Медичні працівники — лідери серед претендентів на професійний синдром вигорання. Особливо це стосується спеціальностей, які передбачають тривале спілкування з важкими і невиліковними хворими. Як не «згоріти» на такій роботі?
Додатковими факторами, які призводять до синдрому вигорання, є напружений робочий графік, неадекватна затраченим зусиллям зарплата, неможливість вплинути на результат своєї роботи (хворий може померти, незважаючи на високу кваліфікацію лікаря чи з інших незалежних від нього причин — застаріле обладнання, відсутність ліків тощо), незрозумілі чи й суперечливі вимоги, робота під загрозою покарання або звільнення, недосконала організація робочого процесу, надмірна завантаженість роботою або й необхідність займатися професійною діяльністю у вільний від роботи час тощо. До того ж потрібно врахувати й особистісну схильність до професійного вигорання. Його мішенями найчастіше стають самовіддані, відповідальні лікарі, небайдужі до чужих проблем і страждань, які водночас є кваліфікованими, вимогливими до себе фахівцями, котрі ще й намагаються стримувати негативні емоції.
З думкою про інших
У психології синдром професійного вигорання визначається як один із проявів тривалого робочого стресу, а також деяких видів професійної кризи. Він розвивається внаслідок накопичення негативних емоцій без відповідної «розрядки», що й призводить до виснаження емоційно-енергетичних і особистісних ресурсів людини. Поняття «професійне вигорання» з’явилося відносно недавно. Його запровадив в 1974 році американський психіатр Герберт Фрейденбергер з метою визначення психологічного стану здорових осіб, які працюють у системі «людина людині», інтенсивно надаючи професійну допомогу та тісно спілкуючись з пацієнтами в емоційно напруженій атмосфері. Особливо це стосується роботи з людьми літнього віку й пацієнтами, які потребують довготривалої та паліативної допомоги. Адже одним з найпріоритетніших обов’язків у діяльності лікаря цього профілю є психологічна підтримка пацієнта і його родини в разі встановлення діагнозу тяжкого захворювання.
За даними МОЗ України, сьогодні в країні налічується понад 900 тис. онкохворих, 45% з яких інкурабельні, щороку помирають 80 тис. таких пацієнтів і реєструють 135 тис. нових випадків. Узагалі в Україні понад 500 тис. пацієнтів (85% із тих, хто потребує паліативної та хоспісної допомоги) помирають удома, кожен п’ятий з них без достатньої, у тому числі й психологічної, допомоги. До того ж в Україні — 2 млн самотніх людей літнього віку, кожен п’ятий з яких потребує медико-соціальної допомоги в повному обсязі й постійної психологічної підтримки. Тож можна лише уявити, скільком медикам доводиться стикатися з такими пацієнтами. Це надзвичайно виснажлива праця, значну частину якої вимушена брати на себе первинна ланка. Утім, за даними ГО «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги» майже 60% лікарів первинки уникають роботи з паліативними хворими, оскільки не володіють необхідними знаннями і методами взаємодії «лікар—хворий» без втрати емоційної стабільності.
У разі залучення персоналу до роботи у відділення паліативної допомоги не проводять жодних спеціальних психологічних тестів на стресостійкість. Кожен медпрацівник має сам зрозуміти власну «межу можливостей» до початку виконання таких обов’язків. У разі виникнення непорозумінь у робочих моментах або ж у складних випадках лікарі паліативних відділень проходять супервізію. У США лікарів паліативних закладів кожні 5 років переводять на певний час до терапевтичних відділень загальних клінік. Іноді їм потрібні психологічна підтримка та розвантаження, а якщо така специфіка роботи вкрай виснажує — окремим фахівцям радять змінити місце роботи.
У світі підготовці спеціалістів з паліативної допомоги приділяють багато уваги. В Україні ж існує лише одна кафедра паліативної та хоспісної медицини НМАПО ім. П. Л. Шупика. Щоправда, в багатьох медичних вишах і коледжах (Київ, Львів, Івано-Франківськ, Черкаси, Харків, Тернопіль та інші) започатковано окремі курси з паліативної допомоги. В Інституті геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова НАМН України створено Центр додаткової професійної освіти для підготовки медичних і соціальних працівників, персоналу з догляду та довготривалої допомоги людям літнього віку. Нині в межах виконання Національної програми з питань старіння в Україні в усіх регіонах розпочато відповідну підготовку працівників мережі установ Міністерства соціальної політики. Програми в зазначених навчальних закладах обов’язково включають психологічну складову з вивченням питань профілактики професійного вигорання.
Однак чіткої системи навчання сучасним основам паліативної допомоги в Україні немає. Тому результати вибіркового анкетування лікарів, проведеного кафедрою паліативної і хоспісної медицини НМАПО ім. П. Л. Шупика, підтвердили: лише 20% опитаних вважають, що добре володіють знаннями з паліативної та хоспісної допомоги, частково — 56%, не володіють — 24%. Оптимізму додає лише той факт, що 86% медпрацівників переконані, що їм потрібні базові знання з паліативної та хоспісної допомоги, а також їх вдосконалення і поглиблення. Тому ГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» й наполягає на невідкладному впровадженні системи навчання з цього напрямку для медичних працівників. Базовий рівень має викладатися для всіх медиків і особливо для лікарів первинки, середній — на рівні підвищення кваліфікації медпрацівників різних спеціальностей, які часто надають паліативну допомогу (кардіологів, травматологів, онкологів, хірургів тощо), вищий спеціалізований рівень — для лікарів і середніх медпрацівників, котрі отримують спеціалізацію з паліативної та хоспісної допомоги.
Пропонується приділяти більше уваги мультидисциплінарним підходам, поєднувати медичні, соціальні та психологічні послуги, аби паліативні хворі могли вести максимально активний спосіб життя до самої смерті, а лікарі та соціальні працівники — отримати відповідні сучасні знання й опанувати прийоми запобігання емоційному виснаженню.
Перші сигнали тривоги
Професор психології Каліфорнійського університету Христина Маслач разом з колегами розробила науковий підхід до вивчення проблеми професійного вигорання, розглядаючи його як трикомпонентну систему, що включає:
- емоційне виснаження (зниження емоційного фону, байдужість або емоційне пересичення);
- деперсоналізацію (деформування відносин з іншими людьми або підвищення залежності від оточення, поява негативного, навіть цинічного ставлення до них);
- редукцію особистісних досягнень (тенденція до негативного оцінювання себе, своїх професійних досягнень і успіхів, обмеження власних можливостей).
Наукою давно доведено, що занадто часте перебування у стресових ситуаціях токсичне для людської психіки. Тож у разі значного навантаження на роботі важливо встановити безпечний для нервової системи рівень напруги, тоді професійне вигорання можна буде контролювати або ж вдасться і зовсім його уникнути.
Аби правильно оцінити свій емоційний стан і можливу наявність симптомів професійного вигорання, необхідно сформувати чітке уявлення про них. У психології прийнято розділяти симптоми професійного вигорання на психофізичні, соціально-психологічні та поведінкові.
До психофізичних симптомів належать:
- відчуття постійної втоми, що не минає (симптом хронічної втоми);
- відчуття емоційного і фізичного виснаження;
- зниження сприйняття і реактивності на зміни зовнішнього середовища (відсутність цікавості до нового або страху у відповідь на непередбачувану ситуацію);
- загальна астенізація (слабкість, зниження активності й енергії, погіршення показників біохімії крові та гормонального тла);
- часті безпричинні напади головного болю та розлади функції травного тракту;
- раптова втрата або збільшення маси тіла;
- повне або часткове безсоння (людина швидко засинає, але з 4-ї години ранку їй уже не спиться, або, навпаки, вона не може заснути до 2-3-ї години ночі та важко прокидається вранці, особливо коли потрібно вставати на роботу);
- загальмований стан, сонливість і бажання спати впродовж усього дня;
- задишка або порушення дихання під час фізичного чи емоційного навантаження;
- помітне зниження зовнішньої та внутрішньої сенсорної чутливості (зору, слуху, нюху і дотику, втрата внутрішніх, тілесних відчуттів).
Соціально-психологічні симптоми:
- байдужість, нудьга, пасивність і депресія (знижений емоційний тонус, відчуття пригніченості);
- підвищена дратівливість;
- часті нервові зриви («відхід у себе», спалахи невмотивованого гніву або відмови від спілкування з оточуючими);
- постійне переживання негативних емоцій, для яких не існує зовнішніх причин (почуття провини, образи, підозрілості, сорому, скутості);
- неусвідомлене занепокоєння і підвищена тривожність (відчуття, що «щось не так, як треба»);
- гіпервідповідальність у поєднанні з постійним відчуттям страху («це в мене не вийде», «я не впораюся»);
- загальна негативна установка на життєві й професійні перспективи («як не старайся, все одно не вийде»).
Поведінкові симптоми професійного вигорання:
- відчуття, що робота стає дедалі складнішою, а виконувати її дедалі важче;
- помітна зміна режиму робочого дня;
- почуття марності зусиль, зниження ентузіазму щодо роботи, байдужість до її результатів;
- невиконання важливих, пріоритетних завдань і «застрягання» на дрібних деталях;
- витрачання більшої частини робочого часу на виконання автоматичних і елементарних дій;
- дистанціювання від співробітників і пацієнтів, підвищення неадекватної критичності;
- різке збільшення кількості викурених за день цигарок, зловживання алкоголем.
Найперші симптоми, які мають вас насторожити, — відчуття втоми і підвищена дратівливість, що переходить у невмотивовану запальність по відношенню до оточуючих. Причини такої поведінки — у внутрішньому напруженні, спричиненому невдоволенням собою або внутрішніми конфліктами, які зазвичай не усвідомлюються. Напруга поступово накопичується, унаслідок чого виникає потреба її «скинути». Останньою краплею можуть виявитися будь-які труднощі, які раніше не зумовлювали бурхливої емоційної реакції.
Спробуйте пройти найпростіший тест. Проаналізуйте, чи є у вас нижченаведені симптоми:
- поганий сон;
- тривожність, очікування неприємних подій;
- слабкість;
- занепад сил, загальна фізична і психологічна втома;
- втрата інтересу до щоденних життєвих подій;
- часте небажання спілкування з оточуючими людьми;
- самобичування, зневіра у своїх силах і здібностях.
Якщо знаходите в себе 4 із 7 запропонованих симптомів, це означає, що ви на шляху до професійного вигорання.
Що далі — то гірше?
Синдром професійного вигорання зазвичай починається майже непомітно. Спочатку просто пригнічуються емоції, відчувається незадоволеність собою або, навпаки, втрачається чутливість до речей, які зазвичай викликали гостру реакцію. При цьому людину переслідують «незрозумілі» головний біль, застуди і безсоння.
На другій стадії психологічний стан проявляється на рівні емоцій. Саме в цей період виникають роздратування і неприязнь до людей, із якими доводиться щодня спілкуватися. Аби уникнути таких негативних переживань, «кандидат на вигорання» може неусвідомлено виконувати тільки мінімум необхідної роботи.
Однак і це не може тривати вічно. Настає третя стадія — виснаження, коли більше не залишається ні емоцій, ні сил, ні волі, а працювати доводиться на автопілоті. Натомість з’являються різкість, озлобленість, відстороненість, замкнутість, прагнення до переоцінки професійних цінностей. Людина ображена на весь світ і на себе, переважає відчуття фрустрації.
На перших двох стадіях синдрому професійного вигорання можна швидко відновитися. Далі знадобиться допомога психолога і тимчасове припинення роботи. Тому найкраще перевірити свій емоційний стан за допомогою методики «Синдром вигорання», яка дає змогу визначити ступінь вираженості основних складових цього синдрому і в такий спосіб встановити загальний показник професійного вигорання (табл. 1).
Далі визначте суму балів за трьома основними показниками (табл. 2):
1. Емоційне виснаження — підраховують за результатами відповідей на запитання №1-3, 6, 8, 13, 14, 16, 20. Максимально можлива сума балів — 54.
2. Деперсоналізація — за результатами відповідей на запитання №5, 10, 11, 15, 22. Максимально можлива сума балів — 30.
3. Редукція особистісних досягнень — за результатами відповідей на запитання № 4, 7, 9, 12, 17-19, 21. Максимально можлива сума балів — 48.
Вихід завжди є
Якщо виникла проблема, неодмінно існує спосіб її вирішення. Тож і на симптоми професійного вигорання знайдуться методи профілактики та корекції. У кожної людини є вибір: опустити руки, дозволити собі «згоріти на роботі» або ж докласти всіх зусиль, щоб уникнути такої ситуації.
З меншим ризиком для здоров’я професійне вигорання переживуть ті, у кого міцне здоров’я, хто свідомо й цілеспрямовано турбується про нього, впевнений у собі, своїх здібностях і можливостях.
Крім того, професійне вигорання менше загрожує людям, які мають досвід успішного подолання професійного стресу і здатні конструктивно змінюватися в несприятливих умовах. Вони товариські, відкриті, самостійні, прагнуть спиратися на власні сили, постійно підвищують професійний і особистісний рівень. Зрештою, важливим запобіжником професійного вигорання є здатність формувати і підтримувати оптимістичні установки як щодо себе, так і інших людей та життя в цілому. А ще пам’ятайте, що низька працездатність у період кризи не применшує ваших професійних якостей, ви залишаєтеся цінним співробітником.
До того ж існують методи психологічного виходу зі складної ситуації, які допоможуть нейтралізувати професійне вигорання й на ранніх стадіях практично повністю обійтися без допомоги психологів і спеціальних медичних заходів.
Кожен може підібрати собі ті антистресові правила поведінки, які йому найбільше підходять. Це можуть бути:
- фізичне навантаження — ліки майже від усіх душевних травм. Комусь краще зайнятися аутотренінгом чи медитацією, комусь достатньо щоденної зарядки, дихальної гімнастики або обливання холодною водою, а хтось обере біг чи сучасні танці. Під час роботи у стресових ситуаціях намагайтеся глибоко й повільно дихати. Розслабте м’язи і зробіть кілька глибоких вдихів і максимально довгих видихів. Потім складіть руки «у замок» за спиною, оскільки негативні емоції «живуть» на шиї і на плечах, напружте руки і спину, потягніться, розслабте плечі й руки — скиньте напругу з пальців. Складіть руки «у замок» перед собою, потягніться, напружуючи плечі й руки, розслабтеся, струсіть руками;
- вставайте вранці на десять хвилин раніше звичайного, тоді ви уникнете дратівливості під час збирання на роботу. Можливо, краще готуватися до виходу з дому ще з вечора — спокійний, організований ранок зменшує неприємності дня;
- дозвольте собі повноцінний відпочинок. Без нього ефективна робота неможлива. Що для вас є відпочинком, вирішуйте самі. Лише одна умова — йому потрібно відвести певний проміжок часу, а не просто «подрімати в метро». Зміна обстановки, нові враження, емоційний сплеск «оновлюють» і повертають до продуктивної роботи. Пам’ятайте, що безсоння підсилює стрес. Тому намагайтеся лягати о 22.00, оскільки найкращий сон — з 22.00 до 6.00;
- не покладайтеся на свою пам’ять. Замість цього заведіть щоденник, у який записуйте час призначення зустрічей та інших справ. Так вас не турбуватиме постійне відчуття, начебто ви щось повинні зробити, але не можете згадати, що саме;
- відкладання справ на завтра є стресовим чинником. Що ви хотіли б зробити завтра, зробіть, за можливості, сьогодні. Плануйте справи наперед;
- створіть із хаосу порядок. Організуйте вашу кімнату і робоче місце так, щоб ви могли завжди знайти речі, які шукаєте, аби вам у всьому було зручно;
- послабте свою «планку» стандартів — загальноприйнята думка про те, що потрібно бути ідеальним працівником, перешкоджає вам бути гнучкішим. Іноді досконалість недосяжна, до того ж вона не завжди вартує витрачених зусиль. Багато хто намагається всюди встигнути, робити більше, ніж це йому під силу. Знизьте темп життя! Розумніше робити менше, але краще, ніж багато, але погано, а потім ще й хвилюватися через це;
- намагайтеся без шкоди для здоров’я пережити будь-яку невдачу. Проблеми і труднощі можуть торкнутися кожного — це норма життя. Вони не вказують на слабкість особистості чи низький рівень професіоналізму. Пам’ятайте психологічне правило: життя циклічне, спади змінюються підйомами;
- у ситуації, образливій для вас, створіть умовний бар’єр у вигляді скла, через яке іншого ви можете бачити, але не чути;
- усуньте з вашого життя самонищівні ремарки;
- враховуйте кожен свій успіх. На будь-яку невдачу ймовірно знайдеться десять або більше випадків вашого успіху! Варто згадати про них. Намагайтеся тверезо осмислювати події кожного дня, спробуйте нарахувати в ньому 5 позитивних моментів, визначте мету на наступний день;
- використовуйте методики самоналаштування. Частіше повторюйте собі, що все добре, а близьким кажіть теплі слова;
- уникайте хронічно стурбованих друзів — їх переживання передаються вам і посилюють ваш негативізм;
- не живіть чужим життям, «розчиняючись» у ньому, у вас є власне, а щодо інших людей — живіть разом з ними, а не за них. Якщо хочете комусь допомогти або зробити за нього його роботу, передусім запитайте себе, чи це так уже й необхідно, можливо, той, хто поруч, може впоратися сам;
- полюбіть себе або, принаймні, намагайтеся собі подобатися;
- потурбуйтеся про зовнішній вигляд, зробіть модну зачіску, придбайте новий костюм або плаття, можливо, саме цієї дрібниці вам не вистачало для підтримання життєвого тонусу;
- навчіться жити з гумором — почуватиметеся вільніше;
- обов’язково знайдіть заняття до душі. Хобі-терапія — метод оперативного відсторонення від аффектогенної ситуації. Час від часу вносьте щось нове у власне життя: переставляйте меблі в квартирі, ходіть на роботу іншим маршрутом тощо;
- навчіться розслаблятися, відволікатися і, якщо не можете змінити ситуацію, змініть ставлення до неї;
- прощайте й забувайте. Прийміть той факт, що люди навколо вас і світ, у якому ми живемо, недосконалі. Водночас повірте в те, що більшість людей намагаються робити все настільки добре, наскільки можуть, і не дратуйтеся;
- пам’ятайте: робота — це ще не все життя. Воно на 10% складається з того, що ви робите, а на 90% — з того, як ви його сприймаєте. Найпотужнішим засобом позбавлення емоційної напруги є свідомість людини. Головна установка: життя — прекрасне і дивовижне. Ми можемо творити, рухатися, любити, отримувати задоволення від того, що воно нам дарує. Питання лише в тому, чи вміємо ми все це помічати, відчувати і радіти з того.