27 лютого 2014 року Міністром охорони здоров’я України призначено Олега Степановича Мусія.
У Програмі діяльності нового Уряду країни йдеться про недопущення скорочення мережі медичних установ, забезпечення доступності якісних медичних послуг для громадян країни, запровадження комплексу заходів зі стимулювання добровільного медичного страхування.
Про основні напрямки роботи галузевого міністерства на реалізацію цієї Програми Олег Мусій розповів під час свого представлення апарату МОЗ. Зокрема, він наголосив на тому, що реформу охорони здоров’я, попри заяви політиків, ніхто зупиняти не буде. «Реформа триватиме після того, як буде проведено аналіз щодо методів її впровадження», — сказав він. Новопризначений Міністр запевнив: «Міністерство працюватиме за запитом людей і реагуватиме на запит людей, а не на запит чиновництва чи Кабінету Міністрів». Водночас Олег Мусій зазначив, що для вищого керівництва і для керівництва середньої ланки у галузі буде проведена так звана народна люстрація, процедуру якої зараз розробляє Кабінет Міністрів. «Щодо вищого керівництва, тобто заступників Міністра, то їхні кандидатури розглядатимуться на засіданні коаліційної більшості в парламенті, оскільки саме коаліція висувала кандидатуру Міністра охорони здоров’я, то й вона пропонуватиме кандидатури заступників», — пояснив Олег Мусій. Він також зауважив, що Міністр є політичною фігурою і більшою мірою буде займатися політичною складовою діяльності відомства. Виконанням же основної поточної роботи займатимуться заступники і керівник апарату.
Урядовець трактує нову політику МОЗ України як забезпечення прозорості у діяльності відомства, чесність і професійне виконання своїх обов’язків. Також Олег Мусій запевнив, що двері Міністерства, як і двері кабінету Міністра, будуть завжди відчинені.
Мусій Олег Степанович
Народився 12 травня 1965 року на Галичині, у Львівській області, в сім’ї службовців. Українець.
Навчання
Після закінчення із золотою медаллю Сокальської середньої школи №1 (нині Сокальська гімназія), у 1982 році вступив на лікувальний факультет Київського медичного інституту ім. академіка О.О. Богомольця. Під час навчання активно займався науковою роботою. З 1983 року до закінчення вишу в 1988 році був членом правління Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя.
У 2001 році проходив навчання з реформування системи охорони здоров’я, організоване урядом міста Кракова в Польщі (Instytut Szkoleń, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Kraków, Polska).
У березні 2005 року пройшов навчання на Першому флагманському курсі «Реформування сектору охорони здоров’я та стабільне фінансування в Україні» школи охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Інституту Світового Банку.
У липні-серпні 2007 року за програмою «Створення законодавчих можливостей для фахівців соціальної галузі», підтриманою USAID, пройшов навчання у Джорджтаунському університеті, м. Вашингтон, США (Georgetown University, Washington DC, USA).
У листопаді 2007 року на запрошення Фінського Лікарського Товариства вивчав досвід побудови й функціонування системи охорони здоров’я та лікарського самоврядування у Фінляндії (Suomen Lääkäriliitto, Helsinki, Finland).
У липні 2008 року на запрошення Австрійського Лікарського Товариства вивчав досвід побудови і функціонування системи охорони здоров’я та лікарського самоврядування в Австрії (Österreichische Ärztekammer, Wien, Österreich).
У березні 2008 року на запрошення Німецького Лікарського Товариства вивчав досвід побудови і функціонування лікарського самоврядування та медичного страхування в Німеччині (Bundesärztekammer, Berlin, Deutschland).
У 2008 році після закінчення спеціалізації у Національній медичній академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика отримав другу лікарську спеціальність «Організація і управління охороною здоров’я». У грудні 2009 року отримав вищу кваліфікаційну категорію за цією ж спеціальністю.
У лютому-березні 2012 року пройшов стажування за тематикою «Відповідальне лідерство» програми «Аспен-Україна» the Aspen Institute, USA.
У березні 2012 року пройшов підготовчі курси Інституту Стратегічних Студій, місто Краків, Польща (Instytut Studiów Strategicznych, Kraków, Polska) за тематикою «Адміністрація і позаурядові організації».
Трудова діяльність
У 1987 та 1988 роках, навчаючись, працював медбратом у відділенні реанімації Київської клінічної лікарні № 25.
Із серпня 1988 року, працюючи лікарем у Київському науково-дослідному інституті нейрохірургії, пройшов інтернатуру з анестезіології-реаніматології на відповідній кафедрі Київського медінституту. До травня 1992 року — лікар-анестезіолог-реаніматолог відділення відновлювального лікування НДІ нейрохірургії.
Із червня 1992 по грудень 1994 року — лікар дитячої юнацької спортивної школи «Нивки» футбольного клубу «Динамо» (Київ).
Із січня 1995 по грудень 1996 року — заступник директора з медичних питань спільного підприємства «Адоніс».
Із січня 1997 по травень 2001 року — Директор Спільного підприємства «Віола» ТОВ, лікар-консультант.
Із травня 2001 по лютий 2013 року — Голова правління Київського Лікарського Товариства.
Із лютого 2013 по лютий 2014 року — помічник-консультант народного депутата України.
Із 27 лютого 2014 року — Міністр охорони здоров’я України.
Професійно-громадська та дорадча діяльність
Із листопада 2004 по січень 2005 року — керівник мережі медичних пунктів Медичної служби Комітету національного порятунку.
Із квітня 2005 по 2009 рік — радник Міністра охорони здоров’я України.
Із травня 2005 року по теперішній час чотири рази поспіль обраний Головою Громадської Ради при Міністерстві охорони здоров’я України.
У травні 2005 року під час «Євробачення-2005» — організатор та координатор медичної служби наметового містечка «Євротабір» на Трухановому острові в м. Києві.
У травні-липні 2005 року — організатор і учасник громадських та парламентських слухань на тему «Проблеми у сфері охорони здоров’я і медичного обслуговування громадян України та шляхи їх розв’язання».
Із червня 2005 року — член робочої групи МОЗ України з питань розробки стратегії реформування галузі охорони здоров’я, а з грудня 2005 року — член робочої групи МОЗ України з розробки Плану дій з реформування системи охорони здоров’я населення.
Із липня 2005 року — член робочої групи МОЗ України щодо опрацювання проекту концепції та Програми розвитку Інституту сімейної медицини на 2005-2010 роки.
Із липня 2005 року — член комісії з розгляду та затвердження головних позаштатних спеціалістів МОЗ України.
Із грудня 2005 року — член Вищої медичної ради МОЗ України.
У січні 2006 року — учасник круглого столу «Впровадження управлінських інновацій у системі охорони здоров’я» в рамках Днів науки в Національному університеті «Києво-Могилянська академія».
Із січня 2006 року — член Робочої групи для розробки проекту Концепції Державної цільової програми протидії епідемії туберкульозу на 2007-2010 роки та розгляду пропозицій щодо механізмів подальшого впровадження адаптованої ДОТС-стратегії в Україні.
У березні 2006 року — учасник та доповідач круглого столу «Охорона здоров’я крізь призму виборів» у межах дослідницького проекту «Охорона здоров’я в регіонах: влада і громада», м. Одеса.
У жовтні 2006 року — учасник та доповідач Першого Національного круглого столу «Як створити конкурентоспроможну систему хорони здоров’я в Україні», м. Київ.
Експерт Всеукраїнської експертної мережі з червня 2006 року.
У листопаді 2006 року — організатор і учасник громадянської ініціативи — фахового обговорення «Яким має бути обов’язкове медичне страхування в Україні» в Національному університеті «Києво-Могилянська академія».
Із 2006 року — член Дорадчої ради з питань охорони здоров’я Комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України, а у квітні 2007 року обраний Головою сектора законодавчих ініціатив названої Ради.
Із листопада 2006 року — член робочої групи Міністерства юстиції України з доопрацювання проекту Закону України «Про участь громадськості у формуванні та реалізації державної політики, вирішенні питань місцевого значення та її доступ до інформації, що знаходиться у володінні органів державної влади, органів місцевого самоврядування».
Із січня 2007 року — член робочої групи секретаріату Кабінету Міністрів України з доопрацювання «Концепції взаємодії органів виконавчої влади з інститутами громадянського суспільства».
Із березня 2007 року — член робочої групи з підготовки та проведення установчих зборів Громадської ради при Кабінеті Міністрів України.
Член конкурсної комісії 2007 року Всеукраїнської експертної мережі з визначення Експерту 2007 року ВЕМ.
У жовтні 2007 року — учасник III Національного конгресу з біоетики із міжнародною участю. Доповідь на тему «Перспективи розвитку лікарського самоврядування і етичні норми у стосунках лікарів та пацієнтів».
У грудні 2007 року — учасник круглого столу в Українському національному інформаційному агентстві УКРІНФОРМ на тему «Державні закупівлі в медицині: економічні, правові та етичні аспекти».
Із грудня 2007 року — член робочої групи МОЗ України щодо опрацювання проекту концепції та Програми розвитку медичного права.
У грудні 2007 року — організатор і учасник круглого столу Дорадчої ради при Комітеті Верховної Ради України з питань охорони здоров’я на тему «Громадське обговорення концепцій розвитку охорони здоров’я».
У січні 2008 р. на розширеній Колегії Міністерства охорони здоров’я України, під час якої відбулася зустріч із медичною громадськістю України і проведено обговорення програми діяльності уряду «Український прорив. Для людей, а не політиків», у виступі запропонував: переглянути існуючу політику і структуру МОЗ, ввести персональну відповідальність керівників усіх рівнів за прийняті ними рішення; перейти від командно-адміністративної моделі управління галуззю до суспільно- чи громадсько-адміністративної моделі, яка поширена в країнах Європи; створити в структурі МОЗ підрозділ стратегічного планування; обов’язкове проведення громадського обговорення запланованих змін та інформаційна підготовка до їх впровадження; прийняти програму розвитку первинної медико-санітарної допомоги, надання екстреної та невідкладної медичної допомоги, закон про загальнообов’язкове державне медичне страхування, про діяльність закладів охорони здоров’я, про лікарське самоврядування, самоврядування медичних сестер та фармацевтичних працівників; обговорити і затвердити концепцію вищої медичної освіти та кадрового забезпечення галузі; удосконалити Закон України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»; визначити єдиним розпорядником коштів у галузі МОЗ України.
Із січня 2008 року — заступник голови Міжвідомчої робочої групи щодо розробки механізмів забезпечення захисту прав пацієнтів у закладах охорони здоров’я МОЗ України.
Із лютого 2008 року — член оперативного штабу «Вступна кампанія-2008» МОЗ України.
Із березня 2008 року до січня 2011 року та з листопада 2012 року — член колегії Міністерства охорони здоров’я України.
Із липня 2008 року — член міжвідомчої робочої групи з підготовки проекту Загальнодержавної цільової соціальної програми «Здорова нація» на 2009-2013 роки при Кабінеті Міністрів України.
Із листопада 2008 року — член оперативного штабу з питань вступної кампанії 2009 року у вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладах І-IV рівнів акредитації.
Із лютого 2009 року — член міжвідомчої робочої групи з підготовки нормативно-правових актів щодо заходів та умов знезараження згідно з санітарними нормами та правилами.
Із травня 2009 року — член Комісії з питань нагородження відомчою заохочувальною відзнакою МОЗ України — нагрудним знаком «Хрест Пантелеймона Цілителя».
Із жовтня 2009 року — член Координаційної ради з паліативної та хоспісної допомоги при МОЗ України.
У 2010 році — член Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України.
Із лютого 2010 року — заступник голови Оргкомітету з підготовки та відзначення на державному рівні 100-річчя Українського лікарського товариства.
Із березня 2010 року — член робочої групи з виконання плану заходів Міністерства охорони здоров’я України щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 №208 (208-2010-п) «Деякі питання удосконалення системи охорони здоров’я».
Із квітня 2010 року — член робочої групи МОЗ України з реалізації пілотних проектів.
Із липня 2010 року — член оперативного штабу з питань вступної кампанії 2010 року у вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладах І-IV рівнів акредитації.
Із жовтня 2010 року — член Громадської ради з питань розвитку саморегулювання підприємницької та професійної діяльності при Державному комітеті України з питань регуляторної політики та підприємництва.
Із листопада 2010 року — член робочої групи МОЗ України з розгляду питань щодо просування лікарських засобів фармацевтичними компаніями.
Із грудня 2010 року — співголова, а з лютого 2011 року — Голова ініціативної робочої групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу Громадської ради при МОЗ України.
Із лютого 2011 року — член Координаційної групи постійно діючого круглого столу громадських організацій України «Єднання».
Із березня 2011 року — член Громадської Ради при Київській міській державній адміністрації.
Із липня 2011 року — член оперативного штабу з питань вступної кампанії 2011 року у вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладах І-IV рівнів акредитації.
Із липня 2011 року — член Громадської Ради при Міністерстві надзвичайних ситуацій України.
У вересні 2011 року обраний Головою новоствореної Громадської Ради при МОЗ України.
Із грудня 2011 року — член Координаційної ради з опрацювання проекту Загальнодержавної програми «Здоров’я-2020: український вимір».
Із грудня 2011 року — співголова Оргкомітету конкурсу «Національна Медична Премія».
Із квітня 2012 року — член Конкурсної комісії з розміщення державного замовлення на підготовку фахівців у вищих навчальних закладах IV рівня акредитації МОЗ України.
У червні 2012 року — учасник круглого столу до Дня Конституції України «Принцип верховенства права у діяльності вищих судових органів України: людина—правник—суспільство».
Із червня 2012 року — член Ради голів громадських рад при органах виконавчої влади Кабінету Міністрів України, а з серпня 2012 року — координатор голів громадських рад при міністерствах цієї Ради.
Із вересня 2012 року — член робочої групи з упровадження економічних реформ за напрямком «Реформа медичного обслуговування» МОЗ України.
У листопаді 2012 року — учасник та доповідач «Першого Національного Конгресу з безпеки пацієнтів».
У грудні 2012 року — організатор, учасник та доповідач «Форуму громадських рад та громадських організацій України».
Із січня 2013 року — член постійно діючої Ради форуму громадських рад та громадських організацій України.
Із 1 грудня 2013 по 27 лютого 2014 року — координатор медичної служби Штабу національного спротиву.
Законотворча діяльність
Із травня 2006 по 2012 рік — помічник-консультант народного депутата України, члена Комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України.
Розробник проекту Закону України «Про лікарське самоврядування», реєстраційний номер у Верховній Раді України 9250 від 17.03.2006р., 2053 від 07.09.2006р. та 3539 від 23.12.2008 р.
Розробник проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», реєстраційний номер у Верховній Раді України 3554-3 від 07.06.2007 р.
Розробник проекту Закону України «Про загально-обов’язкове державне соціальне медичне страхування», реєстраційний номер у Верховній Раді України 1040-1 від 07.09.2007 р.
Розробник проекту Закону України «Про громадські об’єднання», реєстраційний номер у Верховній Раді України 4633 від 10.06.2009 р.
Розробник проекту Закону України «Про фахові саморегулівні і самоврядні об’єднання», реєстраційний номер у Верховній Раді України 4841-1 від 10.09.2009 р.
Розробник проекту Закону України «Про громадські організації», реєстраційний номер у Верховній Раді України 7262 від 18.10.2010 р.
Безпосередній інтерес: розробка законодавчого поля та впровадження в Україні інституції лікарського самоврядування; захист прав лікарів та пацієнтів; побудова громадської системи охорони здоров’я в Україні; залучення громадськості до прийняття державних рішень, розробка механізмів участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики; професійне самоврядування та саморегулювання ринків; збереження і захист історичної, культурної та архітектурної спадщини; дотримання законності під час забудов.
Громадська діяльність
Активно працює в громадських лікарських та правових організаціях.
Із 1990 року неодноразово обирався членом правління Українського лікарського товариства у Києві.
Один із засновників Київського лікарського товариства, а з 2001 року — його Голова.
Один із засновників Всеукраїнського лікарського товариства (ВУЛТ). З 1990 по 2001 роки — Голова РК ВУЛТ. Із 2001 року — член правління ВУЛТ.
У травні 2007 року обраний Президентом Всеукраїнського лікарського товариства. У 2011 році переобраний на 3-й термін.
Із 2000 року обраний до правління Світової федерації українських лікарських товариств (СФУЛТ).
Із 2004 року — віце-президент СФУЛТ.
Один із засновників Української медико-правової асоціації (УМПА). З 2006 року — віце-президент УМПА.
Протягом останніх семи років у Лікарському товаристві безпосередньо очолює оргкомітети з підготовки та проводить всеукраїнські і міжнародні конференції, з’їзди, конгреси лікарів та науковців.
Один з організаторів та учасників 14-15 квітня 2007 року Першого Всеукраїнського конгресу з медичного права і соціальної політики та 14-15 квітня 2011 року Другого Всеукраїнського конгресу з медичного права, біоетики і соціальної політики з міжнародною участю.
Один з ініціаторів та авторів прийняття у 2009 році Етичного кодексу лікаря України.
У 2010 році обраний до правління міжнародної лікарської організації — Південно-Східний Європейський лікарський форум (Southeast European Medical Forum, SEEMF, Bulgaria), а з вересня 2012 року — віце-президент SEEMF.
Із червня 2011 року — засновник та член Координаційної ради Всеукраїнської громадської організації «Асоціація членів громадських рад України».
Із червня 2012 року — засновник та член Координаційної ради Всеукраїнської громадської організації «КИЇВСЬКЕ ВІЧЕ».
Із липня 2012 року — засновник та член Координаційної ради Всеукраїнської громадської організації «Фахова Рада України».
Міжнародна діяльність
Учасник більше 20 всеукраїнських і міжнародних медичних з’їздів, конгресів та конференцій.
Учасник VIII з’їзду лікарів Польщі у Варшаві 5-7 січня 2006 року.
Учасник конференції Українського лікарського товариства в Німеччині у травні 2006 року, м. Мюнхен.
Представник від України та учасник Європейських форумів лікарських товариств/ВООЗ (European Forum of Medical Association/World Health Organisation — EFMA/WHO; Tel Aviv, Israel, 2008; Санкт-Петербург, Россия, 2010; Bruxelles, Belgium, 2011; представник, учасник та доповідач Yerevan, Armenia, 2012).
Представник від України та учасник 59-го (Seoul, Korea, 2008), 60-го (New Delhi, India, 2009), 61-го (Vancouver, Canada, 2010), 62-го (Montevideo, Uruguay), 63-го (Bangkok, Thailand) світових лікарських зібрань (World Medical Assembly of World Medical Association).
Представник від України та учасник 111-го (Ulm, 2008), 112-го (Mainz, 2009), 113-го (Dresden, 2010), 114-го (Kiel, 2011), 115-го (Nürnberg, 2012) з’їздів лікарів Німеччини (Deutsche Ärztetag).
Представник від України та учасник 16-го ZEVA Meeting (Belgrade, Serbia, 2009) симпозіуму лікарських товариств країн Центральної та Східної Европи (Symposium of the Medical Chambers of Central and East European Countries).
Учасник та доповідач міжнародної конференції «Фінансова криза — наслідки для охорони здоров’я» Світового Лікарського Товариства/World Medical Association (Riga, Latvia, 2010).
Учасник та доповідач II міжнародного конгресу Південно-Східного Європейського лікарського форуму/Southeast European Medical Forum (SEEMF) (Несебр, България, 2011) та ІІІ (Београд, Република Србија, 2012).
Учасник та доповідач «Международного конгресса по здравоохранительному праву стран СНГ и Восточной Европы» (Москва, Россия, 2012).
Експертна діяльність
Досвід експертної діяльності у дослідницькому проекті «Охорона здоров’я в регіонах: влада і громада», підтриманому UCAN (2006-2007 рр.), та проекті «Створення та розвиток структур для участі громадян в процесах прийняття рішень, які впливають на охорону здоров’я, на регіональному рівні в Україні» за підтримки ТАСІS — IBPP (2007-2008 рр.).
Один з авторів «Альтернативної до державної доповіді неурядових організацій щодо виконання Україною положень Міжнародного Пакту про економічні, соціальні та культурні права», підготовленої Українською Гельсінською спілкою з прав людини та МФ «Відродження» і представленої у листопаді 2007 року на 39 сесії Комітету ООН з економічних, соціальних та культурних прав у Женеві, Швейцарія.
Керівник проекту «Підтримка діяльності робочої групи для розробки базових стандартів безпеки та захисту
прав пацієнтів», підтриманого МФ «Відродження» (2007-2009 рр.).
Наукова діяльність
Автор чотирьох та редактор семи медичних книг.
Автор більш як 40 наукових та науково-публіцистичних статей.
Із 2001 року — член редакційної колегії журналу «Українські медичні вісті».
Із 2007 року — член редакційної колегії журналу «Управління закладом охорони здоров’я».
Нагороди
У 1990 році отримав Подяку за заслуги в охороні здоров’я.
У 2009 році — за ініціативи та внесок у зміцнення національної системи охорони здоров’я, за активну участь у законотворчій роботі отримав Подяку Комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України.
У 2010 році за вагомий особистий внесок у розвиток охорони здоров’я населення, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм нагороджений Грамотою Верховної Ради України.
У 2010 році за заслуги з відродження духовності в Україні Українською Православною Церквою нагороджений Орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ-го ступеня.
У 2011 році отримав почесну відзнаку SEEMF за внесок у галузь управління та політики в системах охорони здоров’я Південно-Східної Європи.
У 2011 році нагороджений медаллю «За працю та звитягу в медицині».
У 2012 році нагороджений медаллю «За розповсюдження медичних знань».
• Вільно володію, окрім рідної української, польською та російською мовами, розмовно-англійською.
• Позапартійний, членом жодних політичних партій не був.
• Одружений, маю двох дочок 24 та 13 років.