Полтавщина: Невід’ємна складова лікування немовлят — присутність батьків

757

VZ 21-22_2016_Страница_14_Изображение_0002В анестезіологічному відділенні з ліжками для інтенсивної терапії Полтавської обласної дитячої клінічної лікарні щороку до життя повертають близько 250 малюків, більшість з яких — новонароджені. Оголосивши заклад лікарнею, дружньою до дитини, лікарі дозволяють перебувати в реанімації поруч із немовлятами їх мамам, оскільки вважають це однією з умов швидшого вилікування.

ВЗ У вашому відділенні всього 9 ліжок, і вони постійно заповнені. Як справляєтеся з великим потоком маленьких пацієнтів?

VZ 21-22_2016_Страница_14_Изображение_0001Олександр ВАРЯНИЦЯ, завідувач анестезіологічним відділенням з ліжками для інтенсивної терапії Полтавської обласної дитячої клінічної лікарні
— Хочу зауважити, що 6 ліжок — це блок новонароджених, і лише 3 ліжка — для діток більш старшого віку. Це, звичайно, мало, але ми не єдині в області за цим профілем діяльності — є подібні відділення в дитячій міській клінічній лікарні (там перебувають діти, що потребують оперативного лікування), перинатальному центрі Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського, Полтавському та Кременчуцькому пологових будинках.

Проте наше відділення було одним із перших на Полтавщині. Оснащення тут відповідає всім вимогам: барокамера (єдина в області), кувези — закриті й відкриті, реанімаційні системи, дихальні апарати, лампи для фототерапії, моніторуюча апаратура, шприцеві дозатори й інфузомати, тонометри для новонароджених і більш старших дітей — словом, усе необхідне для виходжування. До того ж, у нашому колективі — 60 висококваліфікованих спеціалістів, відданих своїй справі. Тут не вдасться просто відбути час: робота вимагає особливого сумління, високого фахового рівня та повної самореалізації.

ВЗ Яка ж основна причина потрапляння дітей у ваше відділення?

— У майже 60-65% наших маленьких пацієнтів — внутрішньоутробна інфекція, набута від матері. Поясню: майбутня мама до чи під час вагітності була інфікована стафілококом, стрептококом або цитомегавірусом, вірусом герпесу, хламідіями тощо. Позначається на здоров’ї майбутньої дитини, крім цього, й негативний стан довкілля, стреси, які переживає вагітна, спричинені ситуацією в сім’ї та навіть політичною обстановкою в країні…

На жаль, імунітет багатьох мам не справляється із вказаними факторами, і маємо те, що маємо, — передчасно народжену інфіковану дитину.

ВЗ Чи мають нести відповідальність за стан вагітної лікарі?

— Звичайно! Кожна жінка спостерігається в жіночій консультації, тому її здоров’я має бути під контролем гінеколога. У разі виявлення інфекції пацієнтку слід пролікувати. Але, призначаючи ліки, треба пам’ятати, що деякі з них негативно впливають на плід. Тому потрібно підбирати безпечні препарати, уважно слідкувати за результатами аналізів, робити все, аби вберегти майбутню дитину від наслідків хвороби матері.

ВЗ До вас потрапляють пацієнти й з іншими діагнозами…

— Так, зокрема й з отруєннями грибами (як не пропагуємо неприпустимість споживання грибів дітьми, подібні випадки трапляються щороку). На жаль, минулої осені з трьох дітей і батька з однієї сім’ї, які отруїлися грибами, вижив тільки один малюк… Нерідко до нас потрапляють пост­раждалі внаслідок нещасних випадків. Нещодавно, наприклад, шестимісячна дівчинка впала в отвір між диваном і стінкою. Її привезли в стані асфіксії. Ми помістили дитину в барокамеру, що допомогло організму подолати брак кисню, підключили до апарату штучного дихання й виходжували її протягом тижня.

ВЗ Сьогодні точаться розмови про те, чи слід дозволяти батькам перебувати із дитиною в такому відділенні, як ваше.

— На мою думку — це необхідно! У нас є спеціальна кімната для матусь з інших районів. Вони там ночують, отримують харчування. Ми вчимо їх ретельно обробляти руки, а перед відвідинами малюків вони перевдягаються у спеціальний одяг.

Дитині в такому стані потрібен контакт із матір’ю, її присутність! Навіть коли маля ще в утробі матері, з ним треба розмовляти. Так само і в реанімації. І що спокійнішим, лагіднішим буде голос мами, то позитивніше він вплине на дитину.

Хочу зазначити: наш заклад має статус лікарні, доброзичливої до дитини. Моральна підтримка батьків, їх присутність поруч — невід’ємна складова лікування маленьких пацієнтів.

ВЗ Чи потрапляють до вашого відділення тяжкі пацієнти з віддалених районів? Адже існує проблема довозу…

— Наше відділення працює з 1989 року. Але доправлення пацієнтів тяжкої групи, зокрема тих, які перебувають на апаратному диханні, ми почали з 2003 року: тодішній Уряд подарував нам реанімобіль. А до цього ми їздили у віддалені райони за викликами санавіації. Ну, чим можна було зарадити дитині, яка майже не дихала, не маючи спеціального обладнання? Приїдемо, бувало, дамо рекомендації — і назад…

А з появою реанімобіля, обладнаного транспортним кувезом, дихальним апаратом, шприцевими дозаторами для забезпечення інфузійної терапії, відсмоктувачем, пульсоксиметром, тонометром тощо, усе змінилося. У 2007 році у відділенні вже працювала цілодобова виїзна бригада. Сьогодні для нас не існує поняття «нетранспортабельна дитина» — реанімаційні заходи за потреби маємо змогу починати в реанімобілі.

У Полтаві працюють іще кілька педіатричних машин екстреної медичної допомоги. Вони зручні, обладнані трансформаторами потужністю 220 вольт, дихальними апаратами та іншим необхідним устаткуванням. Але неонатальний реанімобіль нашої лікарні — єдиний в області.

На жаль, подібними умовами для роботи райони похвалитися не можуть — у деяких, окрім фонендоскопа й ручки, педіатр нічого не має. На мою думку, давно час створювати міжрайонні потужні пологові будинки, оснащені всім необхідним, а в тих районах, де немає достатньої кількості пологів, відповідних фахівців, сучасної апаратури, подібні заклади слід закривати. Реформування медичної галузі робить перші кроки, тож я сподіваюся, що процес таки завершиться, і від цього виграють усі: і лікарі, й, особливо, їх маленькі пацієнти.

Андрій КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ», м. Полтава

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я