Протоколи для лікування хронічного болю винесені на громадське обговорення

424

Міністерство охорони здоров’я винесло на громадське обговорення проект Наказу «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при хронічному больовому синдромі». У МОЗ зазначають: прийняття цього Наказу забезпечить якість і ефективність лікування хронічного болю в дітей і дорослих, а також доступність до нього шляхом встановлення єдиних вимог щодо діагностики, терапії й реабілітації хворих, обґрунтування кадрового забезпечення та оснащення закладів охорони здоров’я, визначення індикаторів якості медичної допомоги для проведення моніторингу і клінічного аудиту в закладах охорони здоров’я. У пояснювальній записці до проекту говориться, що розроблені МОЗ медико-технологічні документи містять науково обґрунтовані рекомендації з діагностики та лікування болю, у тому числі й використання опіоїдних і неопіоїдних анальгетиків, а також ад’ювантних лікарських засобів для вдосконалення ведення пацієнтів, котрі страждають від стійкого болю, пов’язаного із захворюванням.

Актуальність проблеми паліативної та хоспісної допомоги населенню суттєво зросла вже в другій половині, а особливо — наприкінці ХХ сторіччя у зв’язку з глибокими демографічними та соціальними змінами, які притаманні більшості постіндустріальних країн світу, у тому числі (в останні десятиріччя) й Україні, і характеризуються постійним зростанням чисельності смертей від хронічних, тяжких невиліковних хвороб. Вивчення світового досвіду щодо розвитку допомоги особам із тяжкими невиліковними хворобами й обмеженим терміном (прогнозом) життя дає змогу зробити висновок, що згідно із сучасними концепціями усі пацієнти, яких можна віднести до означеної категорії (а не тільки хворі з IV стадією онкологічного захворювання), у термінальний період життя (від 6 місяців до року) повинні обов’язково отримувати професійний паліативний медико-соціальний і психологічний нагляд й опіку в спеціалізованих установах стаціонарного типу — хоспісах, так званих паліативних відділеннях закладів охорони здоров’я або в домашніх умовах.

У пояснювальній записці також зазначено, що біль надзвичайної сили та тривале больове подразнення, що супроводжують ріст злоякісної пухлини, і відповідне важке відчуття болю формують стійкі патологічні реакції в периферичній і центральній нервовій системі. Хронічний біль становить небезпеку для організму, спричиняє нейрофізіологічні зміни та порушення гомеостазу. За тривалого перебігу розвивається хронічний больовий синдром, що притаманний багатьом хронічним хворобам і практично всім поширеним видам злоякісних пухлин у ІІІ-IV клінічній стадії. Оцінювання й управління болем є важливими компонентами не тільки паліативної, а й загальної практики-сімейної медицини та педіатричної допомоги. Зокрема у дітей, особливо раннього віку, важливим є використання інструментів оцінювання болю на підставі їх когнітивної здатності для забезпечення адекватного його контролю.

Розробники уніфікованого клінічного протоколу вводять у документ такі типи болю: ноцицептивний біль від запалення або ураження тканини й невропатичний біль від здавлення або ушкодження нерва через хворобу.

«Хворобливі стани, що розглядаються, включають, але не обме­жуються стійким болем унаслідок онкологічного захворювання, лікування раку, генералізованої інфекції (наприклад, ВІЛ-інфекції/СНІД), артриту та інших ревматологічних захворювань, серпоподібноклітинної хвороби, травм, опіків, стійкого невропатичного болю після ампутації тощо.

Але ці медико-технологічні документи не стосуються гострих травм, періопераційного й процедурного болю. До того ж, не розглядається хронічний комплексний біль, коли немає доказів наявного ушкодження тканин (наприклад, фіброміалгія, головний біль або рецидивуючий черевний біль), оскільки лікування цих станів пот­ребує комбінованого підходу із зас­тосуванням нефармакологічних методів нарівні з фармакологічною терапією», — говориться у пояснювальній записці.

За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я