Комітет Верховної Ради з питань охорони здоров’я провів засідання круглого столу на тему: «Актуальні питання профілактики та раннього виявлення онкологічних захворювань в Україні». У нашій країні впродовж останнього десятиліття реєструють суттєве зростання захворюваності на онкопатологію та смертності від неї. Нині в державі — понад 1 млн людей, які в різний час перенесли онкологічне захворювання. Щороку лікарі виявляють тисячі нових випадків недуги, від раку помирають майже 90 тис. українців, із яких понад третина — особи працездатного віку. Щодня майже 450 людей дізнаються, що захворіли на рак, і цей показник продовжує зростати. Рак є причиною 15% смертей українців. Загалом 5-річна виживаність онкохворих у нашій країні становить близько 56% (у країнах Європи вона в середньому сягає близько 80%, а у США — 90%).
За даними Центру медичної статистики МОЗ України, нині на обліку в онкологічних закладах перебуває понад 1 млн хворих. У 2015 році було зареєстровано понад 134 тис. нових випадків раку (313,6 на 100 тис. населення), з них 49% — особи працездатного віку. Захворюваність дітей на онкопатологію становить 13,2 на 100 тис. населення віком від 0 до 17 років включно. Щорічно реєструють понад 1 тис. нових випадків онкологічних захворювань у дітей.
Особливою медико-соціальною проблемою України є надзвичайно велика поширеність раку молочної залози у жінок — його щороку виявляють у 14-15 тис. українок. Щодоби такий діагноз встановлюють 43 українкам, а 21 жінка помирає від нього. У чоловіків найпоширеніші немеланомні види раку шкіри та рак передміхурової залози. Відомо, що онкологічні патології важко піддаються лікуванню на пізніх стадіях, але у випадку раннього діагностування шанси на одужання значно зростають. Так, кожної 5-ї смерті від раку можна уникнути, якщо захворювання виявити вчасно та призначити відповідну терапію. Скринінгові програми, спрямовані на ранню діагностику онкопатології, дають змогу знизити смертність серед пацієнтів віком до 40 років на 2%, віком 40-50 років — на 17%, понад 50 років — на 32%. Наприклад, при раку товстої кишки 5-річна виживаність у випадку раннього діагностування може сягати 98%. На жаль, через певні проблеми в організації профілактики та раннього виявлення цієї патології більше ніж 30% усіх онкозахворювань в Україні діагностують на пізніх стадіях, що значно знижує шанси пацієнта на одужання. Це підвищує витрати на лікування та є значним психологічним і соціальним тягарем.
У цьому році закінчується дія Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями до 2016 року, одним із результатів реалізації якої мало стати зниження показників занедбаності захворювання та смертності від раку на 5% і на стільки ж — підвищення рівня виявлення злоякісних новоутворень I-II стадії окремих локалізацій (молочна залоза, шийка матки тощо). Крім того, програмою передбачалося зміцнити матеріально-технічну базу закладів, що надають медичну та соціальну допомогу онкохворим, і провести багато інших важливих заходів. Концепцію нової державної програми у цій сфері МОЗ України поки що не затвердило.
У контексті стрімкої поширеності онкозахворювань у нашій державі особливого значення набувають програми скринінгу, що реалізуються у співпраці з громадськими організаціями. Так, протягом 2 останніх років в Україні триває соціальний проект з профілактики та ранньої діагностики онкологічних захворювань «Крок до життя. Перевір себе», у рамках якого тисячі людей мають змогу пройти безкоштовне обстеження з метою раннього виявлення онкопатології.
Під час круглого столу було заслухано інформацію НАМН та МОЗ України про актуальні питання боротьби з онкологічною захворюваністю в країні, а також інформацію керівництва Інституту раку щодо профілактики цієї недуги. Учасники засідання зосередили увагу на проблемах раннього виявлення онкологічної патології на різних адміністративних рівнях і в практиці сімейного лікаря. У виступах зроблено акцент на ролі громадських організацій у запобіганні онкологічним захворюванням і необхідності створення в Україні єдиного медичного простору для їх профілактики та раннього виявлення.
За результатами обговорення винесеного на порядок денний питання учасники круглого столу ухвалили відповідну резолюцію, у якій запропонували покроковий механізм вирішення актуальних питань профілактики і раннього виявлення онкологічних захворювань та інші заходи боротьби із цією небезпечною патологією.
За матеріалами офіційного веб-порталу Верховної Ради України