Три із семи пересувних автомобільних комплексів, придбаних завдяки реалізації на Полтавщині субпроекту «Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на гіпертонію в Полтавській області» проекту Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», уже поїхали до пацієнтів у віддалені від районного центру села, де немає ФАПів і амбулаторій.
Пересувні діагностичні комплекси — так звані амбулаторії на колесах — вирушили з Полтави за трьома маршрутами. До медичних бригад ввійшли фахівці Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського й Решетилівського ЦПМСД. Організаційну допомогу медикам, зокрема в логістиці пересування та трансфері осіб, які потребують сторонньої допомоги, надавали спеціалісти місцевого територіального центру соціального обслуговування.
Напередодні виїзду Решетилівський ЦПМСД запрошував усіх жителів вищезгаданих сіл скористатися можливістю безкоштовно обстежитися на сучасному обладнанні.
Селяни зізнаються, що профілактичних оглядів вони майже не проходять, а коли щось турбує, то їдуть до районного центру. Лабораторні дослідження — один із важливих пунктів у маршруті пацієнта, який неможливо було реалізувати за місцем проживання.
Пересувні амбулаторії розраховані на проведення діагностичних процедур: вимірювання артеріального тиску та зросту, зважування і визначення індексу маси тіла, зняття ЕКГ та взяття біоматеріалу для лабораторних досліджень (загального і біохімічного аналізу крові, визначення рівня глюкози, ризиків утворення тромбів).
Щоб пацієнтам з інвалідністю (а таких, на жаль, виявилося чимало) зручно було зайти в комплекс, амбулаторії на колесах обладнали гідравлічними підйомниками. «Ми дісталися до тих населених пунктів, де немає надавача медичних послуг — ані фельдшера, ані лікаря — і звідки пацієнтам важко до них доїхати, — підбила підсумки пілоту заступник головного лікаря Решетилівського ЦПМСД Ольга Куцевол. — За результатами досліджень ми зможемо попрацювати з людьми індивідуально: порекомендувати режим харчування, призначити правильне лікування. Зібрана інформація дасть змогу нівелювати ризики виникнення серцево-судинних захворювань — у кожного обстеженого ми визначали індекс маси тіла, пояснювали, що варто робити, аби поліпшити стан здоров’я». Результати досліджень (лабораторних, антропометричних вимірювань, ЕКГ) ляжуть на столи всіх сімейних лікарів, із якими обстежені мешканці підписали декларації. Коли лікар помітить відхилення від норми, то обговорить із пацієнтом, як краще коригувати його спосіб життя, за потреби призначить лікування.
Під час обстежень було виявлено людей із ризиком виникнення гіпертонічної хвороби, серцево-судинних недуг або з наявною артеріальною гіпертензією. «Ми працюватимемо з усіма цими пацієнтами і залучатимемо їх до програми «Доступні ліки», — зазначила Ольга Куцевол.
За матеріалами прес-центру Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА