: програма на першому ж етапі прибирає дублюючі кадри, коли капсула, наприклад, зупинилася в якомусь місці і перебувала там тривалий час, поки не було хвилі перистальтики. Можна відстежити шлях капсули по годинах і по тих ділянках, у яких вона перебуває. При цьому якість зображення настільки висока, що дозволяє бачити внутрішні поверхні ШКТ навіть краще, ніж на власні очі, роздивитися найдрібніші подробиці. Є і атлас, або бібліотека, яка дозволяє лікареві правильно орієнтуватися в разі сумнівів і порівняти наявну картинку з тим, що є в архіві. Тому ми впевнені, що за таким методом дослідження — майбутнє. Незабаром ми плануємо використовувати капсулу тієї ж компанії, але 2-полюсну, тобто з двома відеокамерами та спеціальними магнітними пристроями для корекції руху капсули.
ВЗ Чи потрібно пацієнта спеціально готувати для обстеження?
— За добу до обстеження необхідна дієта, протягом 12 годин не рекомендується курити, напередодні ввечері потрібно прийняти проносний препарат — від ефективної підготовки залежить діагностична цінність обстеження. Під час проведення такого обстеження необхідно виключити надмірні фізичні навантаження.
ВЗ Які основні показання до застосування капсульної ендоскопії?
— По-перше, це анемії або шлунково-кишкові кровотечі неясного генезу, біль у животі неясного генезу, діагностована або запідозрена хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, целіакія, ентерит, синдром подразненого кишківника. Також капсула незамінна в разі підозри на доброякісні (поліпи) і злоякісні пухлини тонкого кишківника, в тому числі GIST і нейроендокринні. Діагноз раку тонкого кишківника ставиться досить рідко, і головним чином це відбувається через обмеження існуючих діагностичних методів його виявлення, тому, на жаль, такий рак історично має несприятливий прогноз. Дослідження показують, що рання діагностика сприяє поліпшенню прогнозу, зокрема, в ряді досліджень було доведено, що приблизно 10% пацієнтів із кровотечею нез’ясованої етіології мають пухлини тонкого кишківника. Крім того, капсульна ендоскопія може надати корисну діагностичну допомогу в разі тривалої діареї і під час втрати маси тіла.
ВЗ Які переваги методу?
— Системна діагностика має цілий ряд переваг: капсула, природно, одноразова, ковтається легко, не спричиняючи блювотного рефлексу, виключає небезпеку пошкодження слизової оболонки, а також алергії на анестезію, як під час проведення гастроскопії. Крім того, забезпечується висока точність діагностики, можливість неодноразово проаналізувати результати; у спірних випадках є можливість провести консиліум та аналітичний перегляд без повторного дослідження. Капсульна ендоскопія дозволяє розпізнати захворювання, яке важко діагностуються звичайними методами. Крім того, відомо, що будь-якій хворобі простіше запобігти, тому капсульна ендоскопія може бути і відмінним способом профілактичного огляду, аби уникнути можливих проблем із кишківником.
ВЗ Оцініть, будь ласка, ефективність капсульної діагностики.
— За оцінкою різних авторів, чутливість і специфічність відеокапсульної ендоскопії сягає 75-95%. Найбільш висока діагностична цінність методу за наявності кровотечі, особливо у постбульбарному відділі кишківника, де гастроскопія безсила, а колоноскопія в такому випадку є складною для виконання, небезпечною і трудомісткою з урахуванням тяжкості стану хворого і ризику рецидиву кровотечі. За допомогою капсульної ендоскопії діагностується 90% захворювань стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки, які можуть бути виявлені за допомогою фіброезофагогастродуоденоскопії. Її визнано найкращим сучасним методом дослідження тонкого кишківника, а з урахуванням простоти методу — одним із основних методів діагностики великих об’ємів товстого кишківника. Відеокапсульна ендоскопія має більш високу інформативність під час виявлення причин прихованих шлунково-кишкових кровотеч порівняно з рентгенографією (70-100% проти 15-37%). А результативність досліджень за допомогою відеокапсули перевершує результативність МРТ-діагностики під час виявлення поліпів кишківника від 5 до 15 мм, при цьому поліпи менше 5 мм виявляє тільки відеокапсула. Також метод є «золотим стандартом» діагностики целіакії — небезпечного захворювання тонкого кишківника, яке без специфічного лікування призводить до інвалідизації і смерті пацієнтів.
ВЗ Які основні протипоказання для проведення капсульної ендоскопії?
— Основним протипоказанням для проведення методу відеокапсулярної ендоскопії є непрохідність або стеноз кишечнику, а також наявність кардіостимулятора у пацієнта. У разі специфічного виразкового коліту і термінального ілеїту (без наявності стенозу і свищів) показання визначає лікар. Маленьким дітям і вагітним проводити таке дослідження поки не рекомендується, але, починаючи з 12 років, ми з успіхом проводимо це дослідження.
Інтерв’ю підготувала
Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»
чи можна зробити капсульну ендоскопію в тернополі
чи можна капсульну ендоскопію зробити в тернополі
доброго дня! мені потрібно зробити камсульну ендоскопію. Підкажіть де ви її робете? чи можна в тернополі це зробити?