Про постковідний синдром заговорили не так давно. На сьогодні відомо, що він може бути досить тривалим – до 100 днів. Протягом цього часу фіксуються збої у роботі будь-яких органів та систем.
- Серцево-судинна система: найчастішим ускладненням є міокардити. За даними китайських вчених, частота їх складає від 7 до 23%. В Україні поки що статистика більш благополучна.
- Нервова система: тривала слабкість протягом декількох тижнів навіть після легкого перебігу, порушення сну й виражена слабкість. Також пацієнти часто скаржаться на когнітивні розлади – порушення пам’яті та функцій вищої нервової системи.
- Дихальна система: інфільтративні зміни на рентгенограмах або комп’ютерних томограмах органів грудної порожнини, часто субтотальні або тотальні. Після тяжкого перебігу коронавірусної хвороби довго пацієнти потребують допоміжної респіраторної підтримки.
Такими спостереженнями поділився на відеоконференції ІА Укрінформ професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця Сергій Дубров. Щодо лікування, то на жаль, дієвих методів поки немає. В більшості країн рекомендують відновлювальну терапію, фізичну реабілітацію, якісне харчування.
В Україні наразі щодня зростає кількість людей з постковідним синдромом. Очікується, що їхня кількість складе 70% всіх перехворілих на коронавірус. Щоб мінімізувати ризики смерті та інвалідизації в результаті лонгковіда, розглядається можливість відправляти таких пацієнтів до санаторіїв Міністерства охорони здоров`я. Пацієнт має звернутися до свого сімейного лікаря і отримати направлення до санаторію, який спеціалізується на реабілітації та доліковуванні хворив того напрямку, який йому визначить лікар.