Приватним клінікам дозволять проводити трансплантації

560

e9fd646a2b1040b34cbee57df750db46Україна готується кардинально реформувати галузь трансплантації органів людини. На початку липня МОЗ винес­ло на публічне обговорення новий законо-проект, що регулюватиме це питання.

За словами заступника директора Націо­нального інституту хірургії та транс-плантології ім. О. О. Шалімова Руслана Салютіна, законопроект допоможе вирішити одну з голов­них проблем української трансплантології — закладе основу для створення ефективної системи збору та пересадки органів, включаючи логістичну службу трансплант-координації, яку планується об’єднати зі службою крові.

Одна із суттєвих змін, внесена до законопроекту, — скасування презумпції незгоди на донорство у випадку смерті. Зараз в Україні заборонено вилучати органи в разі смерті людини, якщо за життя вона не оформила згоду на таке донорство. У разі прийняття нового закону ситуація буде протилежною: тим громадянам, які незгодні з використанням їх органів після смерті, потрібно буде внести свої дані в спеціальний реєстр.

Цікаво, що в 46% країн, де проводять пересадку органів, діє презумпція згоди, у 54% — презумпція незгоди, при цьому кількість трансплантацій у цих державах приблизно однакова. Тому Руслан Салютін вважає, що лише зміна презумпції мало що може вирішити. На його думку, важливіші в цьому процесі — поінформованість населення, суворий контроль, недопущення зловживань.

Також законопроект відкриє доступ до надання трансплантологічних послуг приватним медичним закладам. Зараз цю діяльність можуть провадити лише акредитовані державні й комунальні медзаклади та державні наукові установи. Але приватним клінікам буде дозволено виконувати обмежений спектр операцій — займатися лише трансплантацією клітин і тканин.

Перший заступник Міністра охорони здоров’я України Олександра Павленко нагадала, що останні п’ять років Міністерст­во охорони здоров’я майже щорічно повертається до питання про нову редакцію Закону «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини», і жодного разу цей законопроект так і не потрапив до Верховної Ради.

За її словами, нова редакція закону буде якісно відрізнятися від попередніх законопроектів, передусім чітко прописаними процедурними моментами і законодавчо зак­ріпленим порядком проведення транс­плантації. Сьогодні ж він зафіксований на рівні підзаконних актів.

Також передбачена діяльність етичних комітетів при медичних закладах і установах, представники яких контролюватимуть повноту роз’яснення лікарями і повноту розуміння реципієнтами та донорами наслідків такого лікування.

«Ми впевнені, що прогресивні хірурги України і кращі трансплантологи підтри­мають саме презумпцію згоди, — наголосила перший заступник Міністра охорони здоров’я Олександра Павленко. — У цьому питанні вони зважають на інтереси суспільст­ва. Люди повинні отримувати допомогу у своїй країні, а не стояти в чергах на донорський орган у базах очікування інших країн».

За матеріалами РБК-Україна

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я