Громадська організація «Національний рух «За трансплантацію» звернулася до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з вимогою терміново профінансувати програму «Лікування громадян України за кордоном», оскільки кошти на лікування хворих закінчилися. Про виділення додаткових МОЗ вчасно не потурбувалося, тому 64 пацієнти, відлік життя яких іде на години, стоять у черзі на лікування.
За словами речника МОЗ Олександра Ябчанки, у 2018 році на програму лікування за кордоном було виділено 389 млн грн, за які проліковано 141 людину. Коли вони закінчилися, виявилося, що потреба у дофінансуванні становить 290 млн грн. За словами Голови громадської організації Юрія Андреєва, про це профільне Міністерство попереджали ще взимку, оскільки від початку бюджет програми було скорочено на 302,3 млн грн. Зокрема, потреба в межах програми на 2018 рік становила 692,3 млн грн, а затвердили — майже вдвічі менше.
Передбачаючи дефіцит, 14 лютого народний депутат Валерій Дубіль зареєстрував у Парламенті проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (щодо фінансового забезпечення бюджетної програми на 2018 рік Міністерства охорони здоров’я України за КПКВК 2301360 «Лікування громадян України за кордоном»). Документом передбачається виділення додаткових коштів на дофінансування програми у сумі 302,3 млн грн. Проте майже півроку проект лежить мертвим вантажем «на ознайомленні», і тепер прийняти його теж не зможуть: депутати на канікулах.
За словами Юрія Андреєва, така ситуація повторюється другий рік поспіль. «Тому сотні людей знову опинилися у так званій черзі смерті на лікування за кордоном. І для тих, хто потребує пересадки кісткового мозку, — це пастка. Адже трансплантацію треба провести протягом місяця-двох, а ці пацієнти мають чекати мінімум півроку», — говорить він.
Олександр Ябчанка стверджує, що МОЗ зверталося і в Міністерство фінансів, і до народних депутатів, але результату досі немає. Натомість Юрій Андреєв переконує: «Міністерство охорони здоров’я буквально кілька тижнів тому лише подало запит на збільшення фінансування. При тому, що кошти закінчилися щонайменше як 1,5 місяця тому».
Одним зі способів вирішення проблеми, на думку Голови громадської організації, є вилучення коштів із пілотного проекту з трансплантації, який не працює: «Кошти на нього виділені. Вони лежать. І їх швидше за все наприкінці року повернуть у бюджет. Як сталося минулого року з коштами програми лікування за кордоном — тоді повернули понад 20 млн грн. І це при тому, що 70 пацієнтів на той час стояли в черзі».
Своєю чергою речник Міністерства повідомив: кошти пілотного проекту освоюються. Вони будуть витрачені на закупівлю обладнання для фіксації смерті головного мозку й обладнання, яке уможливить трансплантацію кісткового з технічного боку.
Крім використання коштів, виділених на реалізацію пілотного проекту з розвитку трансплантації, громадська організація пропонує Прем’єр-міністру й інші варіанти: виділити кошти з резервного фонду держбюджету або перерозподілити їх між іншими програмами МОЗ.
«Ми звертаємося до Прем’єр-міністра Гройсмана і просимо особисто втрутитися в ситуацію, прийняти державницьке рішення, знайти кошти та відправити всіх важкохворих із державної черги на таке необхідне лікування за кордон», — закликав Юрій Андреєв.
За матеріалами ІА «УНІАН» та «Громадське радіо»