Два роки тому в Полтавській обласній дитячій клінічній лікарні одними з перших в Україні запровадили медичну інформаційну систему «Каштан», що дає змогу фіксувати прийом, зберігання, відпуск і використання лікарських засобів і виробів медичного призначення для маленьких пацієнтів стаціонарних відділень закладу. Сьогодні ця система щонайменше вп’ятеро скоротила час, який витрачається на паперову фіксацію шляху ліків, і, головне, посилила контроль за їх використанням, бо навіть чверть спожитої пігулки фіксується в комп’ютері.
Про те щоб позбавити себе паперової тяганини в процесі прийому, використання лікарських засобів і контролю за ним, ми замислювалися давно. Адже в епоху комп’ютерних технологій займатися оформленням всіляких актів, накладних, звітів та інших документів вручну — усе одно, що писати чорнилами. Коли 9 вересня 2014 року вийшов Наказ МОЗ №635 «Про затвердження методичних рекомендацій ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я», наше профільне відомство запропонувало нам впровадити в роботу медичну інформаційну систему «Каштан», призначену для обліку лікарських засобів і медичних виробів. До нас приїздили фахівці з Міністерства охорони здоров’я, щоб навчити працювати з нею. До системи ми підключили всі підрозділи, котрі відповідають за вказану звітність, починаючи від складу і закінчуючи бухгалтерією.
Перший етап роботи програми — електронний облік лікарських засобів і виробів медичного призначення, які потрапляють на склад. Головна медична сестра лікарні Олена Варава вносить їх у комп’ютерну програму, роздруковує накладні на необхідні медикаменти для кожного підрозділу. Далі, відповідно до накладних, старші медичні сестри кожного відділення отримують лікарські засоби й медичні вироби зі складу. Електронний носій фіксує все: назву препарату, його форму, виробника, ціну, суму всієї лікарської продукції тощо.
Щоденно в електронному вигляді кожна постова медсестра вносить дані: який препарат і в якій дозі видано для хворого згідно з листком призначень. Цю процедуру ми називаємо списанням лікарського засобу на пацієнта, і такий процес стовідсотково відображає контроль за використанням навіть 1/4 пігулки.
Зазначу: усі учасники програми є матеріально відповідальними особами — із кожним укладено договір. Не пізніше другого числа місяця, наступного за звітним, вони в системі «Каштан» складають звіт і подають його до бухгалтерії. Він об’єктивно, точно та прозоро показує надходження в лікарню і використання пацієнтами медикаментів.
Як керівник закладу я через свій комп’ютер теж спостерігаю за цим процесом. Наприклад, старша медична сестра відділення інтенсивного виходжування новонароджених Тетяна Ляшенко отримала кілька флаконів антибіотика «Гепацеф комбі». І комп’ютер повідомляє: чотирьом новонародженим згідно з протоколом лікування введено по чверті флакона цього препарату. Я бачу прізвища немовлят, час прийому ліків, можу ознайомитися з історією хвороби та листком призначення кожного з них.
Ця інформаційна система не тільки заощадила час медичних працівників, а й відчутно підвищила відповідальність кожного з них за використання лікарських засобів. У період бюджетної скрути, вважаю, це дуже актуально.
Андрій КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ», м. Полтава