Поліомієліт знову повертається: наскільки висока загроза для України і як протидіяти поширенню небезпечного захворювання

379

Поліомієліт знову шириться світом попри те, що в розвинених країнах його вдалося знищити ще в минулому столітті завдяки імунізації. Нині вірус знову повертається, під загрозою епідемії поліомієліту і Україна.

Поліомієліт знову повертається: наскільки висока загроза для України і як протидіяти поширенню небезпечного захворювання

В оперативному центрі із реагування на надзвичайні ситуації ЦГЗ зазначили, що в країні є високі ризики поширення поліомієліту.

Це зумовлено появою у світі випадків захворювання на поліомієліт, спричинених дикими поліовірусами та дериватами вакцинних штамів поліовірусів, а також недостатнім (83%) рівнем охоплення імунізацією проти поліомієліту в Україні.

Дикий полівірус (WPV1) вже поширився з Пакистану в Афганістан. Постійне міжнародне поширення WPV1 між двома державами та збільшена вразливість в інших країнах, де на рутинну вакцинацію та профілактику поліомієліту негативно впливає епідемія коронавірусу, є двома ключовими аспектами. Наразі рівень ризику міжнародного розповсюдження захворювання є найвищим з 2014 року.

Таку інформацію озвучили у ВООЗ Комітет ММСП з надзвичайних ситуацій у зв’язку з можливою передачею і міжнародним розповсюдженням поліовірусу. Також в Організації отримати інформацію щодо циркуляції дериватів вакцинного поліовірусу типу 2 (cVDPV2) і дикого поліовірусу 1 (WPV1) після аналізу випадків гострого в’ялого паралічу та зразків навколишнього середовища у світі.

Зазначається, що Європейська регіональна комісія із сертифікації ліквідації поліомієліту проаналізувала раніше ризик передачі захворювання у випадку ввезення дикого поліовірусу або появи деривату вакцинного поліовірусу у 41 країні регіону. Згідно цієї оцінки, Україна має високу категорію ризику.

Єдиним надійним захистом від поліомієліту є вакцинація. Для того, аби у людини сформувався на все життя імунітет до поліомієліту, їй знадобиться всього 6 доз вакцини. В Україні наявні в достатній кількості безпечні та ефективні вакцини, які придбані за кошти держбюджету.

У 2020 році тільки 83% дітей у перший рік життя отримали 3 необхідні дози вакцини для профілактики поліомієліту. Аналогічний показник серед дітей віком до 18 місяців. Серед дітей 6 років охоплення щепленнями склало 81,7%, майже так само — 81,8% дітей — було вакциновано й у віковій групі 14 років.

У ВООЗ наголошують, що поширення вірусу припинеться, коли охоплення щепленнями від поліомієліту в країні сягне 95%. Наразі в Україні охоплення вакцинацією від цієї хвороби не знаходиться на достатньому рівні, а це може спричинити спалахи захворювання.

Інфікуватися поліомієлітом може кожна невакцинована дитина або доросла людини. Найбільш сприйнятливі до вірусу — діти віком до 5 років. Тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.

Поліовірус переходить від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу та воду.

В Україні вакцинація для дітей проходить на безоплатній основі.  Навіть якщо дитині вчасно не зробили щеплення за Нацкалендарем, його можна потім зробити безкоштовно.

Дізнатися більше про перебіг та симптоми поліомієліту можна за посиланням.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я