Лідер з виробництва вакцин — фармацевтична компанія «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна» провела в Києві інформаційно-просвітницький захід під назвою «Вакцинація на захисті майбутнього», приурочивши його до Міжнародного дня захисту дітей.
Виступаючі нагадали, що вакцинація є великим досягненням медицини, вона зберегла життя мільйонам дітей і продовжує оберігати та змінювати світ, й назвали основні проблемні моменти в профілактично-імунізаційній сфері України.
Під час дискусії обговорювалися причини критично низького рівня імунізації населення України (наприклад, від дифтерії в Україні щеплено менше 50% дітей) та епідемічна небезпека таких «непомітних» для чиновників хвороб, як кашлюк, туберкульоз тощо.
Особлива проблема — дефіцит вакцин та імунобіологічних препаратів, що став для України хронічним. Разом з тим, тема забезпечення дітей якісними вакцинами, а це — головне питання національної безпеки, не порушується навіть у передвиборчих програмах політиків, про неї рідко згадують депутати й урядовці. Не помічають можновладці України й провідних міжнародних тенденцій з формування позитивного сприйняття населенням імунізаційних програм. Так, лідери розвинутих країн (Б. Обама, А. Меркель та інші) останнім часом вакцинуються перед телекамерами, демонструючи цим, що влада живе за тими самими правилами, що й народ, і водночас засвідчуючи «президентську якість» вакцин. В Україні ж подібних прецедентів ще не було.
За словами медичного менеджера «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна» Наталії Васецької, на сьогодні завдяки вакцинації можна запобігти 30 інфекційним захворюванням. Вакцинація дала змогу ліквідувати віспу, усунути масові спалахи дифтерії та поліомієліту. Наприклад, впровадження глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту в 1988 році знизило захворюваність на 99%. Також за останні десятиріччя на 90% зменшилися показники захворюваності на дифтерію та кір. У країнах ЄС, де були реалізовані ефективні програми вакцинації проти такої керованої хвороби, як гемофільна інфекція типу b, досягнуто 100-відсоткового зниження захворюваності на неї.
11 вакцин, зокрема проти кору, краснухи, вітряної віспи, гепатиту В (цей препарат лікарі називають першою вакциною проти раку), що використовуються сьогодні у понад 150 країнах світу, уперше були створені компанією «ГлаксоСмітКляйн». Батьки добре знайомі з комбінованими педіатричними препаратами цієї фірми, що дають змогу захистити дітей від основних інфекційних захворювань, знизити кількість ін’єкцій та спростити виконання Календаря щеплень.
Усього в портфелі компанії 39 вакцин, 19 з них зареєстровані в Україні. 2 тис. учених компанії продовжують дослідження в галузі вдосконалення імунобіологічних препаратів та створення інноваційних класів вакцин. Щодня «ГлаксоСмітКляйн» виробляє близько 2 млн доз таких препаратів.
Роман БАРАШЕВ, спеціально для «ВЗ»