Шість років тому в Полтаві, на базі обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського, запрацювало відділення інтервенційної радіології. Починали тут зі звичайних периферичних ангіографій судин нижніх кінцівок та обстеження коронарних артерій, а сьогодні успішно лікують гострий інфаркт міокарда методом стентування. Щоправда, хворих після таких операцій доліковували в інших відділеннях — свого ліжкофонду інтервенційна радіологія не мала. Проте наприкінці минулого року відділення нарешті розширили, додавши ліжка стаціонару, та оснастили сучасним обладнанням.
На Полтавщині на гострий інфаркт міокарда щороку хворіє близько 2 тис. осіб. Практика показала: найефективніший метод лікування цієї хвороби — не традиційний фармакологічний, за допомогою тромболітичних препаратів, а радикальний — шляхом стентування коронарної артерії.
«Перше стентування під час гострого інфаркту міокарда ми провели наприкінці 2013 р., — розповідає завідувач відділення інтервенційної радіології Руслан Сакевич. — Уже тоді в нас були добре підготовлені кардіохірурги, що пройшли практику в провідних медичних закладах України. Проте, на жаль, хворих після операції доводилося переводити для подальшої реабілітації в сусідні відділення — судинної хірургії, кардіології, що було незручно і для лікарів, і для пацієнтів. І от, нарешті, ми маємо своє відділення із блоком інтенсивної терапії, оснащене на сучасному рівні».
На другому поверсі хірургічного корпусу обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського діє основний рентгенхірургічний блок відділення інтервенційної радіології, обладнаний сучасною апаратурою, у тому числі й ангіографом фірми SIEMENS. А на шостому поверсі цього ж корпусу тепер розмістилася ще одна частина відділення, де під наглядом лікарів-кардіологів та лікарів-анестезіологів проходять лікування й реабілітацію післяопераційні хворі. Це 15 ліжок у затишних палатах і блок інтенсивної терапії на три ліжка. Відділення може похвалитися відповідністю європейським стандартам: пост чергової медсестри обладнаний моніторами для відеоспостереження за хворими, палати інтенсивної терапії — апаратами дистанційного спостереження за вітальними функціями пацієнта, системою подачі інгаляційного кисню, дихальною апаратурою та іншим реанімаційним устаткуванням. На ремонт та оснашення цієї частини відділення інтервенційної радіології витрачено близько 8 млн грн із коштів обласного бюджету.
«Зараз ми отримали можливість працювати цілодобово — за принципом 24 години 7 днів на тиждень, — продовжує Руслан Сакевич. — У зв’язку із цим зросла і чисельність спеціалістів відділення: на сьогодні в нас працюють 5 кардіохірургів, 5 анестезіологів, 2 кардіологи, а загалом у штаті — 44 працівники. Протягом минулого року кардіохірурги відділення провели близько 100 стентувань пацієнтам із гострим інфарктом міокарда. А враховуючи потужності нового підрозділу, нинішнього року ця кількість може збільшитися в 2,5 разу».
До слова, Полтавщина бере участь у пілотному інноваційному проекті «Регіональна реперфузійна мережа в дії», ініційованому торік Міністерством охорони здоров’я України, й уже в цьому році в його рамках в області запрацює місцева програма «Регіональна реперфузійна мережа».
Андрій КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ», м. Полтава