Ще півроку тому полтавських пацієнтів із тахіаритміями направляли на оперативне лікування в клініки Києва, Харкова чи Одеси: свого обладнання і спеціалістів для виконання таких складних операцій регіон не мав. Однак завдяки участі в проекті Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» область отримала унікальне обладнання — навігаційно-абляційну систему, тож тепер такі операції за технологією радіочастотної абляції проводять і в Полтаві.
У нашій області медичну допомогу таким пацієнтам ми надавали переважно медикаментозно, що в більшості випадків усувало симптоми, а не причини. Хворих із тяжким перебігом захворювання направляли в кардіологічні центри Києва, Харкова, Одеси, де інвазивним методом радикально усували субстрат аритмії за допомогою радіочастотної абляції (РЧА). Переважна більшість таких пацієнтів після операцій назавжди забували про свою недугу.
Участь Полтавщини в проекті Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» докорінно змінила ситуацію: навесні цього року ми отримали для відділення інтервенційної радіології нашого диспансеру найсучаснішу навігаційно-абляційну систему останнього покоління, яка не має аналогів в Україні. Організували тренінг для двох спеціалістів — серцево-судинного лікаря-хірурга Євгена Люльки та лікаря-кардіолога Олени Моргун. Євген Люлька також пройшов стажування в Національному інституті серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова НАМН України.
Отримана нами навігаційно-абляційна система фірми St. Jude Medical (США) дає можливість вибудувати тривимірну модель камер серця і так звану активаційну карту, тобто чітко відслідкувати шляхи поширення імпульсів у серці, аби більш прицільно вплинути на його субстрат — джерело аритмій. Цей перший етап — електрофізіологічне дослідження (ЕФД) — дуже важливий: ми виявляємо аритмогенну ділянку, аби потім піддати її РЧА і зруйнувати, щоб назавжди усунути причину хвороби. Досягається це шляхом застосування спеціальних керованих катетерів, які дістаються точно встановленої ділянки міокарда, маленький електрод на кінці катетера нагрівається і за допомогою радіочастотних імпульсів руйнує проблемне вогнище у серцевій тканині. Усі дії лікаря-хірурга відбуваються під контролем рентгенапарата-ангіографа.
Першу таку операцію було проведено на початку серпня. Виконав її завідувач відділення лікування аритмій Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова, кандидат медичних наук Борис Кравчук. Асистували йому наші фахівці Євген Люлька та Олена Моргун, а в пультовій процесом керував інженер Навчального центру St. Jude Medical із Відня Матей Угрін, котрий забезпечував управління абляцією.
Усього за участі Бориса Кравчука в Полтавському клінічному кардіологічному диспансері виконано 11 оперативних втручань з приводу радикального лікування тахіаритмій за допомогою РЧА. На 3-4-й день прооперовані пацієнти повертаються до повноцінного життя. Варто зазначити, що подібні операції в кардіохірургії вважаються «вищим пілотажем» — вони вимагають не тільки глибоких знань, великого досвіду, вмілих рук, а й тонкої професійної інтуїції. Середня потреба в таких втручаннях, за інформацією Європейського товариства кардіологів, на сьогодні становить 200-250 на 1 млн населення. Але, враховуючи те, що місцевим фахівцям потрібен час на освоєння подібних операцій, реально виконуватимемо близько 80 таких втручань на рік.
Зауважу, що сьогоднішній рівень забезпечення населення країни подібним видом медичної допомоги у 10 разів менший від потреби. Тож дуже важливо, аби не тільки в багатомільйонних містах, а й у таких, як наш, обласних центрах впроваджували названі види оперативного лікування тахіаритмій, і провідні медичні навчальні та наукові заклади України готували б для цього кваліфікованих хірургів-кардіологів.
Андрій КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ», м. Полтава